Poslanik Demokratskog fronta (DF), Nebojša Medojević kazao je da svaki model regulacije treba da počiva na održivosti, kao i da bi trebalo napraviti analizu da li državi kao što je Crna Gora odgovara takav vid regulacije.
On je, na sjednici Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, na kojoj se raspravljao o predlozima finansijskih planova nezavisnih regulatornih tijela za narednu godinu, naveo da bi trebalo razmisliti o objedinjavanju svih agencija u jednu, koje bi imale više odsjeka.
Poslanik Pozitivne, Mladen Bojanić, takođe smatra da treba objediniti regulatorne agencije, zbog veće efikasnosti i racionalizacije, zbog čega takav sistem, kako je poručio, treba što prije uvesti u Crnu Goru.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Zoran Jelić podjsetio je da su sve inspekcije objedinjene pod jednu upravu, ali ne zna koliko se to pokazalo efikasno, ako se pogleda kolika je naplata poreza.
"Za svako tržište treba regulator, mislim da bi objedinjavanje bilo korak unazad", rekao je Jelić.
On smatra da treba sačuvati nezavisnost regulatora, pri čemu svi treba da nastave da rade u skladu sa zakonom.
Pomoćnik ministra finansija, Nemanja Pavličić kazao je da su finansijski planovi agencija više manje izbalansirani.
»Rashodi su kod većine agencija planirani isti kao u ovoj godini što je pozitivno, a vidjećemo da li je realno da će prihodi biti na istom nivou zbog sveukupne krize«, kazao je Pavličić.
On smatra da zarade zaposlenih treba uskladiti sa tržišnim i i da se utvrdi da li je smanjivanje diskrecionih putovanja, službenih putovanja i rješavanja stambenih pitanja urađeno na način kako je to urađeno za budžet.
Zakonom o formiranju tih šest agencija, kako je rekao, navodi se da se višak prihoda nad rashodima uplaćuje na račun agencija, a trebalo bi razmotriti da se taj višak uplaćuje budžetu.
Medojević je naveo da se neka tržišta polako gase, kao što je tržište hartija od vrijednosti.
»Imajući u vidu obim na tržištu, bilo bi se bolje koncentrisati na banke nego na berzu zbog elementa održivosti«, poručio je Medojević.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV), Zoran Đikanović kazao je da se kontinuirano unaprijeđuju tehnologije i organizacija rada, kadrovsko osposobljavanje i radi na edukaciji javnosti.
»Pokušali smo da budemo realni, planirani prihodi za narednu godinu iznose 1,27 miliona EUR, a rashodi su nešto niži«, rekao je Đikanović.
Predsjedavajući Odbora Regulatorne agencije za energetiku (RAE), Dragutin Martinović kazao je da imaju realno ostvariv plan.
»Planirani prihod za narednu godinu iznosi 1,17 miliona EUR, a za ovu 1,11 miliona, što znači da imamo dodatnih 50 hiljada EUR, a planirano je i više«, kazao je Martinović.
Medojević smatra da RAE nema šta da reguliše osim cijena i tarifa. Njihova uloga trebalo bi da bude veća u zaštiti potrošača, jer ima dosta kritika na račun netačnog očitavanja stanja na brojilima.
On je pitao i šta je sa 96 miliona EUR koje je A2A uplatila za investicije u Crnu Goru, na šta mi je Martinović odgovorio da oni regulišu subjekat, a ne vlasnike.
»Jedino ih zakonom možemo natjerati da tim novcem investiraju«, rekao je Martinović.
Predsjednik Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i elektronsku djelatnost (EKIP), Šaleta Đurović kazao je da će programske aktivnosti, između ostalih, biti usmjerene na dalje normativno uređenje oblasti elektronskih komunikacija i poštanske djelatnosti, postupak analize tržišta i prenosivosti brojeva.
»Planirani prihodi za narednu godinu su 4,57 miliona EUR, što je 0,9 odsto manje od ove godine, a rashodi 4,57 miliona EUR, takođe 0,9 odsto manje od ove godine«, precizirao je Đurović.
On je poslanicima predložio da umjesto da kritikuju, dođu i posjete tu agenciju i upoznaju se bolje sa njihovim načinom rada.
Poslanik DPS-a, Zoran Vukčević je kazao da svaki regulator zaslužuje posebnu pažnju i da nije dobro o njima raspravljati samo dva puta godišnje.
Odbor će se o planovima regulatornih agencija izjasniti sjutra.
Na sjednici Odbora većinom glasova je podržan Predlog zakona o budžetu Crne Gore za narednu godinu za koga je glasalo sedam, dok su četiri člana bila protiv. Jednoglasno su usvojene i preporuke koje je predložila Državna revizorska insitucija (DRI) na predlog završnog računa.