Vještak ekonomsko-finansijske struke Srđan Pupovac procijenio je da je zbog nezakonitih smjena direktora škola u mandatu bivše ministarke prosvjete Vesne Bratić budžetu nanesena šteta od oko 27.000 eura sa kamatom.
Riječ je o predmetu u kojem je podnijeta prva regresna tužba protiv Bratić, a u koji je uključeno oko 30 bivših direktora škola. U pitanju su smjene koje su obuhvaćene prvom tužbom koju je pokrenuo Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa, potvrđeno je “Vijestima”.
Redakciji je objašnjeno da se tužbeni zahtjevi, prema Zakonu o obligacionim odnosima, moraju pokrenuti najkasnije u roku od šest mjeseci od nastanka štete, zbog čega se u narednom periodu mogu očekivati i druge tužbe protiv bivše javne funkcionerke.
Tokom jučerašnjeg ročišta pred podgoričkim Osnovnim sudom, zastupnik države Aleksandar Veljović i advokat Vesne Bratić Aleksandar Rmuš iznijeli su prigovore na dostavljeni nalaz vještaka, koji je u sud stigao 12. juna.
Veljović je naveo da je nalaz nejasan, posebno u dijelu koji se odnosi na stavku označenu kao presuđeni iznos od 513,66 eura. Zatražio je da Pupovac prisustvuje narednom ročištu kako bi objasnio detalje nalaza.
Sličan prigovor iznio je i advokat Bratić, koji je istakao da tužena nije mogla uticati na nastanak obračunatih iznosa, te da oni ne proizlaze iz njene namjere ili krajnje nepažnje.
“Više je nego očigledno, a imajući u vidu osnove koje je vještak utvrđivao u svom nalazu i mišljenju da tužena nije mogla uticati svojim činjenjem ili nečinjenjem na nastale parnične troškove, da su ovi iznosi prouzrokovani procesnim radnjama parničnih stranaka u tim postupcima, da zaštitnik ni na jednu odluku u odnosu na troškove postupka nije žalbom pobijao rješenje o troškovima, što se jasno vidi iz svih spisa predmeta, odnosno žalbi, a što se tiče troškova izvršnog postupka koji se odnose na predlog za izvršenje, klauzule pravosnažnosti i izvršnosti, bankarske i poštanske provizije, troškove ovjere od strane notara, nagrade za rad javnog izvršitelja, isti iznosi nemaju dodirne tačke sa odgovornošću tužene”, kazao je Rmuš.
Sud je, imajući u vidu prigovore obje strane, donio rješenje o odlaganju ročišta, te je odlučeno da se Pupovac pozove da prisustvuje sljedećem ročištu, uz dostavljanje zapisnika radi pojašnjenja dostavljenog nalaza.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija je u aprilu rečeno su dostavili Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dokumentaciju u vezi sa nezakonitim smjenama direktora vaspitno-obrazovnih ustanova tokom 2021. godine, a taj resor do sada je isplatio više od 400.000 eura po tom osnovu, kazala je tada ministarka u tom resoru Anđela Jakšić-Stojanović.
Ona je u aprilu kazala da je do tada okončano 139 sporova i da su u svim slučajevima donijete pravosnažne presude kojima su rješenja Ministarstva iz 2021. poništena kao nezakonita.
“U vezi sa tužbama radi naknade materijalne štete, okončano 38 postupaka pravosnažno. Ukupan iznos iznosi 392.312,33 eura. U 2023. isplaćeno je 119.325 eura, u 2024. - 222.043 eura, a u ovoj godini 50.943,02 eura. Po osnovu nezakonitog razrješenja članova Etičkog komiteta iz budžeta je isplaćeno 106.000 eura. Svu evidenciju vodi Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore koji zastupa Ministarstvo”, kazala je Jakšić-Stojanović.