Abiznis

Spor oko fabrike briketa

OMP precizirao tužbeni zahtjev protiv Plantaža: Traže ukupno 1,4 miliona eura

Zastupnici Plantaža tvrde da je tužbeni zahtjev preinačen i ukoliko im se to dozvoli - da se ovaj postupak prekine dok se ne okonča krivični postupak koji je SDT pokrenuo protiv bivše direktorice Plantaža Verice Maraš, bivšeg predsjednika i člana borda Veselina Vukotića i Božidara Mihajlovića, a u kojem je kontrola optužnice zakazana za kraj decembra u Višem sudu

OMP precizirao tužbeni zahtjev protiv Plantaža: Traže ukupno 1,4 miliona eura Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Kompanija OMP inžinjering u vlasništvu Miodraga Ivanovića i Olega Obradovića je na nalog sutkinje Privrednog suda Marije Adžić precizirala tužbeni zahtjev u sporu oko fabrike briketa koji je pokrenula protiv Plantaža na ukupno 1,4 miliona eura.

To se navodi u podnesku koji je OMP podnio sudu u sporu pokrenutom radi sprovođenja poravnanja koje su u aprilu 2020. godine potpisali sa ranijim menadžmentom Plantaža na čelu sa Vericom Maraš. Tako osim 350.000 eura traže i dodatnih 1.048.474 eura, na račun 37 hiljada kvadrata zemljišta u Kokotima koje im je, po poravnanju, trebalo biti ustupljeno.

Plantažama je, po tom poravnanju, trebalo da pripadne vlasništvo nad fabrikom briketa koja nikada nije proradila.

Zastupnici Plantaža, protiveći se takvom tužbenom zahtjevu, tvrde da je preinačen, a ne preciziran, kako je tražio sud. Zato, ukoliko sud dozvoli preinačenje, traže da se ovaj postupak prekine dok se ne okonča krivični postupak koji je SDT, između ostalih, pokrenuo protiv Maraš, bivšeg predsjednika i člana borda direktora Veselina Vukotića i Božidara Mihajlovića, a u kojem je kontrola optužnice zakazana za kraj decembra u Višem sudu.

SDT ih tereti da su zaključenjem ovog poravnavanja zloupotrijebili položaj, pa OMP-u pribavili protivpravnu imovinsku korist, a Plantažama nanijeli štetu. U podnesku navode i da su SDT-u u oktobru podnijeli prijedlog za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva koji se odnosi na poništaj poravnanja, zbog sumnje da je zaključeno usljed izvršenja krivičnih djela.

Ukazuju da postoji mogućnost da Plantaže, ukoliko bivše rukovodstvo bude osuđeno, traži ništavost poravnanja, dodajući da je to razlog da se postupak prekine do okončanja krivičnog postupka, imajući u vidu da je preinačeni tužbeni zahtjev usmjeren na cjelokupno izvršenje spornog poravnanja.

- Zahtjev za prekid postupka zasnivamo na činjenici da utvrđivanje ništavosti ugovora o poravnanju, bez sumnje predstavlja prethodno pitanje o tome da li je postoji neko pravo ili pravni odnos od čijeg prethodnog rješenja zavisi odluka u konkretnoj parnici, a posebno ukazuje i da je sud, ukoliko ne prekine postupak po ovom zahtjevu, dužan da na razloge ništavosti ugovora pazi po službenoj dužnosti - navodi se u podnesku Plantaža.

OMP je inicijalno tužio Plantaže za naknadu štete od šest miliona eura okrivljujući ih za to što fabrika nikada nije proradila, dok su iz Plantaža odgovorili kontratužbom. Više vještaka je u tom postupku tvrdilo da je krivica ipak na strani OMP-a, zbog čega je poravnanje koje je tadašnji menadžment Plantaža potpisao, bilo iznenađenje čak i za njihove advokate, koji su javno saopštili da je to urađeno bez njihovog znanja izražavajući iznenađenje što su se odlučili na takav korak, imajući u vidu dokaze koji su im išli u prilog.

Nakon što je promijenjen menadžment Plantaža, novo rukovodstvo se oglušilo na ovo poravnanje, zbog čega je OMP inicijalno preko izvršitelja naplatio 350 hiljada eura, ali su ga Plantaže kontraizvršenjem vratili, nakon što je Privredni sud ukinuo rješenje izvršitelja.

Na ranije najave Plantaža o eventualnom prekidu ovog postupka do okončanja, iz OMP-a su ukazivali da je riječ o unutrašnjoj stvari Plantaža te da to nema veze sa njima i da bi u slučaju negativnog ishoda odgovornost za to snosila lica oglašena krivim. Iduće ročište zakazano je za kraj januara.

Portal Analitika