"Opšti cilj ove konkretne misije je analiza institucionalnog okvira nezavisnih nadzornih ili regulatornih institucija u cilju procjene njihove nezavisnosti i efikasnog funkcionisanja. Eksperti iz Portugala, Litvanije i Slovenije baviće se procjenom pravnog i institucionalnog okvira i rezultata institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama i Agencije za elektronske medije", .
Predmetna misija, ukazuje se, ima naročit značaj u procesu pristupnih pregovora Crne Gore s Evropskom unijom u okviru poglavlja 23 (pravosuđe i temeljna prava), imajući u vidu činjenicu da, u skladu sa Novom metodologijom pregovora s Evropskom unijom koju je Crna Gora prihvatila u maju 2020, poglavlja 23 i 24 ostaju u fokusu pregovaračkog procesa. Ističe se da bez ispunjenja privremenih mjerila u ovim poglavljima ne može doći do privremenog zatvaranja nijednog novog poglavlja pravne tekovine EU.
"U periodu od 5. do 9. decembra eksperti će održati sastanke i sa predstavnicima: Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva pravde, Ministarstva ljudksih i manjinskih prava, Ministarstva finansija, Ministarstva kulture i medija, Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore, institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Agencije za elektronske medije, Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, kao i sa predstavnicima Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i organizacija civilnog društva", poručeno je u saopštenju.
Posljednjeg dana misije, 9. decembra 2022. godine biće održan završni sastanak na kojem će eksperti predstaviti preliminarne zaključke i preporuke, a rezultati ove misije biće sadržani u sledećem izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori.