Zdravlje

Naučnici iz Kolorada vratili biološki sat 10 godina unazad

Izvor

Drugim riječima, ženama bi u 43. godini mogle da skoče šanse da dobiju dijete sa 13 na 60 odsto. Procedura se zasniva na izboru embriona koji imaju najveću vjerovatnoću da će stvoriti zdrav fetus, svodeći šanse za pobačaj na minimum.
Embrioni bi trebalo da budu smrznuti najmanje jedan mjesec nakon oplodnje kako bi se ženinim reproduktivnim organima omogućilo da se vrate na normalu.
Naučnici vjeruju da hormonalni ljekovi koji se daju ženama pred oplodnju mogu da oštete ebmrion ukoliko se on prerano vrati u matericu.
Prosječna žena između 40 i 42 godine obično ima malu vjerovatnoću da zatrudni bilo prirodnim putem bilo vještačkom oplodnjom. Američki istrživači iz Kolorada objasnili su na Konferenciji za reproduktivnu medicinu u San Dijegu kako su taj procenat podigli na 60 odsto.
Ovaj proces već je primenjen kod 1.200 žena u SAD i svi rigorozni testovi pokazali su istu visoku stopu uspješnosti pa naučnici iz Kolorada tvrde da je njihova procedura - sveobuhvatno analiziranje hromozoma sa vitrifikacijom - najnaprednija od svih koje imaju za cilj povećanje šansi za začećem.
Procedura podrazumijeva uzimanje ćelija iz blastocista - emriona starog 5-6 dana. Idealni blasocist ima 46 hromozoma - 23 iz jajne ćelije i 23 iz spermatozoida. Pogrešan broj smanjuje šanse za „implementaciju” tj. trudnoću i povećava vjerovatnoću za pobačaj. Samo embrioni sa 46 hromozoma bivaju zamrznuti.
Neke žene neće imati dobre embrione i nikada neće zatrudnjeti bez obzira koliko se puta podvrgavale vješačkoj oplodnji. Naučnici kažu da bi ih ova procedura poštedjela budućih skupih tretmana i tužnih ishoda.
„Pokazali smo da žena stara između 38 i 42 godine koja ima blastocist sa normalnim brojem hromozoma, ima šanse da zatrudni nezavisno od svojih godina. Dakle, kao i žena od 32 godine - 60 odsto”, kaže dr Mendi Kac-Džafe iz Centra za reproduktivnu medicinu u Koloradu.
Akademik sa Oksforda, dr Dagan Vels, koji je učestvovao u istraživanju, dodaje da smrzavanje embriona ne samo da dodatno povećava šanse za začeće već i za rađanje zdravih beba.
Međutim, Stjuart Leveri, član britanskog Društva za plodnost, kaže da je ova procedura kontroverzna. „Zamrzavanje embiona je na neki način povreda, to je za njega šok a može se desiti i da u procesu smrzavanja i otapanja neke ćelije budu uništene”. (B92) Foto: Medicine.de

Portal Analitika