Uredno su mi javili da su je zaveli, poslali mi i bar-kod tako da svaku dopunu tužbe bez problema upućujem - priča ovaj Beograđanin, koji nije želio da mu se navodi puno ime i prezime zbog mogućih posljedica.
"Nije normalno da državljanin Crne Gore plaća porez na imovinu 0,20 centi po kvadratu, a državljanin Srbije isti taj porez 150 odsto više - 0,50 centi! Nije u redu ni da mi, državljani Srbije, koji u Crnoj Gori imamo nekretnine, plaćamo smeće 3,5 eura mjesečno kad nismo tu, da plaćamo turističku taksu i da nam još prijete da će nam, pored ekološke takse koju dajemo kad ulazimo u Crnu Goru, uvesti da turističku taksu plaćamo odmah na granici", objašnjava on.
"Dakle, nije u redu da mi u Crnoj Gori plaćamo sve tri puta više, dok Crnogorci u Srbiji imaju ista prava kao i državljani Srbije. Mi smo, znači, ovdje godinama - oštećeni. Ja hoću da plaćam porez po tržišnoj cijeni nekretnine, da se oporezuje nekretnina, a ne ličnost. Ovdje oporezuju ličnost. Ja sam iz Srbije i zato plaćam 150 odsto veći porez", dodaje taj beogradski penzioner sa stalnim boravkom u Tivtu.
Iako u opštini Tivat ima kuću 25 godina, ovaj Beograđanin, kao i hiljade drugih, nema državljanstvo. Sa gorčinom primjećuje da je državljanstvo dobio i Šinavatra koji ne zna da kaže na srpskom ni dobar dan.
"Nekretnina koju mi ovdje imamo nama bi trebalo da daje legitimitet i povoljnosti, kao što je svuda u svijetu. Kao što je i u Srbiji, gdje su Crnogorci u svemu izjednačeni sa državljanima Srbije! Mi smo tu, u ovoj državi, plaćamo poreze, kupujemo, trošimo, tu nekretninu ne možemo iznijeti. A, ipak smo obespravljeni", kaže beogradski penzioner sa stalnim boravkom u Tivtu.
Porez na nekretnine veći za 150 odsto nego što ga plaćaju Crnogorci, Crna Gora je uvela Srbima još 1991. godine kada smo živjeli u zajedničkoj državi. "Tada smo se bunili, ali su nas smirili rekavši da ćemo u tom porezu uračunavati i komunalije. Prevarili su nas, jer su nam vrlo brzo uveli da plaćamo komunalije, a odnedavno i turističku taksu, plus, naravno, ekološku taksu", kaže on.