Abiznis

Prodaja u prošloj godini smanjena za više od 40 odsto, a u Crnoj Gori čak za 50

Odbor direktora Plantaža: Kompanija ne može opstati bez pomoći države

Odbor direktora kompanije „13.Jul-Plantaže“, u aktuelnom sastavu, izabran je na posljednjoj sjednici Skupštine akcionara održanoj 25. septembra prošle godine. Od tada do danas održano je deset sjednica, iako je Statutom predviđeno da se sjednice Odbora direktora, po pravilu, održavaju jednom mjesečno - saopšteno je iz Odbora.

Odbor direktora Plantaža: Kompanija ne može opstati bez pomoći države Foto: Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

- U izvještajnom periodu Odbor direktora bavio se svim aktuelnim, ali i strateškim pitanjima kompanije, posebno u uslovima djelovanja korona virusa. Tokom četvoromjesečnog rada, između ostalog, Odbor direktora donio je odluke o: usvajanju devetomjsečnog obračuna; poslovnom planu za period 2021-2023. godine; usvajanju Pravilnika o organizaciji i sprovođenju popisa imovine i obaveza i usklađivanje knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem na dan popisa. Donijeta je Odluka o usvajanju Pravilnika o potpisivanju u Društvu i Odluka o usvajanju Pravilnika o uspostavljanju sistema za otkrivanje i postupanje po obavještenjima o sumnjama na prevare. Osim navedenih odluka, usvojen je Plan integriteta i smjernice za Politiku prodaje rinfuznih proizvoda, kao i Pravilnik o korišćenju službenih vozila - navodi se u saopštenju.

Oni su naveli da je van snage stavljena Odluka o otpisu stambenih kreditnih obaveza zaposlenih prilikom odlaska u penziju, kao i Odluka o visini sredstava za isplatu stimulative otpremnine, čime su napravljene značajne uštede u korist Kompanije.

Na svakoj sjednici Odbora direktora razmatrana je informacija o aktivnostima ispunjenja obaveza prema nalazu DRI i upućivan je nalog menadžmentu o kontinuiranom smanjenju troškova.

U saopštenju Odbora se navodi i da je prodaja, zbog uticaja djelovanja koronavirusa, u prošloj godini smanjena za više od 40 odsto, a u Crnoj Gori najviše – čak za 50 odsto.

- U apsolutnom iznosu prodaja je smanjena sa 27,2 miliona eura u 2019. godini na 15,8 miliona u prošloj godini. Kompanija „13. jul Plantaže“ je više pogođena dejstvom korona virusa od turističke privrede (činjenica je da oko 90% vina u Crnoj Gori popiju turisti). Manja prodaja za 11,5 miliona eura se poklapa sa dugovanjem kompanije prema dobavljačima, državi i ostalim prispjelim obavezama. Kao društveno odgovrona kompanija, prije početka djelovanja pandemije, prijevremeno je uplaćen iznos za dug poreza i doprinosa od 3,5 miliona eura, iako je postojao ugovor o restrukturiranju kredita - navodi se u saopštenju.

Navode da je trenutna kreditna zaduženost kompanije iznosi 21,4 miliona eura, ali i da je isto tako potrebno naglasiti da se radi o obavezama koje dospijevaju narednih osam godina, tj.do 2028. godine.

- Imajući to u vidu, ovaj podatak treba analitički posmatrati u vremenu u kojem dospijevaju kreditne obaveze. Pojedine tranše dospijevaju u narednih osam godina, za koje je potrebno platiti ukupne kamate u iznosu od 2,2 miliona eura ili manje od 300 hiljada prosječno godišnje. Uz realizaciju koja je ostvarivana prije pojave korona virusa, vraćanje kredita ne bi predstavljao problem za kompaniju. U vrijeme na koje se ova informacija odnosi nije donijeta nijedna odluka o novom zaduženju, o čemu je Odbor direktora posebno vodio računa - navodi se u saopštenju.

Ističu da su posljednjih dvanaest godina u kompaniji „13.Jul-Plantaže“ realizovane investicije u vrijednosti 39 miliona eura i podignuto je preko 600 ha novih zasada.

Samo u 2019. godini realizovano je 5.2 mliona eura investicija. Državi je, po raznim osnovama, uplaćivano oko deset miliona eura godišnje.

- Poslovanje ove Kompanije, koja je globalna i tržišna, a ne monopolska, tangira direktno i/ili indirektno 16-18 hiljada naših građana - navodi se u saopštenju Odbora direktora Plantaža.

Vrijednost aktive na dan 31.12.2019. godine iznosila je 145.252.584 eura.

- Smatramo da ovi pokazatelji šalju jasan signal akcionarima da, u ovoj složenoj situaciji, finansijski (i na drugi način) podrže kompaniju „13. Jul - Plantaže“. Svakako, jedan vid podrške je i korektno i objektivno medijsko izvještavanje o najpoznatijem crnogorskom brendu na koji svi jesmo i treba da budemo ponosni - navodi se nadalje u saopštenju.

Ističu da su u svom četvoromjesečnom radu imali kontinuiranu saradnju sa sindikatom i menadžmentom u rješavanju aktuelnih problema Kompanije.

- U uslovima djelovanja korona virusa sve zarade su blaogvremeno isplaćivane i nijedan radnik nije ostao bez posla. Odbor direktora, u saradnji sa novim rukovodstvom Kompanije, čini sve, u okvirima svoje zakonske i statutarne nadležnosti, da sačuva i unaprijedi najvrijedniji crnogorski brend, bez obzira na sve probleme i izazove sa kojima se susrijeće - dodaje se.

Iz Odbora su istakli i da Plantaže zbog uticaja pandemije izazvane pojavom korona virusa ne mogu opstati bez pomoći države, koje, kako ocjenjuju, do sada nije bilo u dovoljnoj mjeri.

S toga, u potpunosti podržavaju namjeru Vlade da učini sve što je u njenoj moći da u zakonskim okvirima pomogne revitalizaciju kompanije.

- Odbor direktora Kompanije „13.jul-Plantaže“, maskimalno je posvećen očuvanju i unaprijeđenju poslovanja i sa pažnjom odgovornog predstavnika svih vlasnika, te sa kompetncijama stručnog upravljanja, bavi se svim aktuelnim i strateškim pitanjima i problemima u Kompaniji. Na kraju, aktivnosti na obnovi saradnje sa ruskim tržištem, kao i nastojanja da se poveća plasman na ostala strateški važna tržišta, neki su od pozitivnih signala, koji će, bez sumnje, značajno ublažiti negativne efekte uticaja korona virusa na poslovanje Kompanije - zaključuje se u saopštenju Odbora direkotra Plantaža.

Portal Analitika