Društvo

MPNKS se ne oglašava nakon što su iz IJZ-a bili izričiti da neće odgovarati za zdravlje djece ako ne koriguju mjere

Neki očekuju da Vlada presudi hoće li se nositi maske ili ne

Iako su iz Instituta za javno zdravlje bili jasni da ne odgovaraju za zdravstveno stanje djece ukoliko Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta ne prihvati njihovu preporuku da nošenje maski u školama bude obavezno, iz resora ministarke Vesne Bratić juče se nijesu oglašavali tim povodom.

Ilustracija Foto: Foto: UNICEF CG/Duško Miljanić
Ilustracija
PobjedaIzvor

Tako da je u suštini još neizvjesno kako će se organizovati nastava od 1. septembra uprkos tome što je Ministarstvo prekjuče izašlo sa zvaničnim preporukama. U više navrata je do sada saopštavano da Ministarstvo donosi konačnu odluku, ali je ukazano na važnost da se mora čuti i stav struke – koji, međutim, nije uvažen.

Pojedini sagovornici juče nijesu željeli da govore zvanično na ovu temu, a neki od njih, koji su uključeni u pregovore sa nadležnima, kažu da su svi i dalje zbunjeni, pa i škole. Negoduju što se još ništa definitivno ne zna, a nastava počinje naredne sedmice. Očekuje se, navodi naš sagovornik, da Vlada riješi ovaj problem.

STAV STRUKE

Kako je Pobjeda juče pisala, direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić poslao je mejl nekim članovima radne grupe, koja je izradila mjere, navodeći da se ne slažu sa odlukom Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta da nošenje maski ne bude obavezno.

"Nošenje maski u učionici i školi je obavezno, ukoliko se to ne ispuni ne odgovaramo za zdravstveno stanje učenika u školama. Ukoliko se ne usvoji naša primjedba ne slažemo se sa zaključcima sastanka", naveo je on u mejlu.

Naučnica iz Podgorice doktorica Marija Backović koja radi na odjeljenju za virologiju na Pasterovom institutu u Parizu, rekla je da na mjere koje je predložilo crnogorsko MPNK ne može da da mišljenje, jer ne razumije rezon i motive iza ovakvih mjera, kao ni generalno ciljeve ovog Ministarstva.

"Ali bih roditeljima u svakom slučaju toplo preporučila da djeci daju maske, da ih nauče kako se pravilno nose i objasne im zašto treba da ih nose, da se roditelji i babe i djedovi i svi odrasli vakcinišu, i da se djeca vakcinišu kada kovid vakcine budu odobrene za njih. Dijete pod maskom je mnogo bolje rješenje nego dijete pod ventilatorom", kazala je ona tada.

Profesor Petar Špadijer iz Prosvjetne zajednice Crne Gore, koji je bio na sastanku radne grupe, rekao je tada da su ove mjere, u ovom trenutku, najoptimalnije rješenje.

Časovi u trajanju od pola sata su, prema njegovim riječima, malo za idealnu nastavu, ali u ovakvoj situaciji je puno bolje nego da se dijele djeca u dvije grupe, da se radi onlajn i u učionici, da nastavnici rade u duplim smjenama, a na kraju da taj rad ne bude plaćen.

"Svi časovi tokom dana biće pola sata, pa će se tako donekle smanjiti mogućnost prenosa virusa", naveo je profesor.

Ovom tragikomedijom oko početka školske godine u kojoj su glavni glumci predstavnici Instituta za javno zdravlje i Ministarstva prosvjete vlast je prevršila svaku mjeru, saopšteno je iz medijskog tima Socijaldemokrata.

"Maske nisu obavezne, a ako se ne budu nosile, nadležne institucije peru ruke od odgovornosti za zdravstevno stanje đaka. Za ovu vlast su, nažalost, očigledno građani odgovorni za alarmantnu epidemiološku situaciju i najgore epidemiološke parametre u Evropi, a roditelji će biti odgovorni za zdravstveno stanje đaka", naveli su oni.

Ističu da vlastima u glavi bude ona izreka Linkolna: ,,Ne možete pobjeći od odgovornosti sjutrašnjice izbjegavajući je danas“.

MJERE

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta saopštilo je da će predškolske ustanove rad realizovati kao i do sada, bez promjena. Pauza u školama između časova trajaće najmanje pet minuta, a trajanje malog i velikog odmora biće produženo u skladu sa mogućnostima škola.

"Mjerenje temperature i dezinfekcija ruku na ulazu u školu su obavezni. Organizovanje što većeg broja časova i nastavnih aktivnosti na otvorenom prostoru, u skladu sa prostornim, kadrovskim i ostalim kapacitetima škola i vremenskim uslovima", naveli su oni.

Za djecu sa smetnjama u razvoju koja su onemogućena da redovno pohađaju nastavu, biće organizovana onlajn nastava, a nastavni materijal će im se dostavljati na kućnu adresu.

Ministarstvo kojim rukovodi ministarka Vesna Bratić prošle sedmice saopštilo je da će nastava od 1. septembra da bude organizovana na način da će časovi trajati 45 minuta, a maske će biti obavezne. Ubrzo su odstupili od preporuke da će maske biti obavezne i uslijedio je niz kontradiktornih izjava, a nakon što su pojedini roditelji negodovali i zaprijetili da će organizovati proteste.

Portal Analitika