Penzije se usklađuju početkom svake kalendarske godine, na osnovu statističkih podataka, sa kretanjem potrošačkih cijena i prosječne zarade zaposlenih u prethodnoj godini, i to u procentu koji predstavlja zbir 75 odsto rasta, odnosno pada potrošačkih cijena i 25 procenta rasta, odnosno pada zarada.
Ovaj način primjene švajcarske formule uveden je izmjenama Zakona o PIO, dok se ranijim odredbama penzija usklađivala dva puta godišnje, u odnosu na 50 odsto kretanja zarada i 50 odsto kretanja potrošačkih cijena.
"Pokazalo se da je u uslovima krize, kada je porast troškova života veći od rasta zarada, novi način primjene švajcarske formule povoljniji za penzionere i doprinosi boljem očuvanju standarda ove kategorije stanovnika“, rekao je za Pobjedu direktor Fonda PIO Dušan Perović.
Posljednje godine krize obilježile su mnogobrojne mjere štednje kako u Crnoj Gori tako i u regionu. Jedna od najnepopularnijih mjera bila je zamrzavanje penzija, kao i njihovo smanjenje.
"Crna Gora je jedna od rijetkih država koja je uspjela da i u otežavajućim ekonomskim okolnostima ispuni sve zakonom definisane obaveze, vodeći računa da u domenu svojih mogućnosti učini i više što od toga, doprinoseći unapređenju materijalnog položaja penzionera“, istakao je direktor Fonda PIO.
Perović je kazao da će budžet Fonda PIO za narednu godinu iznositi 407miliona eura ili 6,02 odsto više nego ovogodišnji, što je, kako je objasnio, uslovljeno redovnim usklađivanjima i prilivom novih penzionera.
Jednog penzionera finansira 1,5 zaposlenih
Prihodi Fonda PIO od doprinosa za prvih devet mjeseci ove godine iznosili su 154,12 miliona eura, a rashodi za isplatu prava iz oblasti PIO 283,67 miliona.
Dinamika ostvarenja prihoda od doprinosa nije ravnomjerna tokom godine.
Najveći prihodi ostvaruju se krajem godine, kada se očekuje standardna pokrivenost rashoda za isplatu prava iz oblasti PIO, prihodima od doprinosa. To ukazuje na neodrživost Bizmarkovog penzionog sistema, jer trenutno 1,5 zaposleni finansira jednog penzionera.