Društvo

Hiporehabilitacioni tretmani za osobe sa smetnjama i teškoćama u razvoju

Novi projekat Sportskog konjičkog kluba „Budućnost“: Srce se ima da se daje svima

Najavljeno i otvaranje Hipo centra u Baru

Novi projekat Sportskog konjičkog kluba „Budućnost“: Srce se ima da se daje svima Foto: Sportski konjički klub Budućnost
Portal AnalitikaIzvor

Konjički klub Budućnost, u saradnji sa partnerima, juče je predstavio projekat „Srce se ima da se daje svima“, namijenjen osobama sa smetnjama i teškoćama u razvoju. 

Kako je rečeno na konferenciji za novinare, previđeno je da projekat bude realizovan od 15. aprila do 15. juna i to u Konjičkom centru u Podgorici i u Baru. 

Očekivani rezultati projekta su: hiporehabilitacioni tretmani za 10 lica sa invaliditetom (ukupno 100 terapija), tri inkluzivne radionice za 30 lica – JU Rasursni cebtar za djecu i mlade Podgorica, te polaganje stručnog ispita o stečenom zvanju saradnik/ca i voditelj/ica u hiporehabilitaciji, kao i otvaranje Hipo centra u Baru.

Konferenciju je otvorio predsjednik Skupštine SKK “Budućnost”, Tihomir Goranović.

Podsjetio je da je nakon gotovo dvije godine pauze usljed pandemije okupljanje organizovano lijepim povodom – „da zajednički sa puno energije i ljubavi organizujemo hiporehabilitacione tretmane za naše drugare“.

„Iskoristio bih priliku da se ispred konjičkog kluba “Budućnost” zahvalim čovjeku koji je pomogao da naš klub, a samim tim i hiporehabilitacija opstanu tokom pune dvije godine trajanja pandemije. Riječ je o Ivanu Jovoviću predsjedniku konjičkog kluba “Kadina” i njegovim prijateljima iz kluba, koji su i ovoga puta naši partneri u projektu“, kazao je Goranović.

Predstavljen je i stručni tim koji je učestvovao u organizaciji Hipo centra u Crnoj Gori, kao i inovatovni program obrazovanja odraslih za kreiranje i sprovođenje tretmana hiporehabilitacije.

Kako je rečeno, zajedno sa načelnicom Centra za djecu sa posebnim potrebama iz Podgorice dr Stankom Mrdak, te specijalistkinjama primijenjene fizioterapije Ivom Tomković, Sašom Milunović i Sandrom Sošić, zatim defektološkinjama Vidom Čepić, Irinom Madžgalj i Aleksandrom Trailović, urađen je odličan posao. Oformljena su dva tima koja su do sada realizovala preko 3.500 terapija bez ijednog slučaja kontraindikacija.

Takođe, jedan od zajedničkih poduhvata jeste i program obrazovanja odraslih za kreiranje i sprovođenje tretmana hiporehabilitacije. S tim u vezi, javila se potreba da Konjički klub kao nosilac i organizator projekta, bude i organizator obrazovanja iz ove oblasti. 

Specijalistkinja primijenjene fizioterapije, Saša Milunović iznijela je više detalja o tome.

Kako je kazala, korisnici projekta su djeca sa smetnjama i teškoćama u razvoju, koji predstavljaju jednu od najosjetljivijih kategorija sistema socijalne zaštite. Planirano je da se u predviđenom periodu sprovede 100 hiporehabilitacionih tretmana za ukupno 10 mališana.

„Korisnici programa su i djeca koja se nalaze u Resursnom centru “1. Jun” iz Podgorice. Njih oko tridesetak biće uključeno u realizaciju tri inkluzivne radionice (likovne, dekupaž, sportske radionice). 

Projektom je predviđena obuka i polaganje stručnih ispita za četiri hipo-terapeuta, koji će realizacijom ovog projekta steći zvanje - voditelj/voditeljica hiporehabilitacije. Ova lica su angažovana u Klubu od osnivanja i iza sebe imaju značajno iskustvo i realizovanih preko 3.500 trapija“, kazala je Milunović. 

Projektom je, kako dodaje, predviđeno i polaganje stručnih ispita u zvanju - saradnik/saradnica u izvođenju hiporehabilitacije, i to za dva lica koja su u ovom centru na obuci od novembra. 

„Jedan od naših strateških ciljeva jeste i osnivanje Hipo centara na jugu i sjeveru zemlje kako bi djeca i mladi sa smetnjama iz svih krajeva zemlje dobili hiporehabilitacione usluge“, poručila je ona.

Prema riječima Goranovića, hiporehabilitacija je veoma zahtjevna o čemu, ističe on, najbolje govori i činjenica da su hipoterapeuti dužni da savladaju tehnike jahanja, ali i način njegovanja i održavanja konja. On je na kraju zahvalio i partnerima u projektu, bez kojih, kako kaže, sve ovo ne bi bilo moguće. 

Fizioterapeutkinja iz Bara, Bojana Prelević na obuci je u Klubu, a na konferenciji je iznijela dosadašnje utiske u radu, kao i planove o budućem Hipo centru u tom gradu.

Predstavnici SKK „Budućnost“ izrazili su posebnu zahvalnost medjima, a ujedno predstavili i medijsku kampanju projekta „Srce se ima da se daje svima“. Na kraju je predstavljen i projekat “Uz tebe sam nijesi sam” iz 2019, koji je realizovan u saradnji sa Konjičkim klubom “Kadina”, Child&Family Fondation i Chashback world 2019.

Portal Analitika