Zabava

Nek' živi Elvis!

Izvor

A, ako je vjerovati glasinama koje istinitim smatra čak 20 miliona Amerikanaca, Kralj rokenrola je to i lično učinio 8. januara, ugasivši svjećice na rođendanskoj torti.

Obilježavanju Elvisovog rođendana na imanju Grejslend u Memfisu ove godine je prisustvovalo oko 3.000 obožavalaca, ali i njegova bivša supruga Prišila Prisli sa kćerkom Lizom Mari. Za Prišilu, prisjećanje na dane provedene sa Kraljem popa su „i gorke i slatke uspomene“.

- I sigurno ne bi htio da se pravi bilo kakva gužva ni oko njegovog 75. rođendana. Uživao je u intimnoj atmosferi. Vjerovatno bi pozvao kući porodicu i bliske prijatelje i dan proveo sa njima – dodala je ona u intervjuu za

Od prvog hita, „Heartbereak Hotel“ iz 1956, koju je snimio sa 22 godine, Elvis Aron Prisli je samo privlačio sve više pažnje, kako u pozitivnom, tako i u negativnom smislu. I dok su starije generacije bile šokiranje njegovom muzikom i nastupom, mlađi su njime bili opčinjeni. Njegova muzika je pokrenula revoluciju pop kulture, iz koje će se izroditi i druge velike zvijezde poput Bitlsa i Rolingstonsa. No, pravu, temeljnu promjenu donijeli su Elvisovi stratezi za marketing, stvarajući od njega jedinstvenu pojavu. Danas znamo kako to izgleda: ime kao zaštitni znak, veličanstvena pojavljivanja, poneki planirani skandal i saopštenja za javnost o ljubavnim vezama...

Ipak, Kralj rokenrola nije mogao protiv onoga što je od njega napravila komercijalizacija. Nakon jednako pada popularnosti i ponovnog brzog uspona kao zabavljač u legendarnom Las Vegasu, Elvis se priklonio kraljevstvu opijata i ostao potpuno sam. Umro je u vili Grejslend 16. avgusta 1977. godine.

U doba novih globalnih komunikacija, Elvisovi fanovi se povezuju sve više i nije mali broj internet stranica na kojima postavljaju priče kada i gdje su vidjeli svog idola. Najviše „susreta“ dešava se, naravno, u SAD-u, ali ima ih i iz zemalja poput Norveške i Omana. Pored toga, njegovu vilu Grejslend u Memfisu svake godine vidi preko 600.000 posjetilaca, a godišnja zarada od 55 miliona dolara i dalje je veća od one mnogih živih legendi, poput Madone – sa samo 40 miliona dolara.

I danas među najtiražnijim svjetskim izvođačima, Kralj se može pohvaliti i pravom armijom od oko 35.000 dvojnika. Najviše ih, naravno, ima u Sjedinjenim Državama i neki mogu čak dobro da žive od svojih nastupa. Nije mali broj onih koji potiču iz nekadašnjih zemalja Istočnog bloka, koji su svojevremeno otišli u Ameriku u potrazi za bojlim životom.

Moler Duško Mandić, "Sarajevski Elvis“ kako ga neki zovu, takođe je izvjesno vrijeme živio u SAD-u, gde je radio razne poslove: od izvođenja Elvisovih pjesama do farbanja bandera. Stigao je i do Memfisa, ali se ipak vratio rodnom Sarajevu. Duško je muzikom počeo da se bavi početkom '60-ih, kada je nastajala čuvena sarajevska muzička scena i grupe „Pauci“, „Indexi“, „Pro Arte“, „Bijelo dugme“. Oni koji su ga čuli kako pjeva kažu da ga ne razlikuju od pravog Elvisa. Ipak, Duško nije snimio ni jednu numeru, ali je zato čest gost radio i TV stanica i nerijetko drži koncerte.

Portal Analitika