Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Nimanbegu: Vlada šalje poruku da je dijaspora nepoželjna; Đeka: Pokušaj izbornog i etničkog inženjeringa

Poslanici albanskih partija pozvali Vladu i MUP „da prestanu s opasnim igrarijama“

Nimanbegu: Vlada šalje poruku da je dijaspora nepoželjna; Đeka: Pokušaj izbornog i etničkog inženjeringa

Poslanik Albanske liste, Genci Nimanbegu, ocijenio je danas da je najava Vlade Crne Gore o izmjenama podzakonskog akta koji se odnosi na zakonito prebivalište u Zakonu o crnogorskom državljanstvu i pokretanju postupka za izmjene i dopune Zakona o registrima stalnog i privremenog boravka, prvenstveno usmjerena prema albanskoj dijaspori i drugim manjinama.

Nimanbegu: Vlada šalje poruku da je dijaspora nepoželjna; Đeka: Pokušaj izbornog i etničkog inženjeringa Foto: Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

On je, na pres-konferenciji s poslanikom Albanske koalicije Fatmirom Đekom, kazao da su oni protiv takvih predloga Vlade, koji bi, ako se usvoje u ponuđenom obliku, stvorili negativne posljedice u više aspekata.

„Izmjena Uredbe o zakonitom boravku može olakšati – van zakonskih procedura – uključivanje ili davanje crnogorskog državljanstva hiljadama osoba, a to može imati negativne posljedice na birački spisak. U ovoj polarizovanoj situaciji u Crnoj Gori, to će sigurno podići konflikte unutar društva na neželjeni nivo, čemu svjedočimo ovih dana. Drugo, u Zakonu o registrima prebivališta i boravišta namjera da se administrativnom odlukom odjavi a zatim ponovo prijavi prebivalište, ima veze ne s navodnim regulisanjem izbornih lista, već je to inicijativa s još problematičnijom namjerom, a u vezi situacije u kojoj se nalazi naša dijaspora. Ili, čak i da se građanima, u roku od jedne godine, onemogući da se ponovo registruju. Rezultat toga bi bilo oduzimanje prava glasa. Slična aktivnost u Sloveniji iz devedesetih godina – odjavom prebivališta olovkom – rezultirala je odlukom Međunarodnog suda pravde u Strazburu protiv te države i pokazala da je povezana s namjerom oduzimanja državljanstva. Takođe, ako prođe gubitak lične karte dijaspore s privremenim boravkom i bez državljanstva zemlje domaćina, prouzrokovaće na samo gubitak glasačkog prava, već će uticati i na situaciju vezanu za uvećavanje poreza, zdravstvenog osiguranja, na postupak nasljeđivanja imovine i na još mnogo jednostavnijih pitanja koja će postati problem za naše državljane“, istakao je Nimanbegu.

Da ovdje, prema njegovim riječima, postoji namjera, prvenstveno usmjerena prema albanskoj dijaspori i drugim manjinama, „podsjeća nas višegodišnja retorika većeg dijela nekadašnje opozicije a sadašnje pozicije, gdje su za rezultate referenduma i izbora krivili ʼfantomske biračeʼ iz reda manjina“.

„Optužbe usmjerene na glasače manjina indirektno shvatamo i kao znak neprihvatanja crnogorske nezavisnosti. Na ovaj način Vlada šalje nedemokratsku poruku dijaspori da je nepoželjna. Nema dokaza da su birački spiskovi neregularni. U stvarnosti, oni su provjeravani i nadgledani od strane političkih stranaka, NVO, i poboljšavaju se iz godine u godinu. Njihovi nedostaci nikad nisu bili toliki da bi ih neko zloupotrijebio, a ne da bi to uticalo na izborni proces na nezakonit način. Pozivamo Vladu da konačno odustane od ovih aktivnosti i da Zakon o registrima bude dio rada Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, i da tamo bude odobren konsenzusom. Takođe, pozivamo udruženja dijaspore da podrže naš stav i da podignu svoj glas – kako kod međunarodnog faktora, tako i kod vladajućeg režima u Crnoj Gori“, poručio je Nimanbegu na konferenciji za medije u Skupštini Crne Gore.

Fatmir Đeka je kazao da su albanski poslanici odlučno protiv predloga kojima bi se njihovoj braći, rođacima i prijateljima na bilo koji način oduzimala prava.

„Neki od njih su milom – zbog ekonomskih razloga, a mnogi zbog državne prisile bili primorani da potraže novi dom. I našli su ga, ali se ovdje stalno vraćaju“, naveo je on.

Đeka kaže da se ne mogu načuditi predlozima Vlade.

„Nemamo nikakve sumnje – riječ je o pokušaju izbornog inženjeringa. Kad je riječ o Albancima, i na mala vrata i evidentno – etničkog inženjeringa. Jedan istorijski autohtoni narod u Crnoj Gori na ovaj bi način vjerovatno pao na nivo tzv. statističke greške. Na tako nešto ne možemo, niti ćemo ikad pristati“, poručio je on.

Poslanik Albanske koalicije je pozvao Ministarstvo unutrašnjih poslova i Vladu Crne Gore „da prestanu s ovakvim opasnim igrarijama, koje nijesmo doživljeli ni u doba Slobodana Miloševića“.

„Ministar (Sergej Sekulović prim. nov), kao dobar pravnik, trebalo bi da zna da se prava i obaveze utvrđuju zakonom, a ne podzakonskim aktima. Uostlom, ovo su isuviše ozbiljne i osjetljive stvari za našu malu zajednicu, da bi se utvrđivale uredbama, daleko od očiju javnosti“, zaključio je Đeka.

Portal Analitika