U svom najnovijem privrednom izvještaju, OECD apeluje na političare da ne guše ekonomski oporavak rezanjem troškova prebrzo i previše. U nekim bi slučajevima dodatno monetarno stimuliranje ekonomije čak moglo biti poželjno, navela je organizacija, piše Index.hr.
Nova preporuka razlikuje se od one koje je OECD donijela prije samo nekoliko mjeseci, kad se zalagala za zauzdavanje javnih financija i budžetskih deficita širom svijeta. Od zadnje preporuke, objavljene u junu, sve je više zabrinutosti oko globalnog oporavka, iako se situacija u eurozoni, tada pogođenoj grčkom dužničkom krizom, malo smanjila.
Skroman rast, ali rast : OECD sada očekuje da će prosječan rast unutar grupe G7, koju čine SAD, Britanija, Kanada, Francuska, Njemačka, Italija i Japan, biti 1,5 posto na polugodišnjem nivou. Iako je to manje od 1,75 posto koje je OECD predvidjela prije tri mjeseca, čini se da se ipak ne ide prema novoj krizi. Zbog velikih profita korporacija, kao i zbog niskog nivoa poslovnih ulaganja, manje je vjerovatno da će kapitalna ulaganja biti smanjena, te će tako ipak pomoći privrednoj aktivnosti kojoj je svježi novac neophodan.
SAD bi trebao da bilježi privredni rast od 2.0 posto u trećem, te 1,2 posto u četvrtom kvartalu. U Japanu će se bilježiti 0,6 i 0,7 posto. Istodobno, kombinovani rast tri najveće zemlje u sferi eura – Njemačke, Francuske i Italije – trebao bi iznositi oko 0,4 posto u trećem i 0,6 posto u četvrtom kvartalu.