Politika

Nastavljena sjednica Skupštine Crne Gore

Usvojen Predlog zakona o izmjeni Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja

Usvojen je Predlog zakona o izmjeni Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

Predrag Sekulić Foto: PA/Skupština CG
Predrag Sekulić
Izvor

Skupština je odbila amandman Raška Konjevića na pomenuti Zakon, kojim je tražio da odluke o izdvajanju socijalne pomoći iz budžetske rezerve donosi posebno tijelo u kojem će, pored predstavnika vlasti, participirati i predstavnici opozicije i civilnog sektora.

Zakon stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom listu Cne Gore.

Skupština je usvojila i Predlog zakona o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi. Glasao je 41 poslanik, svi su glasali za nije bilo glasova protiv i uzdržanih.

Poslanik DPS-a Predrag Sekulić je istakao da će se  budžetska sredstva usmjeriti  tamo gdje je najpotrebnije.

"Sredstva će biti trošena u skladu sa onim što je opredjelilo Ministarstvo socijalnog staranja a to će odobravati kabinet Vlade Crne Gore. Vjerujem da će kolege iz opozicije podržati ovaj predlog. Mehanizmi kontrole su jasni većina mehanizama se nalazi u rukama poslanika. Vjerujem da je neohodno u ovom trenutku pomoći porodicama i socijalnim licima".


"Predlažete zakon u kome uži kabinet Vlade treba da odvaja u izbrnoj godini sredstva za humanitarnu pomoć koja je vama inače u vašoj arhitekturi vlasti jedan od bitnih elemenata za potkupljivanje sirotinje u Crnoj Gori. Vi ste zloupotrijebili Crveni Krst i UNICEF", kazala je poslanica DF-a Marina Jočić.

Poslanik Liberalne partije Andrija Popović je naveo da vjeruje da će prijedlog svi podržati.

"Vlada mora da spašava narod. Mnogi već 45 dana rade, na rubu su egzistencije i ne može se više čekati".

Poslanik Socijaldemokratske partije Raško Konjević je podnio amandman na predložene izmjene Zakona,  kojim je tražio “ da odluke o izdvajanju socijalne pomoći iz budžetske rezerve donosi posebno tijelo u kojem će, pored predstavnika vlasti, participirati i predstavnici opozicije i civilnog sektora”.

Marta Šćepanović iz DPS-a je istakla da ne želi da se politika stavlja iznad zdravlja građana, te dodala da je predlog zakona predložen zbog interesa građana.

"Važno je da ovaj postupak bude transparentan što i hoce biti. Postojećim zakonom smo predvidjeli apsolutnu kontrolu svih socijalnih davanja, o ovome će sedmodnevno biti obavještavana Skupština podaci će se dostavljati Odboru za antikorupciju, kao poslanici ćemo imati pravo na uvid u sve".

Poslanik DF-a, Milutin Đukanović je naveo da mu nije jasno da "može da se ulazi u markete, ne u crkve".

"Kakva je logika da može da se ulazi u Voli, a ne može u crkve, kakva je logika da Bemax može da radi a frizerski saloni ne, kakava je logika da državni sektor uredno prima zarade od privatnog sektora koji je većinski zatvoren".

Poslanik DF-a Milan Knežević je istakao da je Prijedlog zakona dokaz o nespremnosti države da se u doba Covida 19 izbori sa ekonomskim cunamijem koji je zadesio Crnu Goru.

Poslanik DPS-a, Andrija Nikolić je kazao da ova situacija nema veze sa politikom.

"Koliko god neko prizivao da je ova situacija skopčana sa politikom, mi bismo isto tako mogli da kažemo da se litije svo vrijeme pokušavaju političkli iskoristiti i kroz njih se pripremiti teren za nastup na izborima, ali nijednom to nijesmo učinili danas vodimo raspravu o ozbiljnim problemima sa kojim se suočava Crna Gora", kazao je poslanik DPS-a Andrija Nikolić.



Portal Analitika