• Portal Analitika/
  • Sport /
  • Fudbal /
  • Poznati su svi učesnici Eura: Gruziji i Ukrajini priključila se Poljska, Šćesni u posljednjoj seriji penala zaustavio Džejmsov šut

Nakon Gruzije, plasman na Evropsko prvenstvo večeras su izborile i selekcije Ukrajine i Poljske, čime je i kompletiran spisak od 24 reprezentacije koje će nastupiti na završnici. Ukrajina je nakon velikog preokreta slavila nad Islandom u Vroclavu (2:1), a Poljska je poslije penal ruleta trijumfovala u Kardifu nad Velsom - 4:5 - 0:0.

Poznati su svi učesnici Eura: Gruziji i Ukrajini priključila se Poljska, Šćesni u posljednjoj seriji penala zaustavio Džejmsov šut Foto: Getty

U finalu plej-ofa u okviru lige "A", u Kardifu nakon 90 minuta, a potom i produžetaka, nije bilo golova na susretu Vels - Poljska. Nakon penal ruleta radovali su se Levandovski i saigrači, i to pošto je Šćesni odbranio Džejmsov šut u posljednjoj seriji.

U prvom dijelu su nešto konkretniji bili Velšani, a najveću šansu imali su na startu drugog poluvremena - Mur je odlično šutnuo, lopta je išla pod prečku, a onda je Šćesni prekrasnom intervencijom sačuvao mrežu.

Mnogo ofanzivniji bili su igrači oba sastava u drugom dijelu, ali golova nije bilo. Pritom, treba reći da je Vels bio znatno konkretniji, te da Poljaci za 90 minuta nijesu uputili šut u okvir gola. Tokom produžetaka, opasniji su bili Poljaci, ali pogodaka nije bilo i uslijedili su penali.

Izvrsno su i jedni i drugi izveli baš svaki jedanaesterac, sve do kraja pete serije, kada je Šćesni odbranio Džejmsov šut i odveo Poljsku na završnicu.

Reprezentacija Poljske tako se peti put u istoriji plasirala na Euro.

Konačno: Gruzija ispisala istoriju, idu na Euro nakon penal ruleta protiv Grčke
0
Konačno: Gruzija ispisala istoriju, idu na Euro nakon penal…
26.03.2024 20:46

Nakon obrta u Zenici, Ukrajina je večeras napravila još jedan veliki preokret i plasirala se na završnicu. Izabranici Sergeja Rebrova su u Vroclavu slavili nad Islandom, rezultatom 2:1 (0:1).

Islanđani su poveli u 30. minutu atraktivnim pogotkom Alberta Gudmundsona. Najprije je Haraldson poslao loptu ka napadaču Đenove, koji se majstorskim driblingom oslobodio čuvara i, kada je djelovalo da će da doda loptu, odvažio se na šut sa dvadesetak metara i pogodio. No, 10 minuta kasnije, tresla se i mreža ostrvljana. Jaremčuk je bio strijelac, ali je VAR provjerom utvrđeno kako je tome prethodio ofsajd i ostalo je 0:1.

Ukrajina je poravnala u 53. minutu - Cigankov se dao u solo prodor, u sprintu se oslobodio čuvara i lijepim šutem sa 16 metara matirao Valdimarsona. Od tada smo gledali totalnu ofanzivu Ukrajine, ređale su se šanse pred golom Islanda, no najveću priliku u 78. minutu vidjeli smo na drugoj strani - Gudmundson je istrčao sam ispred Lunjina, ali je šutnuo pored gola.

Do preokreta su Ukrajinci došli u 84. minutu - Cigankov je poslao loptu ka Mudriku, a on sa 18 metara efektno poslao loptu u lijevi ugao suparničkog gola. Taj je momenat i odlučio putnika na završnicu.

Ukrajina će tako četvrti put nastupiti na Euru - prvi put su na završnici igrali 2012. godine i od tada nijesu propustili nijedan šampionat.

I najzad, kada je u pitanju Evropsko prvenstvo, nakon večerašnjih mečeva plej-ofa kompletirane su sve grupe. Njihov sastav pogledajte u nastavku.

Grupa "A": Njemačka, Škotska, Mađarska, Švajcarska.

Grupa "B": Španija, Hrvatska, Italija, Albanija.

Grupa "C": Engleska, Danska, Srbija, Slovenija.

Grupa "D": Francuska, Holandija, Austrija, Poljska.

Grupa "E": Belgija, Rumunija, Slovačka, Ukrajina.

Grupa "F": Portugal, Češka, Turska, Gruzija.