Posljedice „tajnog“ amandmana poslanika Demokratskog fronta na Zakon o radu već izazivaju socijalni i pravni haos. Sindikalci upozoravaju da obrazovnom sistemu prijeti kolaps, Fond Penzijsko-invalidskog osiguranja nema informaciju koliko će od ponedjeljka biti novih penzionera, niti koliko će biti finansijsko opterećenje te institucije, a NVO sektor upozorava da je po srijedi neodgovoran potez na štetu građana i vladavine prava u Crnoj Gori.
U PENZIJU NEPRIPREMLJENI
Direktor jedne škole kazao nam je da administracija te obrazovne ustanove nije zvanično dobila nikakav dopis o primjeni izmijenjenog Zakona o radu. U školi, kaže, postoji jedna osoba, dio nastavnog kadra, koja prema novim mjerilima od danas ispunjava uslove za penzionisanje po sili zakona. Ona će, ipak, nastaviti da radi dok škola ne dobije dalje instrukcije.
Druga sagovornica Pobjede je kazala da joj je u ponedjeljak rečeno da joj je petak posljednji radni dan i da više ne dolazi na posao jer mora u penziju. Kazala nam je da je bila iznenađena, kao i kolege u pravnoj službi koji nijesu mogli da joj daju više detalja o tome što slijedi. Ona je nakon toga otišla u Fond PIO, da bi se upoznala sa procesom penzionisanja, a tamo joj je rečeno da na oglasnoj tabli ima neko obavještenje i da im prvo mora donijeti rješenje o penziji koje joj izdaje poslodavac. Pobjedi je kazala da je zatečena, nepripremljena za penziju, da ima kreditna zaduženja, za koja ne zna kako će pokrivati kada bude primala penziju, daleko manju od plate koju je primala. Ona je istakla da je tek sledeće godine trebalo da bude penzionisana.
Da je ovako donijet Zakon o radu udarac na emocijalni i ekonomski status brojnih zaposlenih, potvrdilo nam je još nekoliko sagovornika čije su plate opterećene kreditima.
APEL POSLANICIMA
Akcija za ljudska prava (HRA) apelovala je na poslanike vladajuće većine da ne podržavaju zakonske inicijative koje se plasiraju bez neophodnih analiza, rasprava i uz kršenje Ustavom i zakonom propisanih procedura, kao u slučaju izmjena Zakona o radu.
''Takva praksa ne doprinosi povjerenju u najviše zakonodavno tijelo, smanjuje kvalitet propisa, sužava kulturu dijaloga i protivi se demokratskim principima koji podržavaju uključivanje što više društvenih činilaca u donošenje odluka koje se tiču društva u cjelini'' navode iz HRA.
Ova organizacija protestovala je juče zbog usvajanja ,,na mala vrata“, bez neophodne javne rasprave, izmjena i dopuna Zakona o radu kojima je smanjena starosna granica za obavezan odlazak u penziju sa 67 na 66 godina.
'' Ovakve izmjene su zahtijevale prethodni ekonomski proračun uticaja na budžet, usklađivanje u Socijalnom savjetu i procjenu saglasnosti sa Ustavom Crne Gore, što je sve izostalo. Ako je cilj bio da se, po svaku cijenu, penzioniše Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, radi se i o neprihvatljivom cilju s aspekta demokratije i vladavine prava, kao što je to već objasnila Venecijanska komisija ''kažu u HRA.
TAJNI AMANDMAN
Usvojenim amandmanom koji su na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu podnijeli poslanici Demokratskog fronta Milan Knežević i Maja Vukićević, predviđeno je smanjivanje granice za prestanak radnog odnosa po sili zakona sa 67 na 66 godina, i dodatno za određeni broj godina ako je zaposleni radio na radnim mjestima sa beneficiranim radnim stažom.
U kratkom obrazloženju amandmana je navedeno da je izmjena neophodna da bi se izvršilo „usklađivanje Zakona o radu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju jer se norma za odlazak u penziju u pogledu navršenih godina života razlikuje u pomenutim zakonima“.
Međutim, u pitanju su propisi koji regulišu različita pitanja. Zakon o radu propisuje kada zaposleni mora da ode penziju, a Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju kada može da ode u penziju.
''Jasno je da se ovdje ne radi o potrebi ujednačavanja propisa, već o veoma ozbiljnoj izmjeni zakona koja će poremetiti živote znatnom broju ljudi, koji sada radni vijek moraju da okončaju godinu dana ranije, što znači da će morati da plate zamijene penzijom koja u prosjeku čini polovinu plate. Ova promjena će neminovno opteretiti državni penzioni fond, mada u neidentifikovanom iznosu, jer ekonomski proračun posljedice ovakve izmjene zakona nije objavljen. To su sve razlozi zbog kojih se u demokratskim državama ovako ozbiljne izmjene zakona ne usvajaju na prečac, bez procjene troškova i javne rasprave'' kažu u Akciji za ljudska prava.
NETRANSPARENTNOST
Kako navode u toj organizaciji, poslanici vladajuće većine su na jednako netransparentan način krenuli u izmjene zakona koji uređuju državno tužilaštvo. Iako je proces učinjen transparentnijim poslije protesta domaće javnosti i međunarodnih organizacija, neprimjereno je zaobiđen proces pripreme zakona i javne rasprave od najmanje 20 dana koji se morao održati da je predlagač propisa bila Vlada.
