Konačno: Gruzija ispisala istoriju, idu na Euro nakon penal ruleta protiv Grčke

Fudbaleri Gruzije večeras su ispisali istoriju. Izabranici Vilija Sanjola izborili su plasman na završnicu Evropskog prvenstva, savladavši u finalu plej-ofa, nakon izvođenja jedanaesteraca Grčku, rezultatom 4:2 - 0:0. Gruziju na Euru čeka nastup u grupi "F", u kojoj su Portugal, Turska i Češka.

Konačno: Gruzija ispisala istoriju, idu na Euro nakon penal ruleta protiv Grčke Foto: A. Makris

Bio je ovo 15. pokušaj Gruzijaca da se plasiraju na završnicu nekog velikog takmičenja i konačno su uspjeli.

Tokom regularnog dijela susreta, oko 55.000 navijača u Tbilisiju pratilo je veliku brbu iz koje se, međutim, izrodilo tek nekoliko pokušaja na obje strane. Grci su potpuno zatvorili Kvarackeliju, pri čemu se nijesu naročito trudili da ugroze suparnički gol.

U prvom produžetku pratili smo mnogo ofanzivniju igru, naročito kada je Grčka u pitanju - u 97. minutu je Bakasetas dobro šutirao, a Mamardašvili odbranio, u 102. je Mavropanos pogodio prečku, a u 105. je Gruzija imala kolosalnu priliku. Nakon greške Mavropanosa, Davitašvili je šutnuo sa nekoliko metara, a Vlahodimos je fantastično intervenisao.

Veliki peh za domaće uslijedio je na startu drugog produžetka, kada je Kvarackelija morao da napusti teren zbog povrede, a pitanje putnika na završnicu na kraju je rješavano u penal ruletu.

U prvoj seriji, Mamardašvili je odbranio Bakasetasov šut, ali je u trećoj Mikautadze poslao loptu pored stative, te je bilo izjednačeno (2:2). U sljedećoj seriji, Jakumakis je promašio okvir gola, a onda je Kvekveskiri pogodio i odveo Gruzijce na završnicu.

Podsjetimo, na Evropskom prvenstvu, čiji će domaćin biti Njemačka, već je poznat i sastav grupa, a on slijedi u nastavku.

Grupa "A": Njemačka, Škotska, Mađarska, Švajcarska.

Grupa "B": Španija, Hrvatska, Italija, Albanija.

Grupa "C": Engleska, Danska, Srbija, Slovenija.

Grupa "D": Francuska, Holandija, Austrija, Vels / Poljska.

Grupa "E": Belgija, Rumunija, Slovačka, Ukrajina / Island.

Grupa "F": Portugal, Češka, Turska, Gruzija.