Sci/Tech

Objavljeni rezultati naučne studije

Obolijevanje od COVID-19 u trudnoći ne utiče na razvoj mozga bebe

Neke vrste virusnih oboljenja, poput zika virusa, utiču na zdravlje ploda, posebno kada je razvoj mozga u pitanju. Tim naučnika ispitivao je da li obolijevanje od COVID-19 tokom trudnoće ostavlja posljedice te vrste.

Obolijevanje od COVID-19 u trudnoći ne utiče na razvoj mozga bebe Foto: RSNA.org
Analitika Zdravlje
Analitika ZdravljeAutor
RSNA.orgIzvor

Jedan od najviše zabrinjavajućij aspekata pandemije COVID-19 je što naučnici i dalje nemaju odgovore na mnoga pitanja, budući da se za dvije godine nijesu mogle utvrditi kakve sve posljedice po ljudsko zdravlje ovo obolijevanje ostavlja. Međutim, rezultati najnovijeg istraživanja daju makar djelimično jasniju sliku vezanu za uticaj obolijevanja od koronavirusa trudnica na zdravlje bebe.

Rezultati istraživanja koje je sprovelo Radiološko društvo Sjeverne Amerike (RSNA) pokazuju da blaži ili umjereni oblik obolijevanja trudnica ne ostavlja posljedice na razvoj mozga bebe.

Ipak, ostalo je mnogo drugih otvorenih pitanja vezanih za obolijevanje od COVID-19 tokom trudnoće.

„Žene zaražene SARS-CoV-2 tokom trudnoće zabrinute su da bi virus mogao da utiče na razvoj njihovog nerođenog djeteta, kao što je slučaj sa nekim drugim virusnim infekcijama“, navela je autorka studije doktorka medicine Sofija Štoklejn sa Odjeljenja za radiologiju na Univerzitetu Ludvig Maksimilijan u Minhenu.

„Do sada, iako postoji nekoliko izvještaja o vertikalnom prenosu na fetus, tačan rizik i uticaj ostaju uglavnom nejasni. Cilj naše studije je bio da popunimo ovu prazninu u znanju o uticaju infekcije SARS-CoV-2 majke na razvoj mozga fetusa“, dodala je ona.

MRI-mozak-COVID

Istraživači su uradili 33 MRI fetusa kod trudnica zaraženih COVID-19 tokom ove studije. U prosjeku, sve žene su bile u 28. nedjelji trudnoće i počele su da primjećuju simptome COVID-19 otprilike 10 nedjelja ranije. Najčešći simptomi uključuju gubitak ukusa ili mirisa, groznicu, suvi kašalj i kratak dah.

Nakon toga, dvoje sertifikovanih radiologa sa višegodišnjim iskustvom u radu sa fetalnom magnetnom rezonancom pažljivo je pregledalo snimke. Te analize nijesu otkrile apsolutno nikakve znake problema sa mozgom. Takođe su smatrali da su svi mozgovi fetusa „u skladu sa uzrastom“ za tu tačku njihovog razvoja.

„U našoj studiji nije bilo dokaza da infekcija SARS-CoV-2 majke ima bilo kakav uticaj na razvoj mozga nerođenog djeteta. Ova činjenica bi trebalo da pomogne da se budući roditelji oslobode straha od negativnih posljedica“, istakla je dr Štoklejn u objavi na zvaničnoj stranici RSNA.

Autori studije napominju da ovaj rad nije uključivao teške slučajeve COVID-19 koji zahtijevaju hospitalizaciju.

„Pošto uticaj teške infekcije na razvoj mozga kod fetusa nije konačno utvrđen, aktivna zaštita od infekcije SARS-CoV-2 tokom trudnoće ostaje veoma važna“, komentariše Štoklejn.

Iako ovi nalazi mogu biti umirujući za mnoge buduće majke, autori studije i dalje sugerišu da se trudnice vakcinišu protiv COVID-19.

„Do sada je vakcinacija najperspektivnija zaštita od COVID-19. Svi potencijalni neželjeni efekti se mogu spriječiti, čak i kod trudnica. Zbog toga, uprkos ohrabrujućim rezultatima naše studije, trudnice bi trebalo snažno da razmotre vakcinaciju“, zaključuje dr Stoklejn.

Istraživači su predstavili ovo otkriće na 107. naučnoj skupštini i godišnjem sastanku RSNA.

Portal Analitika