Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Neke uvozne sorte jeftinije od domaćih: Jagode iz Grčke koštaju pet, a one iz Kokota sedam eura

Dobra ponuda voća i povrća na zelenoj pijaci na Pobrežju

Neke uvozne sorte jeftinije od domaćih: Jagode iz Grčke koštaju pet, a one iz Kokota sedam eura

Ovih dana najbolje prolaze jagode i lubenice. Kilogram uvoznih jagoda iz Grčke je pet eura, a domaćih iz Kokota dva eura više. Već nekoliko dana u ponudi imam i lubenice iz Maroka, koštaju tri eura za kilogram. Slađa je nego usred sezone. Prolaze odlično i jagode i lubenice, „mrtva trka“. Kupci obično uzimaju korpicu jagoda pola kila ili četvrtinu lubenice. Zasitili su se pomorandži i jabuka – kazala je prodavačica Ljiljana Đurišić

Neke uvozne sorte jeftinije od domaćih: Jagode iz Grčke koštaju pet, a one iz Kokota sedam eura Foto: CNN
PobjedaIzvor

Na zelenoj pijaci u TC Pobrežje proteklog vikenda bila je veoma raznovrsna ponuda voća, povrća, mliječnih proizvoda...

Prema riječima prodavaca najbolje prolaze jagode, citrusi, krompir, zelena salata, mladi sirevi, kajmak...

VOĆE I POVRĆE

Dugogodišnja prodavačica Ljiljana Đurišić kaže da je ovih dana na njenoj tezgi velika potražnja za jagodama, ali i lubenicom. Kilogram uvoznih jagoda iz Grčke prodavala je pet eura, a domaćih iz Kokota dva eura više. Već nekoliko dana, naglasila je, u ponudi ima lubenice iz Maroka, koje nudi tri eura za kilogram.

– Lubenica je slađa nego usred sezone. Prolaze odlično i jagode i lubenice, „mrtva trka“. Kupci obično uzimaju korpicu jagoda pola kila ili četvrtinu lubenice. Zasitili su se pomorandži i jabuka – kazala je Đurišić.

Grožđe iz Italije prodavala je osam eura kilogram, šipak iz Turske tri eura, a borovnice i maline iz Maroka čak 50 eura po kilogramu.

– Kupuju ljudi, ovako ove zdjelice od po 100 grama – kaže Ljiljana.

Kilogram pomorandži ili jabuka na njenoj tezgi moglo se kupiti za euro i po, banana 2,30 eura, krušaka sorte abata četiri, viljamovki tri i po eura, a krušku ukrštenu s dunjom dva i po eura.

Prodavaca krompira sa Krnova Darinka Radulović kazala je da prodaja ide standardno dobro, te da nije mali broj onih koji kupuju kesu po pet ili 10 kilograma, jer je cijena naveliko povoljnija.

- Kilogram krompira je euro, a kesa od pet kila četiri i po eura. Najbolje prolazi žuti krompir, dobar je i za kuvanje i pečenje – kazala je Radulović.

Zelena salata, paradajz, krastavac i tikvice koštali su po dva i po eura, blitva euro, mladi luk tri i po eura, crni luk euro i po, bijeli pet, mladi kupus euro i po, šargarepa euro, šampinjoni četiri i po eura, litar soka pet, a tegla meda 15 eura.

SIR I JAJA

U sektoru za prodaju mliječnih proizvoda bila je veoma raznovrsna ponuda sireva i kajmaka. Prodavačica Milica Bošković kaže da dobro prolaze i mladi i stari sirevi

– Kilogram starog sira je sedam-osam eura. Najviše se traže pljevaljski i kučki.

Kilogram kolašinskog sira je 10 eura, prođe sve što naručimo. Mladi kajmak košta 13, a stari iz mješine 30 eura. Ovih dana bolje prolazi mladi kajmak – kazala je Bošković.

U sektoru za prodaju jaja prodavačica Natalija nam je kazala da je cijena ovih proizvoda već godinu ista.

- Koštaju od 15 do 24 centa po komadu, zavisno od klase. Najviše se traži srednja A i S klasa, koja koštaju 21 i 22 centa po komadu – kazala je Natalija.

Na zelenoj pijaci još u ponudi ima raznih kisjelih salata – barene crvene paprike sa peršunom i bijelim lukom, masni i kisjeli kupus, somborke i slatke paprike punjene kupusom – koje koštaju četiri eura za kilogram.


,,Medveđi luk“ čisti organizam

Na zelenoj pijaci na Pobrežju prethodnih dana počela je prodaja sremuša, a cijena mu je ista kao prethodnih godina – jedan euro za vezicu.

Prodavačica Rajka Krunić kaže da je sremuš ili, u narodu poznat kao „medveđi luk“, dobar za liječenje hipertenzije, čišćenje krvnih sudova i organizma.

- Medved kad se probudi iz zimskog sna prvo se najede sremuša, otuda naziv ,,medveđi luk“. Najbolje ga je jesti u svježem obliku, kao mladi luk, dobro ide uz razne salate, a najbolje sa paradajzom i sirom. Sa njim se mogu spremati pite, mafini, krekeri, dobar je kao začin u jelu ili varivu. Takođe, od njega može da se napravi i pesto – sremuš, so i maslinovo ulje, a ko voli može dodati i neki orašasti plod ili biber – objasnila je Krunić.

Brancin i orada od 10 do 12 eura

U sektoru za prodaju ribe juče je u ponudi bila samo ona ulovljena u moru i pastrmka, dok jezerske nije bilo jer je u toku zabran izlovljavanja. Prodavac Denis Dautović kazao nam je da se najviše traže brancin, orada, lignje i gambori.

– Kilogram brancina i orade, porcijaški od 300 do 400 grama, košta 10 eura, dok su oni od 400 do 600 grama na kilogram 12 eura. U pitanju je divlja riba, ulovljena u vodama kod Bara. Lignje su 12 eura, a gambori 20. Imamo i ribu sa koče, koja košta od pet do 10 eura, kao i pešikane, grdobe, skakavice – kazao je Dautović, uz napomenu da u ponudi ima i tzv. losos pastrmku, koju je prodavao 10 eura.

Kako je naveo, u toku je zabran izlovljavanja krapa, zbog čega ga nije bilo u prodaju.

Portal Analitika