Komandir kotorske Službe zaštite i spašanja Maksim Mandić kazao nam je da se radi od dimu koji je vetar nanio sa požara u selima Katunske nahije. Na tom prostoru je više aktivnih požara a vatrogasci Cetinja su 24 sata na terenu pokušavajući da ih stave pod kontrolu. Tu je da pomogne i helikopterska jedinica vojske CG. Radi se o velikoj teritoriji i izuzetno nepristupačnom terenu.
Ukoliko bude potrebno kotorski vatrogasci su spremni da dio svojih kapaciteta stave na raspolaganje kolegama sa Cetinja, kao što je to bio slučaj prilikom jučerašnjeg požara u hotelskom objektu na Ivanovim Koritima, rekao je Mandić.
Pozvali smo Agenciju za zaštitu životne sredine i pitali da li nam mogu saopštiti o čemu se radi i kako se u ovakvoj situaciji ponašati. Ljubazan glas nam je kazao da u njihovom sastavu nije ekološka inspekcija i da će nam oni dati informaciju što se po tom pitanju preduzima.
Pozvali smo potom ekološkog inspektora Dejana Filipovića. On nam je kazao da inspekcija ne može izaći na teren dok se požar ne ugasi. Što se tiče koncentracije čestica u vazduhu i kvaliteta vazduha, Filipović nas je uputio na Institut za javno zdravlje. Pokušali smo više puta ali nijesmo uspjeli da upostavio kontakt.
Što u ovakvim slučajevima činiti, prilično je nejasno laicima. Zatvarati prozore, nositi maske, što manje se kretati na otvorenom. Dok ne dobijemo informaciju od kompetentnih, ako do njih dođemo, ovo bi bila naša lična preporuka.