
Naime, povodom Dana pobjede nad fašizmom 1975. godine, predsjednik SFRJ Josip Broz Tito odlikovao je Cetinje Ordenom grada heroja – za izvanredne zasluge tokom Drugog svjetskog rata.
Sjećanje starijih građana naše prijestonice na taj datum je sljedeće – tokom dana, centralnim ulicama odjekivali su zvuci gradske muzike. Kasnije, kako se bližila noć, hiljade ljudi okupile su se na trgu ispred hotela „Grand“ – nekadašnje „Lokande“ – kako bi proslavili veliku čast koja je ukazana njihovom gradu.
Dodjela upriličena 13. jula
Još je svečanije bilo 13. jula te godine, kada je Cetinju zvanično uručen Orden heroja.
Tadašnja štampa navodila je kako se u gradu okupilo oko 10.000 ljudi, ne samo sa Cetinja, već i iz Titograda, Bara, Kotora i drugih crnogorskih gradova.
Tog dana, na Ljetnjoj pozornici, Orden heroja Cetinju uručio je predsjednik SR Crne Gore Veljko Milatović, a u ime grada ga je preuzeo čelnik tadašnje skupštine opštine Niko Ražnatović.
Zašto je Cetinje proglašeno Gradom herojem?
Cetinje je tokom Drugog svjetskog rata imalo oko 5.000 građana u partizanima. U to doba, cjelokupna cetinjska opština imala je nešto više od 25.000 stanovnika.
U borbama protiv okupatora poginulo je 1.414 njih, što će reći da je život za slobodu dao svaki četvrti cetinjski partizan, ili svaki 20. žitelj naše prijestonice. Pored toga, njih 2.000 su u nekom momentu bili u koncentracionim logorima.
Uz sve navedeno, Cetinje je dalo ukupno 49 narodnih heroja, od ukupno 1.322, koliko ih je bilo iz čitave SFR Jugoslavije.
Iz svih tih razloga, Tito je proglasio Cetinje Gradom herojem – prvim i jedinim u Crnoj Gori.
Pored Cetinja, Gradovi heroji u SFRJ bili su Beograd, Zagreb, Titov Drvar, Ljubljana, Prilep, Novi Sad i Priština.