Abiznis

Seminar Crnogorskog savjeta za ekološku gradnju o održivoj gradnji

Izvor

Drugi u nizu seminara koje organizuje GBC ME dio je pripremnih aktivnosti pred Svjetski samit o održivom razvoju, koji će u junu biti održan u Rio de Žaneiru, a na kome će učestvovati i Crna Gora.

Seminar je otvorio Džejms Kolins (James Collins), predsjednik GBC ME, koji je podsjetio da to poslovno udruženje povezuje firme i agencije koje su zainteresovane i koje brinu kako da unaprijede izgrađeno okruženje. Govoreći o samom seminaru, na kome je lično prezentovao jedan od sistema za procjenu održivosti zgrada, Kolins je pojasnio da su bile zastupljene veoma značajne teme. Milovan Novaković, generalni direktor kompanije „Colliers International“ za Crnu Goru, predstavio je Američki sistem za procjenu održivosti zgrada – LEED, prof. dr Nenad Kažić, redovni profesor na Mašinskom fakultetu, govorio je o Pravilniku za energetsku efikasnost zgrada, čiji je koautor, a dr Igor Kovačević, iz Ministarstva ekonomije, o primjeni obnovljivih oblika energije u zgradama.

- Dans smo skrenuti pažnju na još jedan projekat, koji nastao u Njemačkoj i doživio veliki uspjeh, a to je „pasivna kuća“. Moja supruga i ja namjeravamo da napravimo prvu porodičnu kuću u Crnoj Gori, upravo po standardima „pasivne kuće“, što je predstavlja veliki poduhvat bilo gdje da se gradi, a naročito ovdje – kazao je Kolins za Portal Analitika.

Kao predsjednik GBC ME, on je izrazio nadu da će u tom udruženju svoje mjesto naći aktivni, posvećeni članovi koji vjeruju u zelenu ekonomiju, kao sve značajniju privrednu granu, bilo da su građevinci, inženjeri, finansijeri ili kompanije za osiguranje.

- Sve to se, naravno, sprovodi u skladu sa principima zelene ekonomije, temi o kojoj se danas mnogo govori, ali niko nije potpuno siguran što to znači. To je nešto što će i Crnu Goru, kada je riječ o njenom razvoju, preporučiti na samitu u Rio de Žaneiru u junu. Takođe, pripremamo za maj još jedan susret u Tivtu, u marini Porto Montenegro. Biće to seminar o upravljanju vodama. Vjerujem da su upravljanje vodom, njeno adekvatno korišćenje, kao i korišćenje vodenih resursa i recikliranje, ključni aspekti, možda i značajniji od energije – istakao je Kolins.

On je takođe potcrtao da će na seminaru, koji će GBC ME organizovati u septembru, biti detaljno razmatrani upravo aspekti zelene ekonomije koji će biti predstavljeni na samitu u Rio de Žaneiru.

16novakovicMilovan Novaković iz „Colliers International“, podsjetio je da je ta kompanija jedan od osnivača Savjeta za ekološku gradnju Crne Gore. Takođe je govorio o osnovnoj misija savjeta, a to je promovisanje održive gradnje, koja poštuje i kreira balans među principima socijalnog, ekonomskog i ekološkog.

- Ovo je već drugi seminar o ekološkoj gradnji koji Savjet organizuje. Danas smo promovisali najpoznatiji svjetski sertifikat o zelenoj gradnji LEED, što je akronim od „Leadership In Energy and Environmental Design“. To je američki standard, ustanovljen od strane Američkog savjeta za ekološku gradnju, i on je takođe, kao i svi drugi standardi u gradnji, fokusiran na ta tri aspekta održivosti – pojasnio je Novaković za Portal Analitika.

16kazicDr Nenad Kažić kazao je za naš portal da je skup najvećim dijelom bio posvećen temeljima energetske efikasnosti, „u raznim verzijama i po različitim principima“.

- Radi se o energetskoj efikasnosti zgrada, jer i na planetarnom nivou i u Crnoj Gori, imate to da se 50 odsto energije troši na zgrade. Kada energiju usmjerite na energetsku efikasnost zgrada, na LEED, imate pravo da očekujete veoma snažne efekte po pitanju uštede u energiji. A kada se radi o energiji, tu nije samo pitanje uštedjeti novac. Tu se radi, između ostalog, i o jednoj promjeni filozofije u razmišljanju i načinu života – zaključio je Kažić.

Portal Analitika