Marović je potraživan za vrijeme vladavine DPS-a, Krivokapićeve i Abazovićeve Vlade, a prije dvije godine molbu su uputili i DHL poštom. Od tada javnosti nije poznato da je iz Beograda stigao bilo kakav odgovor.
Advokat Aleksandar Olenik za Gradsku kaže da ovaj slučaj najbolje pokazuje da je pravosuđe u Srbiji u nikad gorem stanju.
“Režim Aleksandra Vučiča u potpunosti kontroliše pravosuđe, pogotovo tužilaštvo. To je inače najslabija karika već duže vreme, i to je najvidljivije na primeru da svako ko politički može da donese korist vlasti Aleksandra Vučića, za njega zakon ne važi”, objašnjava Olenik.
Gradska RTV nezvanično saznaje da je Marović na čelu štaba u Beogradu, koji planira, koordinira i projektuje rezultate izbora u Crnoj Gori u ime predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Podsjetimo, Marović je godinama bio potpredsjednik DPS-a, zadužen za sve izbore i analize i posjeduje sve neophodne informacije o izbornim procesima.
Da Marović nije u ilegali, te da ima veze sa izbornim procesima tvrdi i Olenik.
“Marović je, na osnovu njegovih izjava pred izbore u Crnoj Gori, ali i u Srbiji, na direktan način podržao sadašnju vlast u Republici Srbiji, i njihove pione, odnosno predstavnike u Crnoj Gori, i za osnovano je pretpostaviti da je time kupio slobodu u Srbiji”, smatra Olenik.
Gradska takođe nezvanično saznaje da Marović koordinirano radi sa Boškom Bojovićem, nekadašnjim šefom Službe državne bezbjednosti iz vremena jedinstvene Demokratske partije socijalista i vlasti trijumvirata Momir Bulatović-Milo Đukanović-Svetozar Marović. Kada je 1997. godine došlo do rascjepa u DPS-u, Bojović se stavio na stranu Momira Bulatovića koji je bio lojalan Slobodanu Miloševiću. Nakon što je Đukanović osvojio vlast u DPS-u, kasnije i u državi, Bojović se preselio u Beograd gdje se stavio u službu srpske BIA.
Svojevremeno je bio, skupa sa još osam rukovodilaca tadašnje Službe državne bezbjednosti i MUP-a, optužen za učešće u zločinu deportacije bosansko-hercegovačkih izbjeglica, koje je crnogorska policija 1992. godine isporučila Vojsci Republike Srpske Radovana Karadžića. Svi optuženi crnogorski policajci i bezbjednjaci su oslobođeni optužbi za zločin deportacije. Jedan od ciljeva je i da slučaj Svetozara Marovića zastari, dodaje advokat Olenik.
“Da zastari i da do kraja preuzmu vlast u Crnoj Gori, pa i tamo da utiču na sudstvo, kako je to već donekle urađeno sa predmetom državni udar , tako da suštinski politika određuje prema kome će se pravo primenjivati, kako će se primenjivati i da li će se uopšte primenjivati”, naglašava Olenik.
Nekadašnji visoki funkcioner DPS-a uhapšen je decembra 2015, a osuđen je na tri godine i deset mjeseci zatvora zbog višemilionskih malverzacija u Budvi. Pušten je iz pritvora u maju 2016. nakon što je priznao krivicu da je bio vođa kriminalne grupe. Uz zatvorsku kaznu, naloženo mu je da državi plati odštetu od 1,1 milion eura i da 100.000 eura uplati u humanitarne svrhe. Novac nije uplatio, niti je odslužio zatvorsku kazne. Po njenom izricanju Marović je polovinom 2016. pobjegao u Srbiju.