Elektronski upis smanjio je logističke i sistemske prepreke za upis učinivši ga pristupačnijim maturantima iz svih krajeva Crne Gore, koji sada imaju online pristup fakultetima UCG putem mrežnog sistema prijavljivanja. Uz aplikaciju se ne prilažu nikakva dokumenta, tako da nema potrebe za izvodom iz matične knjige rođenih, ali ni za svjedočanstvima. Maturanti u elektronskoj prijavi popunjavaju osnovne podatke, upisuju svoju e-mail adresu, kao i fakultet na koji se prijavljuju. Nakon registracije i unosa jedinstvenog matičnog broja (JMB) - osnovni podaci o licu preuzimaju se iz informacionog sistema Ministarstva unutrašnjih poslova, dok se podaci o ocjenama i uspjehu tokom četiri razreda srednje škole povlače iz registra Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
Na prvu godinu osnovnih studija na UCG godišnje se u prosjeku upiše oko 3.500 brucoša, a kreiranjem online usluge bez papira sistem upisa postaje transparentniji, jednostavniji i efikasniji, čime se povećava i kvalitet usluge studentima – poručeno je sa današnje konferencije za medije održane u Rektoratu UCG.
Prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore prof. dr Veselin Mićanović izrazio je zadovoljstvo sinhronizacijom rada Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i Univerziteta Crne Gore kojom je brucošima 16 fakultetskih jedinica UCG omogućen elektronski upis.
„Brucoši koji se prijave na organizacione jedinice na kojima nije predviđeno polaganje prijemnog ispita, u kratkom vremenskom periodu će, na osnovu istaknute rang liste, moći da vide kako su pozicionirani. Kandidati za koje je predviđeno polaganje ovog ispita moći će da pristupe rang listama, nakon što se rezultati pomenutog ispita unesu u elektronsku bazu“, kazao je on i dodao da elektronskim upisom nisu obuhvaćeni Fakultet likovnih umjetnosti, Fakultet dramskih umjetnosti i Muzička akademija, zbog specifičnosti prijema kandidata.
On je takođe napomenuo da kandidatikoji su dio ili čitav proces srednjeg obrazovanja završili van Crne Gore, kao i oni koji su se upisali ranije i nemaju arhivirane podatke u elektronskoj bazi resornog ministarstva, moraju neposredno podnijeti prijave dostavljanjem dokumentacije studentskim službama potencijalnog fakulteta, a njihove prijave će se ravnomjerno obraditi sa prijavama drugih kandidata.
Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić naglasila je da su mladi ljudi su naš najveći kapital, te da vjeruje da ćemo lansiranjem eStudent platforme pružiti pravo digitalno iskustvo svim maturantima, budućim studentima koji se upisuju na prvu godinu osnovnih studija Univerziteta Crne Gore.
“Na ovaj način omogućavamo da se budući studenti jednostavno upisuju na fakultet, sa bilo koje lokacije, bez čekanja u redovima, i bez mnoštvo papira i dokumentacije. Ovo je prvi korak u smanjenju nepotrebne birokratije i papirologije, što je strateški cilj našeg Ministarstva”, kazala je Srzentić. “Imajući u vidu da su upravo mladi pokretači najvećih promjena i najveći korisnici digitalnih tehnologija, kao veoma značajnu i neophodnu prepoznali smo uslugu elektronskog upisa na fakultet. Posebno smo srećni i zahvalni u isto vrijeme, što su kolege iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta prepoznali sve benefite ovog servisa, te svojim resursima i aktivnim učešćem pomogli u njegovoj realizaciji”, saopštila je ona.
Srzentić je naglasila da je u narednom periodu planirano da se implementira još nekoliko novih e-usluga,za kojima potrebu imaju svi građani, posebno ako govorimo o elektronskom vađenju dokumenata: lične karte, pasoša.
“Takođe, radimo na unapređenju povezanosti naših sistema odnosno interoperabilnosti, kako bismo ukinuli praksu da za ostvarenje jedne usluge građani moraju posjetiti nekoliko različitih institucija”, kazala je ona.
“Trudimo se da stvorimo što bolje uslove za sve građane, a nadam se da će svi mladi ljudi, uskoro studentkinje i studenti, svojim znanjem i budućom ekspertizom pomoći nam da gradimo bolju, digitalniju Crnu Goru, koja će zadržati sve mlade ljude i omogućiti im najbolje prilike za njihov dalji razvoj”, zaključila je Srzentić.
Neda Ojdanić, generalna direktorica Direktorata za tercijalno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta govorila je o različitim prednostima elektronskog servisa. Ona je istakla da je posebna pogodnost ove elektronske usluge u tome što budući studenti, u svakom trenutku mogu imati uvid u rang listu, i u zavisnosti od toga kako su rangirani, svoju prijavu mogu poništiti i podnijeti novu prijavu za upis na drugi fakultet ili studijski program.
„Prednost je i u tome što se prijave mogu podnositi neprekidno tokom trajanja upisnog roka, nezavisno od radnog vremena ustanove visokog obrazovanja, a studentima koji ne žive u opštini u kojoj se nalazi fakultet koji žele da upišu, omogućava da se prijave na studije uz što manje troškova i izdvojenog vremena“, istakla je Ojdanić, uz podsjećanje da je ovo druga elektronska usluga koju Ministarstvo PNKS realizuje u ovom mjesecu, nakon što je elektronskim putem realizovan i upis u osnovne muzičke škole.
Sa načinom registracije, prijavom i procedurom podnošenja elektronskog zahtjeva, prisutne je upoznala Marina Matijević, načelnica Odjeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije, statistiku i digitalizaciju Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
Stalna predstavnica UNDP, Daniela Gašparikova poručila je budućim studentimada se nada kako će im godina koja je pred njima donijeti puno korisnih iskustava.
,,Razumijemo da su vam školski dani u protekle dvije godine bili teži nego ikad. Ali stigavši dovde, već ste pokazali veliku snagu i posvećenost - i to nas ispunjava nadom u budućnost. Vaš ulazak u visoko obrazovanje dešava se na krilima dvije duboke smjene, čiji smo svjedoci tokom poslednje decenije. Kao prvo, učenje kao proces više se ne vezuje ni za jednu određenu starosnu grupu. Više nego ikada ranije, učenje je postalo životni poduhvat. Ono može poprimiti različite oblike u različitim fazama našeg života, ali s obzirom na brzinu promjena koje se u svijetu dešavaju ovih dana – učenje se zapravo nikada ne završava. Drugo, očekuje se da će u godinama koje dolaze, za više od 70% svih novih radnih mjesta biti potrebne kvalifikacije i vještine u oblastima nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike. Zato, da biste iskoristili poslovne šanse koje donosi razvoj tehnologije i digitalizacija, ovom prilikom želim da podstaknem što veći broj Vas, a posebno mladih žena i djevojaka - da birate obrazovanje u STEM disciplinama kao integralni dio svog studijskog programa - bez obzira na akademsku oblast za koju se opredijelite’’, poručila je Gašparikova.
Novi digitalni servis za elektronski upis studenata kreiran je u okviru projekta ,,E-usluge i digitalna infrastuktura kao odgovor na COVID-19”, koji implementira UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom javne uprave, digitalnog društva i medija, uz finansijsku podršku Evropske unije. Ovaj elektronski servis dio je ukupne reforme javne uprave u Crnoj Gori, koja ima za cilj da upravu učini efikasnijom, transparentnijom i bližom građanima i privredi.