Svijet

Nakon više od 100 godina

Njemačka će vratiti više od hiljadu ljudskih lobanja bivšim kolonijama u Africi

Berlinski muzej je ove sedmice objavio da je spreman da vrati stotine ljudskih lubanja iz bivše njemačke kolonije istočne Afrike, nakon proučavanja ostataka kako bi se utvrdilo kojim današnjim zemljama pripadaju.

Njemačka će vratiti više od hiljadu ljudskih lobanja bivšim kolonijama u Africi Foto: EPA-EFE
Klix.baIzvor

Naučnici su pregledali 1.135 lobanja u berlinskom Muzeju praistorije, pripisujući 904 područjima koja su sada dio Ruande, 202 Tanzaniji i 22 Keniji. Još sedam lobanja ostalo je nepripisano.

Njemačka istočna Afrika, osnovana 1880-ih, koja se raspala se nakon završetka Prvog svjetskog rata 1918. godine, uključivala je današnji Burundi, Ruandu, kopno Tanzaniju i dio Mozambika.

Prema Hermannu Parzingeru, predsjedniku Pruske fondacije za kulturnu baštine, koja nadzire mnoge berlinske muzeje spremni su za povrat, te sada čekaju povratni signal iz zemalja porijekla.

Većina lobanja potiče s groblja i drugih grobnih mjesta, ali neke su uzete nakon pogubljenja koja su izvršili Njemci. Ostaci su bili dio zbirke od više od 6.000 lobanja koju je okupio ljekar i antropolog Felix von Luschan tokom njemačke kolonijalne vladavine .

Muzej praistorije preuzeo ih je od berlinske bolnice Charité 2011. godine. Neodgovarajuće skladištenje dovelo je do toga da su neke lobanje postale oštećene ili pljesnive. Ljudski ostaci zatim su ispitani i popisani u pilot projektu za koji se Heeb nada da će poslužiti kao model za opštu ponovnu procjenu zbirki iz kolonijalnog doba, a ne samo zbirke u Berlinu.

Od 2011. godine Njemačka Namibiji vraća posmrtne ostatke pripadnika domorodačkog naroda Herero i Nama koje su ubile njemačke kolonijalne snage.

Posljednjih godina porastao je pritisak da se vrate ljudski ostaci i artefakti koje su opljačkali evropski kolonijalisti. Među najpoznatijima su stotine takozvanih beninskih bronzanih komada, koje su ukrale britanske kolonijalne trupe prije nego što su završile u muzejima diljem Evrope i Sjedinjenih Država.

Njemačka je počela da vraća svoju zbirku u Nigeriju krajem prošle godine nakon sporazuma između Berlina i Abuje.

Portal Analitika