Abiznis

Omikron i dalje najveći razlog neizvjesnosti

Novi rast cijena nafte, očekuju se revidirane prognoze MMF-a

Najnovija odluka Saudijske Arabije uticala je na rast cijene "crnog zlata". Zbog neizvjesnosti koju omikron soj predstavlja po mogućnost oporavka svjetske ekonomije MMF bi mogao da revidira prognoze rasta. Investitori imovinu sele iz rizičnijeg kapitala u zlato.

Novi rast cijena nafte, očekuju se revidirane prognoze MMF-a Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika/ReutersIzvor

Cijene nafte na svjetskim tržištima uvećane na početku današnje trgovine više od dolar po barelu nakon što je najveći izvoznik Saudijska Arabija podigla cijene svoje sirove nafte koja se prodaje Aziji i SAD nakon ocjene da nema pomaka u indirektnim američko-iranskim pregovorima o oživljavanju nuklearnog sporazuma.

OPEC i saveznice

Fjučersi na sirovu naftu brent, sa rokom dospjeća u februaru, ojačali su jutros 1,39 dolara, ili 2% na 71,27 dolara po barelu, dok su fjučerski na američku WTI naftu, sa rokom dospjeća u januaru, uvećani za 1,4 dolara, odnosno 2,1% na 67,66 dolara po barelu.

Saudijska Arabija je u nedjelju podigla januarske zvanične prodajne cijene za sve vrste sirove nafte koje se prodaju u Aziji i SAD za skoro 80 centi u odnosu na prethodni mjesec.

Poskupljenja su sprovedena uprkos prošlonedjeljnoj odluci Organizacije zemalja izvoznica nafte i njihovih saveznika, uključujući Rusiju, grupu poznatu kao OPEC+, da nastave da povećavaju zalihe za 400.000 barela dnevno u januaru.

Nastavak pregovora

Cijene su takođe bile podstaknute sve manjim izgledima za porast iranskog izvoza nafte nakon što su prošle nedjelje prekinuti indirektni američko-iranski pregovori o očuvanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015.

Evropski zvaničnici izrazili su u petak užasnutost zbog širokih zahtjeva nove vlade Irana koja ne odstupa od ovih stavova. Očekuje se da će razgovori biti nastavljeni sredinom ove sedmice.

Uprkos planiranom povećanju, ukupna ruska proizvodnja nije uspjela da poraste, jer se njeni glavni proizvođači očigledno suočavaju sa tehničkim poteškoćama u povećanju proizvodnje u skladu sa aktuelnim sporazumom.

Najava MMF-a

Oba pokazatelja su se oporavila nakon prošlosedmičnog pada, što je šesta nedjelja zaredom u crvenom, prvi put od novembra 2018. zbog zabrinutosti da bi novi soj koronavirusa omikron mogao da utiče na globalni ekonomski rast i tražnju za gorivom.

Kao još jedan znak previranja izazvanih pandemijom, u Međunarodnom monetarnom fondu je procijenjeno da će ovaj globalni kreditor najvjerovatnije smanjiti svoje prognoze globalnog ekonomskog rasta zbog omikron soja.

Tržište akcija

Kada je riječ o akcijskom kapitalu, azijska tržišta su jutros zaostala za rastom američkih i evropskih fjučersa, dok su obveznice poništile neke od nedavno ostvarenih dobitaka.

Novembarski mješoviti izvještaj o stanju na tržištu rada u SAD nije mnogo uzdrmao tržišna očekivanja o agresivnijem pooštravanju politike Federalnih rezervi, ostavljajući sedmicu čekanja na izjveštaj o potrošačkim cijenama koji bi mogao da bude razlog za rano smanjenje.

Omikron soj još više zabrinjava, jer se proširio na otprilike jednu trećinu američkih država, uprkos tome što je bilo izvještaja iz Južnoafričke Republike da su tamošnji slučajevi imali samo blage simptome.

Azijski indeksi

Rana trgovina odvijala se jutros uz oprez, jer je MSCI najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija izuzimajući japanske opao 0,4%.

Japanski Nikkei indeks jutros je u padu 0,6%, čak i nakon što je vlada te zemlje razmotrila povećanje prognoze ekonomskog rasta kako bi se obezbijedio paket stimulansa od rekordnih 490 milijardi dolara.

Najveći pad zabilježen je kod akcija kompanije China Evergrande Group i to 11% nakon objave da ne postoje garancije da će imati dovoljno sredstava za otplatu duga.

SAD i Evropa

Wall Street je pokušao da se oporavi nakon kasnog pada u petak, sa S&P 500 fjučersima koji su rasli 0,4% i Nasdaq fjučersima čiji je rast 0,1%, dok su EUROSTOXX 50 fjučersi ojačali 1%, a FTSE fjučersi 0,7%.

Zbog očekivanih zastoja pod uticajem pandemije i pooštravanja finansijskih uslova investitori se ne nadaju značajnijem rastu cijena akcija, već se okreću „realnoj imovini“ poput nekretnina, berzanske robe i kapitalu zemalja u razvoju, očekujući da bi sve druge vrste kapitala mogle da se suoče sa dodatnim padom.

Dolar i euro

Desetogodišnji prinosi na američke trezorske zapise pali su skoro 13 baznih poena prošle nedjelje, odnosno 1,38%, smanjivši dvogodišnji raspon na najmanji ove godine.

Porast kratkoročnih stopa je doprinio rastu američkog dolara, posebno u odnosu na valute koje se smatraju ranjivim na širenje omikron soja.

Američki dolar je dostigao 13-mjesečne maksimume u odnosu na australijski i novozelandski dolar, ali je njegov indeks bio relativno stabilan na glavnim vrednostima na 96,214.

Euro je oslabio na 1,1295 dolara, što je i dalje znatno iznad njegovog nedavnog najnižeg nivoa od 1,1184 dolara, dok je dolar ostao na sigurnom jenu na 113,01.

Zlato i bitcoin

Kada je riječ o berzanskoj robi, zlato je podstaknuto padom dugoročnih prinosa na obveznice, nakon što se njime nekoliko mjeseci trgovalo u rasponu od 1.720 do 1.870 dolara po unci. Cijena se jutros stabilizovala na 1.785 dolara za uncu.

Bitcoin je u subotu izgubio petinuvrednosti pošto su uzimanje profita i makroekonomski problemi pokrenuli prodaju od skoro milijardu dolara vrijednosti kriptovaluta.

Bitcoin je tokom subote opao na 41.967 dolara, a do jutros se oporavio i njime se sada trguje po cijeni od 48.698 dolara.

Portal Analitika