Prošle godine EU je potrošila 129,4 milijarde eura, od čega oko 80 procenata na poljoprivredu i kohezionu politiku gdje su za sprovođenje budžeta EU zajedno zaduženi Komisija i članice. Činjenica da ima mnogo slučajeva da sredstva ne završe gdje treba ili se ne iskoriste namjenski pokazuje da su kontrolni sistemi Evropske komisije i članica bili samo djelimično efikasni u obezbeđenju regularnosti plaćanja.
“Kontrolni mehanizmi nijesu pokazali puni potencijal u sprečavanju ili otkrivanju i ispravljanju grešaka”, ocijenio je Revizorski sud, ističući potrebu za većim angažovanjem nacionalnih vlasti u upravljanju i kontroli novca EU.
Sud je utvrdio da su greške najčešće kod potrošnje za ruralni razvoj, ekologiju, ribarstvo i zdravstvo, gdje dostižu 7,7% budžeta EU. Procenjena greška kod regionalne politike, energije i saobraćaja je šest procenata. Kod spoljnih odnosa, pomoći i proširenja procjenjena greška je 1,1 odsto, a kod istraživanja i drugih unutrašnjih politika tri procenta.
Iz Suda preporučuju pojednostavljenje šema po kojima se troši novac kako bi ciljevi bili jasniji, rezultati mjerljivi, a kontrola isplativija. Te preporuke stižu u vrijeme kada se na nivou EU razmatraju zakonski predlozi za bolje upravljanje novcem.
Predsjednik Evropskog revizorskog suda Vitor Kaldeira istakao je da u trenutku kada su finansije pod velikim pritiskom ostaje mjesta za efikasnije i bolje ciljano trošenje novca.
"Članice EU moraju da se dogovore o boljim pravilima za trošenje novca i moraju bolje da ih primjenjuju. Tako će budžet EU biti korišćen efikasnije na dobrobit građana", naglasio je Kaldeira.
U izvještaju se navodi i da se neke greške javljaju jer korisnici sredstava ne poštuju pravila. Kao primjer su navedeni poljoprivrednici koji ne poštuju obaveze u domenu zaštite prirode, menadžeri projekata koji krše propise o javnim nabavkama, kao i istraživački centri koji traže novac za troškove koji nisu u vezi sa projektom koji finansira EU.
Među slučajevima kada sredstva EU nisu završila gdje treba ili nijesu iskorišćena optimalno su subvencije za zamljište proglašeno za pašnjak koje je zapravo gusto pošumljeno, obuke za zaposlene na sektoru elektronike na koje idu i oni sa drugih sektora, naduvani troškovi u istraživačkim projektima, te nepoštovanje procedura u javnim nabavkama.
Iz Suda poručuju i da je samo mali broj grešaka posledica prevara. Revizorski sud u slučaju sumnje na prevaru izvještava Olaf, koji sprovodi istragu.
Cilj izvještaja revizora je da Evropskom parlamentu, Savjetu i građanima pruži nalaze i zaključke o kvalitetu fiannsijske uprave EU, kao i da sačini preporuke kako bi se to upravljanje poboljšalo.
(Euractiv.rs)
foto:liderpress.hr