''U odnosu na prijedlog da se putem izmjene zakona smijeni Glavni specijalni tužilac, Venecijanska komisija je izrazila zabrinutost zbog takve ,,zloupotrebe zakonodavnih ovlašćenja“ i objasnila da je takvo ponašanje ,,suprotno prirodi zakonodavne djelatnosti, koja definiše opšta pravila ponašanja, a ne preduzimanje izvršnih radnji u odnosu na određene pojedince ili situacije“. Posljednju odluku vladajuće većine, da se veliki broj ljudi bez opravdanog razloga otjera u penziju samo da bi joj se približio i Glavni specijalni tužilac, smatramo izrazito neodgovornim potezom na štetu građana i vladavine prava u Crnoj Gori'' zaključuju u HRA.
DPS: Tražićemo obustavu primjene Zakona od Ustavnog suda
Tim pravnika priprema incijativu za ocjenu ustavnosti izmjena Zakona o radu, kojom će tražiti obustavu primjene tog zakonskog rješenja u skladu sa zakonskim procedurama i po hitnom postupku, kazao je Pobjedi šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Danijel Živković.
Komentarišući činjenicu da Ustavnom sudu fali sudija, kao i to da je zatrpan ustavnim inicijativama, Živković je naglasio da ima dovoljno sudija da bi mogao da odlučuje.
''Pozvaćemo ih da hitno reaguju, pošto se radi o veoma važnoj stvari. Ukoliko to ne urade, oni će snositi odgovornost'' zaključio je Živković.
Ni PIO ne zna koliko je novih penzionera
Kako su Pobjedi kazali iz Fonda PIO, nijesu u mogućnosti da dostave podatke o broju „novih“ penzionera sa izmijenjenom starosnom granicom i sa benificiranim radnim stažom koji su takođe morali ranije u penziju jer je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu objavljen je u „Službenom listu Crne Gore“, 4. juna i stupa na snagu tek danas.
''Napominjemo da se utvrđivanje prava na penziju vrši nakon ažuriranja podataka o stažu osiguranja i zarada, koje se pokreće na osnovu podnijetog zahtjeva za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, odnosno na lični zahtjev osiguranika'' precizirali su iz Fonda PIO i dodali da u ovom momentu nije moguće dati precizan odgovor o finansijskom opterećenju Fonda po osnovu navedenih izmjena Zakona o radu, s obzirom da je za to neophodno prethodno sprovesti detaljnu analizu statističkih i finansijskih pokazatelja.
Zakon o radu propisivao je da zaposlenom radni odnos po sili zakona prestaje sa navršenih 67 godina starosti, dok je Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju omogućavao da muškarac ode u penziju i ranije, sa 66 godina starosti i najmanje 15 godina staža, odnosno žena sa 64 godine starosti i 15 godina staža. Do tog rješenja se došlo poslije dugih konsultacija socijalnih partnera - Vlade, reprezentativnih udruženja poslodavaca i sindikata.
Sada su na osnovu iznenadnog amandmana, koji je usvojila vladajuća većina, i muškarci i žene obavezani da odu u starosnu penziju sa navršenih 66 godina.
Udruženje poslodavaca Crne Gore još je u februaru pozvalo na povlačenje svih izmjena Zakona o radu iz skupštinske procedure zato što Ustavom i zakonom predviđen konsultativni proces u Socijalnom savjetu nije bio sproveden. Nedavno je reagovala i Unija slobodnih sindikata koja je istakla i sve mane posljednjeg amandmana, dok je način njegovog usvajanja nazvala ,,nedopustivim zakulisnim izmjenama“.
Prijeti kolaps obrazovnog sistema
Ključni problem u prosvjeti, usljed izmjena Zakona o radu koji stupa na snagu danas, je činjenica da sredinom ovog mjeseca radni angažman, osim prosvjetnih radnika koji će od ponedjeljka, po sili zakona, biti penzionisani, završavaju i zaposleni koji rade na određeno vrijeme, do 30. juna, što će prouzrokovati pravi kolaps obrazovnog sistema, saopšteno je iz Sindikata prosvjete.
''Postavlja se pitanje da li će vaspitno-obrazovne ustanove, odnosno nastavnička vijeća biti u mogućnosti da donesu najbitnije odluke za kraj nastavne godine zbog mogućeg nedostatka kvoruma'' navodi se u saopštenju.
U Sindikatu su zabrinuti činjenicom da se krupne izmjene opšteg zakona koji reguliše odnose na tržištu rada, kakav je Zakon o radu, dešavaju bez prethodne konsultacije sa socijalnim partnerima. Kažu da je usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, kojim je snižena starosna granica sa 67 na 66 godina, kao osnov za prestanak radnog odnosa po sili zakona, zaposlene i vaspitno-obrazovne ustanove dovelo u nezavidan položaj.
''Ovakve iznenadne izmjene Zakona o radu onemogućiće poštovanje zakonske procedure koje se moraju realizovati prije zakjučenja radnog odnosa. Isto tako, zaposleni u prosvjeti nijesu u mogućnosti da iskoriste svoja osnovna ustavom zagarantovana prava (godišnji odmor, otplata kredita...), već će doći do dodatnog neplaniranog opterećenja budžeta, zbog isplate naknada za neiskorišćene godišnje odmore, kao i otpremnina na koje zaposleni imaju pravo zbog odlaska u penziju'' rekli su oni.