Pošto se radi o tendencioznom tekstu, koji značajno narušava postulate profesionalne novinarske etike, jer ne tretira sve relevatne činjenice, dovodeći tako Banku u negativan položaj, neprimjereno kvalifikujući njeno poslovanje i nanoseći joj neprocjenjivu štetu, odlučili smo da damo neophodna objašnjenja, kaže se u saopštenju banke.
U reagovanju se navodi da se deponovanje gotovine u toj banci vrši po propisanim procedurama, shodno zakonskim odredbama, što znači da su pribavljeni svi podaci i dokumentacija propisana zakonom, uključujuči i podatke o izvorima sredstava kojima klijenti posluju.
U objašnjenju se tvrdi da nije iskazana transakcija milionskog deponovanja gotovine na računu kosovskog ili kineskog državljanina;
-CBCG nije izrekla mjere prema banci, zbog nepoštovanja propisa koji regulišu materiju sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma, a banka nije u saznanju da se protiv nekog njenog klijenta vodi krivični postupak, zbog deponovanja sredstava sumnjivog porijekla-navodi se u reagovanju.
Nakon detaljne analize odnosnih uplata na račune svih kineskih državljana, koji posluju sa NLB Montenegrobankom, može se vidjeti da velika količina deponovanog keš novca u jedinici vremena od godinu dana nije vršena preko NLB Montenegorbanke. Stoga, prije nego što su donešeni ovako ishitreni zaključci, bilo je neophodno uraditi provjeru o kojoj banci je riječ.
-Kada se spominje druga prijavljena transakcija, a koja se odnosi na kosovskog državljanina, radi se o potpuno pogrešnom podatku, jer je riječ o firmi koja posluje u Crnoj Gori, te za svoje poslovanje posjeduje urednu dokumentaciju neophodnu za utvrđivanje porijekla novca. Međutim, pošto zakon propisuje prijavu svake keš transakcije koja prelazi 15.000 eura, NLB Montenegrobanka je adekvatno tome postupila- tvrdi se u saopštenju.
-U ovom segmentu poslovanja, kako tvrde, kao i u drugim oblastima svog rada, NLB Montenegrobanka je uvijek poslovala isključivo u skladu sa zakonom, procedurama i propisima koje definiše supervizor rada svih banaka u Crnoj Gori, koji je to više puta u izvještajima veoma precizno nagovijestio.
Ako je problem pranja novca u Crnoj Gori predstavljen samo kroz dva navedena slučaja, onda se može zaključiti da Crna Gora i nema problema.
Cijenimo napore novinara da objavljivanjem tekstova koji se tiču pomenute problematike pomognu podizanju svijesti i preveniranju slučajeva pranja novca i finansiranja terorizma. Međutim, tendenciozni tekstovi, kojima nedostaje adekvatno prethodno istraživanje, doprinose isključivo dezavuisanju građana, a pravim krivcima kreiraju idealan ambijent za nastavak štetnog djelovanja, zaključuje se u saopštenju.
Sjutra: Odgovor novinara Predraga Zečevića