Ona je dodala da novi trenutak poziva na veći stepen odgovornosti svih aktera. Kako je kazala, jasna je uloga Vlade i pregovaračke strukture koja sada treba da dobije novi impuls da se prilagodi novoj metodologiji i da se fokusira na prioritete.
Govoreći o nedavno održanoj Međuvladinoj konferenciji, Kordić je kazala da po prvi put imamo politički dijalog na visokom nivou, uz učešće visokog predstavnika za Zajedničku vanjsku i političku politiku Evropske unije Žozepa Borela.
„Razmijenjene su najvažnije političke poruke, i to treba iskoristit kao okidač za produbljivanje kvaliteta procesa koji je prvo usmjeren ka kvalitetu života građana, ka suštisnkim reformama u našem društvu. To je bio format da se pokaže upravo snažni politički signal, ne samo sa strane Crne Gore, da je to jasna opredjeljenost koja rezultira punom usklađenošću sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU“, poručila je Kordić.
Kako je kazala Kordić, sada postoji veća zainteresovanost članica za praćenje napretka u vladavini prava, što može biti izazov jer je će predmet njihove ocjene i razmatranja biti političke prirode.
Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula kazao je kako se nada da će pregovori o članstvu biti završeni do kraja mandata aktuelne Evropske komisije.
„Nadamo se da će Crna Gora uspjeti da nadvlada svoje političke probleme koji se prelamaju na leđima najugroženijih skupina“, istakao je Picula.
On je kazao da je i u uslovima pandemije COVID-19, Evropska unija pružila snažnu finansijsku potporu državama Zapadnog Balkana.
„Iako je i sama EU teško pogođena pandemijom, nije uskratila resurse već pružila ozbiljnu potporu državama Zapadnog Balkana protiv ove neposredne prijetnje“, ocijenio je on.
Picula je dodao da Evropska unija nastavlja da države Zapadnog Balkana posmatra kao partnere.
„Crna Gora je u pregovorima postigla uspjeh i ispunila preduslove, alije veoma bitno podsticati učešće, kako bi se povećala parlamentarna odgovornost. Svi moraju pokazati odgovornost kroz demokratski nadzor cjelokupnog procesa jer su ključni zahtjevi od samog početka bili- dostići kvalitet ka članstvu u EU“, ukazao je Borel.
Na konferenciji je govorila i zamjenica generalne sekretarke Regionalnog savjeta za saradnju dr Tanja Miščević, naglasivši da je nova metodologija pregovora dvostruko značajna.
„Nova metodologija unosi i dugo tražene novine, da budemo i prije članstva uključeni u neke od politika Evropske unije. Jedina značajna novina su klasteri, koje Crna Gora već ima kroz pracenje pregovora preko svog pregovaračkog tima“, kazala je Miščević.
Ona je zaključila kako pregovori predstavljaju maraton i da je mnogo posla pred onima koji su dugi niz godina u njima.