Kopredsjedavajući novoformiranog Odbora su gradonačelnik Podgorice i predsjednik UO Zajednice opština Crne Gore dr Miomir Mugoša i član Komiteta regiona Stanislav Švapski.
Na sesiji, u kojoj su učestvovali i Jost Korte, zamjenik generalnog direktora za proširenje EU, Eduard Kukan, poslanik Evropskog parlamenta i kopredsjedavajući parlamentarnog Odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Crna Gora, kao i šef Misije Crne Gore u EU, ambasador Ivan D. Leković, bilo je riječi o ulozi crnogorskih lokalnih vlasti u procesu pridruženja EU.
Na ovu temu govorio je i Luk Van den Brande, izvjestilac Komiteta regiona o „Paketu proširenja 2013.”, dok je poseban akcenat stavljen na pitanje povećanja kapaciteta apsorpcije pretpristupnih fondova EU.
Šef Sektora evaluacije u Generalnom direktoratu za proširenje Odoardo Komo saopštio je da je u pripremi IPA 2 i u vezi sa tim upozorio da je Crna Gora u prethodnom periodu povukla samo mali iznos od raspoloživih sredstava pretpristupnih fondova.
Članovi Zajedničkog savjetodavnog odbora usvojili su danas poslovnik i program rada do 2015. godine. Kopredsjedavajući Odbora dr Miomir Mugoša nakon sesije saopštio je da je sledeći sastanak ovog tijela zakazan za 4. jun u Podgorici.
- Odredili smo dvije teme za susret u glavnom gradu i to jačanje administrativnih kapaciteta i povećanje kapaciteta apsorpcije finansijskih sredstava iz pretpristupnih fondova. Prvom temom u narednom periodu prvenstveno će se baviti Podgorica u saradnji sa Pljevljima i Bijelim Poljem, dok će za drugu biti zadužen Kotor u saradnji sa sa Tivtom i Cetinjem. Takođe, zauzeli smo stav da Zajednica opština imenuje svog predstavnika u Briselu, kojeg će zajednički finansirati Glavni grad, Prijestonica i opštine i koji će doprinijeti intenziviranju procesa saradnje lokalnih uprava sa Evropskom unijom, rekao je Mugoša.
Gradonačelnik Podgorice u svom izlaganju tokom sastanka saopštio je da je Crna Gora svjesna da će se zajednici evropskih država priključiti tek nakon velikog truda i postizanja svih standarda i rezultata koji se od nje očekuju, ali je istakao i da je naša država u proteklom periodu dokazala da je u potpunosti posvećena ispunjavanju svih preduslova za pridruženje EU.
- Imajući u vidu otpočinjanje pristupnih pregovora, taj zadatak će biti u posebnom fokusu i naše nove Vlade. U skladu sa tim i Zajednica opština Crne Gore, a posebno ću istaći Glavni grad, opredijeljeni su da daju svoj maksimalan doprinos implementaciji evropskih standarda na lokalnom nivou, rekao je Mugoša.
Jedan od ključnih prioriteta lokalnih vlasti u Crnoj Gori, naveo je on, jeste osposobljavanje naše administracije za korišćenje sredstava iz IPA fondova. Gradonačelnik je izrazio zahvalnost na tome što i u vremenu krize Evropska unija izdvaja značajna sredstva za IPA fondove.
Mugoša je posebno istakao da Crna Gora očekuje dodatnu pomoć EU u rješavanju problema interno raseljenih lica sa Kosova.
Izlaganje na sastanku imao je i gradonačelnik Prijestonice i predsjednik Zajednice opština CG Aleksandar Bogdanović, a aktivno učešešće u radu Odbora uzeli su i predsjednik Opštine Kotor Marija Ćatović, predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić, predsjednik Opštine Pljevlja Miloje Pupović i predsjednik Opštine Plav Orhan Šahmanović. Odboru se obratio i Nenad Rakočević, predstavnik GIZ-a Montenegro.
Glavni ciljevi ZSO-a su promovisanje dijaloga i saradnje između lokalnih i regionalnih vlasti EU i njihovih partnera u Crnoj Gori, asistencija u pravilnoj primjeni EU acquisa na lokalnom nivou, obezbjeđivanje inputa lokalnih vlasti potrebnih za proces proširenja, promovisanje kontakata lokalnih uprava sa drugim institucijama i tijelima EU. kao i priprema crnogorske lokalne vlasti za participiranje u Komitetu regiona po dobijanju članstva.
Ključna funkcija ZSO-a je redovno praćenje procesa proširenja i napretka u pristupnim pregovorima sa Crnom Gorom. U tom smislu Odbor će pokretati debate o političkim, institucionalnim, pravnim i socijalnim osnovama evropskih integracija kao što su princip supsidijarnosti, upravljanje na više nivoa, podjela nadležnosti, jezička i kulturna različitost, osnovna prava uključući i manjinska.