Mirno poluostrvo nadomak Budve, kamene kuće prostranih, svijetlih soba, terase u hladu borova i mirisu mediteranskog rastinja, skroviti bazeni, šum mora pod prozorom... U ovakvom raju na zemlji će od ponedjeljka uživati prvi gosti četiri završena apartmana Svetog Stefana. Trogodišnje iščekivanje završetaka radova (koji, uzgred rečeno, još traju) samo je dodatno uvećalo znatiželju.
Njegova vrata je za novinare prije nekoliko dana otvorio, sada već možemo reći, višegodišnji vlasnik Svetog Stefana, singapurska kompanija „Aman Resorts“.
Portal Analitika prenosi dio atmosfere u kojoj će ubuduće uživati samo ekskluzivna klijentela ovog lanca vrhunskog smještaja sa pet zvjezdica.
Korjeni u temeljima: O načinu na koji su tekli radovi na renoviranju i opremanju najboljeg dijela našeg turističkog neba sa pet zvjezdica, rado je govorila Meri Lu Tomson iz svjetski poznate projektantske kuće „Denniston International“, kojoj je taj posao bio povjeren. Ona je pokušala prisutnima da dočara veličinu i značaj napora koji su uložili da i spoljašnjost i unutrašnjost kućica na Svetom Stefanu zadrže autentični duh ribarskog mjesta koje se nekada tu nalazilo.
Prema njenim riječima, najveći izazov sa kojim su se susreli bio je, prije svega, popravljanje svakog temelja, razrušenih dijelom zbog trusnosti područja, a dijelom od korjenja drveća koje raste na ostrvu.
S druge strane obale ih je takođe čekao još jedan veliki problem: kako da dokažu mještanima da ono što rade zaista neće zauvijek izbrisati ono što je samo naselje na Svetom Stefanu nekada bilo. Tomson smatra da su uspjeli da se izbore sa oba izazova, ali će vrijeme to najbolje prosuditi.
Kupatilo sa pogledom: Ovaj „biser Jadranske obale“ jeste jedinstveno mjesto.
Zato je i obična dvokrevetna soba daleko je od bilo čega „običnog“. Njen spavaći dio je prostran poput nekadašnje dvije sobe. Uz to ima odvojeni dnevni boravak, kao i terasu sa pogledom na neki mali trg u hladu borova ili na more. Kao što je to slučaj u svim ekskluzivnim hotelima, pravi luksuz se vidi upravo u - kupatilima: imate utisak da se nalazite u još jednoj sobi za odmor, a projektanti su ga zamislili tako da iz kade kroz prozor možete gledati okolinu i slušati šum talasa.
Enterijer je minimalistički uređen, u zemljanim, neutralnim tonovima. Tomson kaže da se vodilo računa da dizajn namještaja odgovara ovdašnjoj tradiciji, dok su korišćene boje ostale iste kao u većini objekata „Aman Resortsa“. Kako ističe predstavnica projektantske kuće „Denniston International“, u osnovi svega je koncept održivog turizma – tako često pominjan u Crnoj Gori, a nikada viđen na djelu. Možda će „Aman“ konačno naučiti svoje domaćine kako izgleda ono o čemu godinama govore da je osnova koncepta razvoja turizma.
Idila koje nema: Opuštena atmosfera poluostrva, kućice u mediteranskom rastinju i lavirinti stepenica na čijem kraju uvijek čeka novi kutak za uživanje, lako vas može odvući od stvarnosti.
No, ta idila je i na Svetom Stefanu samo prividna. Dovoljno je samo da otvorite neki od brojnih prozora: čućete glasne glisere koji kruže, vidjeti plaže natrpane turistima što ljetuju za neuporedivo manje novca i još manje kulture, kao i obalu prekrivenu višespratnicama, koja izgleda kao ogromna monolitna šarena betonska konstrukcija.
A to svakako nije pogled koji su imali nekadašnji elitni gosti ovog grada-hotela.
Doručak kod "Amana": Tako ljubiteljima savršenih i skupih odmora ovdje ne preostaje mnogo toga za uživanje, osim da više vremena provode u prostranim sobama, po zavučenim trgovima bez pogleda prema moru ili u brojnim restoranima i barovima.
Upravo u antipasto baru, cigaret baru, vinoteci i glavnom restoranu moći će da uživaju i svi oni koji žele da okuse luksuz „Amana“, a da pritom ne iznajmljuju neku od soba ili apartmana čija je cijena od 800 do 1.200, pa čak i 2.000 eura za noć. Ne treba sumnjati da će se već od prvog dana za njih napraviti poduža lista čekanja, na kojoj će se naći sva poznata imena iz regiona pa i iz Crne Gore. Otići na Sveti Stefan na ručak, večeru, pa i doručak (ako ne bude mjesta u drugom terminu), sasvim sigurno će postati stvar prestiža.
Za sada, bitno je da će Sveti Stefan ponovo oživjeti, da će se na njegovim terasama sunčati oko stotinak gostiju dubokog džepa a, nadamo se, i pokoji holivudski glumac, sportska zvijezda ili, što je najbitnije, investitor raspoložen da u Crnu Goru uloži makar djelić svog kapitala.
Kristina Jerkov