“Mjere predostrožnosti u cilju sprječavanja širenja korona virusa se odnose na objekte u kojima se vrši priprema i prodaja hljeba i peciva, voća i povrća, specijalizovanim prodavnicama, prodaji na pijacama ali i na sektorima gdje se vrši narezivanje, obrada i pakovanje hrane”, ističu u Upravi.
Poslodavci su, ističu u Upravi, dužni da organizuju rad u navedenim objektima na način da lica koja rukuju hranom ne vrše naplatu računa za izdatu hranu već da naplatu vrše druga, za to određena lica, a naročito u pekarama sa povećanim prometom.
“U objektima sa manjim prometom, prihvatljivo je da lice koje uslužuje potrošača vrši obavezno pranje ruku nakon naplate novcem ili platnom karticom samo ako je u objektu obezbijeđena oprema za pranje ruku (lavabo, sredstvo za pranje ruku, ubrusi) u neposrednoj blizini”, navode u Upravi.
Inspektori će svakodnevno vršiti pojačan nadzor objekata za prodaju na malo hrane.
Pozivaju se potrošači da svaku primijećenu pojavu nehigijenskog rukovanja hranom ili prisutnost hrane sa isteklim rokom upotrebe, izmijenjenih organoleptičkih svojstva, nedoststka oznaka/deklaracija na hrani i sl. odmah prijave inspektorima za hranu radi urgentnog postupanja i preduzimanja mjera na email: upravazabezbjednosthrane@ubh.gov.me ili putem kontakt telefona inspektora za hranu i veterinarskih inspektora.