Abiznis

NVO "Vozom kroz Crnu Goru": Ko se sve okoristio na štetu ŽPCG

“Prevoz turista vozom od Bara do Kolašina počeo je sa ograničenim brojem turista. Korišćeni su kapaciteti redovnih vozova. Cijene prevoza tih turista bile su u skladu sa važećim tarifama i ponuđenim kapacitetima. Kako se broj putnika uvećavao dodavala su se na redovne vozove jedna fakultativna kola. Dok se prevoz obavljao u redovnim vozovima ŽPCG nije imao nikakvih dodatnih troškova zbog prevoza turista”, navodi se u pismu

NVO "Vozom kroz Crnu Goru": Ko se sve okoristio na štetu ŽPCG Foto: ŽPCG
Portal AnalitikaIzvor

NVO “Vozom kroz Crnu Goru” je u otvorenom pismu koje potpisuje Mirko Rmandić postavila pitanje ko se sve okoristio na štetu ŽPCG, dodajuću da cijena agencijskih vozova nije smjela da bude jeftinija od cijene koštanja pokretanja para vozova i bar zarade koju ŽPCG prihoduje od države za redovne vozove za istu relaciju.

“Prevoz turista vozom od Bara do Kolašina počeo je sa ograničenim brojem turista. Korišćeni su kapaciteti redovnih vozova. Cijene prevoza tih turista bile su u skladu sa važećim tarifama i ponuđenim kapacitetima. Kako se broj putnika uvećavao dodavala su se na redovne vozove jedna fakultativna kola. Dok se prevoz obavljao u redovnim vozovima ŽPCG nije imao nikakvih dodatnih troškova zbog prevoza turista”, navodi u pismu.

Kako podsjeća, od 2021. godine za prevoz putnika na relaciji od Bara do Kolašina uvode se posebni agencijski vozovi.

“ŽPCG je u periodu od 2021. do 2024. godine organizatorima putovanja naplaćivao angažovanje ovih vozova po cijeni od 847,70 eura po turi. Za prevoz turista u redovnim vozovima ŽPCG je zarađivao više nego što je naplaćivao vožnje posebnog para vozova. Zarada od uvedenog para vozova je manja za cca 1.100 eura samo od prihoda koje ŽPCG dobija od države po osnovu Ugovora o obavezi pružanja usluga prevoza putnika od javnog interesa, za istu relaciju. ŽPCG za redovne vozove pored prihoda koje dobija od države ima i prihode od prevezenih putnika”, istakao je u pismu.

Shodno odredbama Statuta ŽPCG i Putničke tarife ŽPCG, dodaje, cijene prevoza usvaja Odbor direktora.

“Da li je cijenu od 847,70 eura donio Odbor direktora, što je morao, menadžment ili direktor nadležnog sektora nije nam poznato. Cijena je odobrena i primjenjivana u vrijeme kada su u Odboru direktora, pored ostalih, bili Bertanjoli i Miladinović a izvršni direktori Šestović i Pavićević. Pomoćnica Pavićevićke bila je Baošić. Baošićkina direktna nadležnost je bila politika cijena usluga prevoza putnika. Bertanjoli je vlasnik turističke agencije a za tu turističku agenciju bila je dopunski radno angažovana Baošić”, piše u pismu.

Tvrdi da su se oduvijek cijene agencijskih vozova određivale na bazi tržišnih uslova.

“U konkretnom slučaju konkurencije nema, ŽPCG ima monopol jer jedini nudi usluge željezničkog prevoza putnika. Inostrani turisti su pouzdani klijenti. Oni ova putovanja traže zbog željezničkog mosta na Maloj rijeci i zbog panorame kroz koji prolazi pruga od Podgorice do Kolašina. Ovih činjenica su morali da budu svjesni donosioci odluka Bartonjeli, Miladinović, Šestović, Pavićevićka, Baošićka”, tvrdi Rmandić.

Kako je kazao, cijena agencijskih vozova nije smjela da bude jeftinija od cijene koštanja pokretanja para vozova i bar zarade koju ŽPCG prihoduje od države za redovne vozove za istu relaciju.

“A najprofesionalnije je da se cijena definiše na tržišnim principima. Organizatori putovanja i turističke agencije su od turista ovu uslugu debelo unovčili. Na državnim organima je da utvrde da li su, sa kim su i na koji način dijelili profit”, naglasio je.

Kako je naveo, određivanje i kontola cijena za agencijske vozove u nadležnosti je pet top menažera i dvije službe sa ukupno 15 zaposlenih.

“Aktuelne cijene su značajno veće od 847,70 eura, mada su i dalje netržišne. I dalje su manje, za 30 odsto, od zarade koju ŽPCG ima od države za redovne vozove”, zaključio je.

Portal Analitika