Abiznis

Cijena nafte na sedmogodišnjem maksimumu

Neizvjesnost u Ukrajini gurnula odluke centralnih banaka u drugi plan

Situacija na naftnim tržištima, koja je od početka godine pod uticajem najava centralnih banaka o novim pravcima u monetarnoj politici, sada je pod dodatnim pritiskom zbog neizvjesnosti nastavka odnosa između Rusije i Ukrajine.

Neizvjesnost  u Ukrajini gurnula odluke centralnih banaka u drugi plan Foto: Depositphotos
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika / ReutersIzvor

Centralne banke i njihovi planovi vezani za povećanje referentne kamatne stope tokom jutrošnjeg trgovanja su u drugom planu nakon upozorenja da bi Rusija u svakom trenutku mogla da sprovede invaziju na Ukrajinu.

Cijene akcija azijskih kompanija izvan Japana u okviru MSCI indeksa pale su oko 1,5%, dok je vrijednost tokijskog Nikkei indeksa snižena više od 2%. I fjučersi na akcije evropskih kompanija jutros su takođe u padu.

Cijene nafte dostigle su najviši nivo u posljednjih više od sedam godina zbog straha da bi moguća invazija na Ukrajinu mogla da izazove sankcije SAD i Evrope Rusiji i time poremeti izvoz energije.

Cijena barela Brent nafte jutros je porasla jedan dolar i dostigla cijenu od 95 dolara.

Užurbana šatl diplomatija koristi se za sprečavanje sukoba, pa će njemački kancelar Olaf Šolc danas boraviti u zvaničnoj posjeti Kijevu, a sjutra će otputovati u Moskvu na razgovore sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

BBC je takođe citirao ukrajinskog ambasadora u Velikoj Britaniji koji je rekao da bi ta zemlja mogla da odustane od kandidature za pridruživanje NATO-u kako bi izbjegla rat sa Rusijom, što predstavlja potencijalno veliki ustupak Moskvi.

Ruska rublja je u međuvremenu pala 0,5% u odnosu na dolar, ne uspjevši da iskoristi povoljan trenutak pri postojećoj visokoj cijeni nafte koja bi joj inače išta u prilog.

Još jedan rezultat tenzija je to što su investitori na tržištima širom svijeta usporili taktiku napuštnja imovine koja važi za „sigurna utočišta“, poput zlata i obveznica. Istovremeno, prinosi na njemačke obveznice, koje se smatraju među najsigurnijim sredstvima na globalnom nivou, gubile su vrijednost jutros na početku trgovanja na evropskim berzama.

Čini se da najnoviji komentari Federalnih rezervi takođe uklanjaju spekulacije da bi ta centralna američka finansijska institucija mogla da sprovede agresivno povećanje stope od 50 baznih poena u martu kako bi obuzdala inflaciju.

Takvo „naglo i agresivno“ povećanje kamatnih stopa moglo bi da bude kontraproduktivno za ciljeve Feda, rekla je u nedjelju predsjednica Banke federalnih rezervi San Franciska Meri Dejli, signalizujući da ta institucija još nije spremna da iskorači sa povećanjem od pola procenta, odnosno povećanjem kamatnih stopa idućeg mjeseca.

Portal Analitika