Društvo

Iz HRA saopštili kako je prihvaćena njihova pritužba

Ombudsman preporučuje izmjenu amblema na uniformama

Na način kojim će se poštovati načelo nediskriminacije i jednakosti, kao i građanski i sekularni karakter države Crne Gore

Ombudsman preporučuje izmjenu amblema na uniformama Foto: uaeswatchallenge.com
Portal AnalitikaIzvor

Ombudsman je dao mišljenje prema kojem je Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno Specijalna jedinica policije, narušila načelo zabrane diskriminacije.

To je, prema njegovom stavu, učinjeno isticanjem kapele na Lovćenu na amblemu te jedinice tokom ovogodišnjeg takmičenja Dubai Swat Challenge.

Inače, riječ je o pritužbi kojom se Ombudsmanu obratila Akcija za ljudska prava (HRA).

Kako su kazali iz HRA, ombudsman je preporučio MUP-u da „kao organ nadležan da propisuje izgled i sadržaj amblema, uključujući ambleme užih organizacionih jedinica, preduzme mjere i radnje na izmjeni amblema - logotipa na uniformi Specijalne jedinice policije, i to na način kojim će se poštovati načelo nediskriminacije i jednakosti, kao i građanski i sekularni karakter države Crne Gore“.

Ministarstvo je dužno da, u roku od 30 dana od dana prijema mišljenja, dostavi izvještaj о mjerama i radnjama preduzetim radi izvršenja preporuke.

„Ombudsman je utvrdio sljedeće činjenice: da se na zvaničnom sajtu UAE SWAT Challenge nalazio naziv jedinice sa fotografijom logotipa na kojem je crkva-kapela na Lovćenu; da je crnogorska specijalna jedinica i prošle godine učestvovala na istom takmičenju, ali da je logo tada bio državni grb – dvoglavi orao; da se Uprava policije izjasnila da je amblem Specijalne jedinice policije od 1998. do 2015. godine sadržao kapelu na Lovćenu“, poručili su u saopštenju.

Kako ističu, ombudsman je objasnio da je do diskriminacije došlo zbog isticanja objekta jedne vjerske zajednice na policijskoj uniformi države koja je Ustavom uređena kao građanska i sekularna, tj. u kojoj su vjerske zajednice odvojene od države, i čijim je Zakonom o unutrašnjim poslovima propisano da se vršenje policijskih poslova zasniva na načelima profesionalizma, nepristrasnosti, nediskriminacije i dr.

Dodatno, iz Akcije za ljudska prava ukazuju i na zabrinjavajuće grube i svađalačke političke reakcije MUP-a prema svima koji se usude da im upute bilo kakvu kritiku.

„Tako je u izjašnjenju Uprave policije na našu pritužbu, MUP optužio Akciju za ljudska prava za „manipulativni pokušaj politizacije Uprave policije i njenih službenika, i pokušaj njihovog uvlačenja u aktuelne teme koje se odnose na vjerska i nacionalna pitanja“ (tačka 4, alineja 2 Mišljenja Zaštitnika, u prilogu)“, rekli su iz Akcije za ljudska prava.

Iz HRA odbacuju neutemeljene tvrdnje da isticanje činjenica i ukazivanje na diskriminaciju može da predstavlja bilo kakvu manipulaciju. 

Naprotiv, kako kažu, isključivo su MUP i Uprava policije odgovorni za propust s amblemom Specijalne jedinice policije, i ni do danas nisu objasnili kako je i zašto do njega došlo i ko je za to odgovoran?

Iz HRA smatraju da je dužnost odgovornih predstavnika državnih organa u demokratskoj državi da ukažu elementarno poštovanje, ako ne i zahvalnost, kako nevladinoj organizaciji tako i svima ostalima koji utemeljeno ukažu na kršenje zakona i ustavnih načela u opštem interesu. 

Kako dodaju, svima nama bi trebalo da je cilj isti - zaštita pravnog poretka utemeljenog u ljudskim pravima.

„Pozivamo sve građane i druge stanovnike Crne Gore da uporno nadziru postupanje državnih organa i da se obraćaju i Ombudsmanu i drugim državnim organima koji su nadležni da ljudska prava štite. Nadamo se da ćemo uskoro doživjeti da čelnici državnih institucija utemeljeno ukazivanje na kršenje zakona prihvataju svjesni odgovornosti javne funkcije i obaveze poštovanja pravnog poretka Crne Gore“, zaključili su iz Akcije za ljudska prava.

Portal Analitika