Sci/Tech

Od virusa ima odbrane

Izvor

 

 

 

Hakerski kongres

 

108hak2Pojam „hakerski kongres“ može da navede na pogrešne zaključke – skupovi poznati pod imenima Blek het ili Def kon u Las Vegasu nisu nikakvi tajni subverzivni sastanci na kojima se okupljaju anonimni hakeri, nego događaji koji se širom svijeta prate sa velikom pažnjom i za koje su posebno zainteresovani svi koji se bave bezbjednošću kompjutera. I velike kompanije i organizacije odavno tamo izlažu sopstvene programe zaštite informatičkih sistema – ili nastoje da dođu do takvih sistema. Najzad, vrhunski stručnjaci na tim skupovima ukazuju na nove opasnosti koje prijete u digitalnom svijetu.

 

Tako je jedan haker pokazao kako može da navede automat za isplatu novca da izbacuje novac kao „jednoruki Džek“ u Las Vegasu i to ne samo direktno manipulišući automatom, nego i putem telekomunikacije. Haker je eksperimentisao sa dva tipa automata za isplatu novca, ali opasnost očigledno postoji i po sve ostale.

 

Stručnjak za IT bezbjednost Torali Diro objašnjava da nisu ugroženi samo automati za isplatu, nego i mnogi drugi uređaji u javnoj upotrebi – u njima su često sasvim obični, čak i zastarjeli kompjuteri sa standardnim pogonskim sistemima. Tako eksperiment sa automatom za isplatu istovremeno ukazuje koliko su ugrožene mnoge informatičke strukture.

 

Većina napada se može odbiti

 

108hak3To je bila tema i mnogih drugih izlaganja na ovogodišnjem hakerskom kongresu u Las Vegasu. Svijet je sve više umrežen, ali time nije postao sigurniji. Naime, sistemi koji uopšte nisu bili planirani za to, danas se povezuju u mreže i tako postaju dostupni spolja. Što je sistem složeniji, to je veća opasnost da se previde propusti kada je o bezbijednosti riječ. Ukoliko se pri tom još povežu sistemi koji su jedva kompatibilni samo raste opasnost da se na najslabijoj tački uđe u njih i tako ugroze i oni bolje zaštićeni djelovi.

 

Umrežavanjem postaju ugroženi i do tada stabilni i sigurni sistemi i Džonatan Polet posebno se pozabavio takozvanim „inteligentnim strujomerom“. Naime, moguće je manipulisati takve sisteme i obezbijediti struju po povoljnijoj ceni, što je i razumljivo, ali je neshvatljivo što elektrodistributivne kompanije ugrađuju uređaje za koje se zna da su problematični kada je bezbijednost u pitanju, kaže Polet.

 

 

Ima odbrane

Inače, kada je riječ o ličnom kompjuteru dovoljno je poštovati uobičajena pravila u pogledu bezbijednosti, smatraju stručnjaci. Najveći dio problema sa bezbjednošću povezan je sa odavno poznatim slabostima sistema, a povrh svega korisnici ne vode računa da preduzmu mjere bezbijednosti koje su svima na raspolaganju. Kompanija Verizon, koja se bavi bezbijednošću kompjutera, upravo je saopštila da je 96 odsto šteta u prošloj godini bilo moguće izbjeći, jer odavno postoji zaštita za te vrste štetnih softvera. Kriminalci i hakeri spremni su u svakom trenutku da kazne takvu neopreznost, piše Špigel onlajn.

 

Priredio: Nenad Briski(DW)

Portal Analitika