Društvo

Obukom protiv predrasuda o LGBT populaciji

Izvor

Dokaz za to je, kako navode, i prisustvo današnje učesnice predavnja - prve transseksualne osobe u Crnoj Gori, na seminaru za državne službenike, prenosi Antena M.

Predrasuda kojima se na LGBT osobe gleda kao na porodičnu sramotu i bolesnike, u crnogorskom drustvu je dosta. Ipak, izvršna direktorka CGO, Daliborka Uljarević, kaže da pomaka ima.

- Koristim prilku da izrazim zadovoljstvo da je jedna tema, koja je bila predmet kamernih diskusija i aktivnosti civililnog društva,  da izlazi iz tog okvira i da se razgovara o tome u institucijama.

I direktorica Uprave za kadrove,  Svetlana Vuković,  osjeća napredak. Da bi se tako nastavilo, smatra da je neophodno uključiti obuku o nediskriminaciji u programe državnih službenika. Vuković napominje da nije  prošle, a neće ni narednih godina, izostati doprinos Uprave u borbi protiv diskriminacije.

- Sa ovom praksom mi ćemo nastaviti i u 2012. i 2013, a kroz novi program obuka, koji Uprava sada radi, a kojem je prethodila temeljna analiza potrebe za usavršavanjem, ćemo takođe ukljućiti te teme.

Zdravko Cimbaljebić, iz LGBT Foruma Progres, kaže da će u u toku dvodnevne obuke "U redu je biti drugačiji" biti predstavljeni i konkretni slučajevi, kako bi učesnici osjetili kako je biti diskriminisan.

- Daćemo praktične primjere, kako bi više približili temu, odnosno kako bi se saosjetii sa osobama koje pripadaju LGBT zajednici - rekao je on, a zatim javno pozdravio prvu deklarisanu transrodnu osobu u Crnoj Gori.

Mira Bošković, učesnica današnje diskusije, koja je promijenila pol, rekla je da su transseksualne osobe, u suštini, koloteralne greške prirode, koje mogu da se asimiliraju u ljudsku društvo, i logično je što većina ne može da ih prihvati. Upitana koliko je trebalo hrabrosti da se javno deklariše, kazala je da je volja bila presudna.

Portal Analitika