Društvo

Nakon odluke bivšeg ministra pravde da odbije ekstradiciju Kosovu

Ukinut pritvor za Vuksanovića: Viši sud uzalud odobrio izručenje

Viši sud u Bijelom Polju donio je rješenje kojim je ukinut pritvor državljaninu Srbije Živku Vuksanoviću (62) rođenom u Đakovici, čije izručenje Kosovu – zemlji koje ga potražuje zbog ratnih zločina – prije pet dana nije odobrio Marko Kovač, bivši ministar pravde u Abazovićevoj vladi, uprkos prethodnoj odluci suda da su uslovi za ekstradiciju ispunjeni.


Ukinut pritvor za Vuksanovića: Viši sud uzalud odobrio izručenje Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Iz Višeg suda u Bijelom Polju navedeno je da je 31. oktobra Ministarstvo pravde Crne Gore dostavilo Višem sudu rješenje ministra pravde od 27. oktobra, kojim se odbija molba Ministarstva pravde Republike Kosovo za izručenje Vuksanovića, radi vođenja krivičnog postupka zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Kovač je takvu odluku obrazložio ocjenom da ,,postoje sumnje o političkom progonu“, odnosno pozivajući se da je povrijeđen član 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, uz ocjenu da je u pitanju - „politički momenat“.

Ministarstvo pravde odbilo molbu da se državljanin Srbije izruči Kosovu zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva
0
Ministarstvo pravde odbilo molbu da se državljanin Srbije…
31.10.2023 16:33


Član 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama, na koji se pozvao Kovač, odnosi se eksplicitno na – zabranu mučenja, a u njemu se navodi da „niko ne smije biti podvrgnut mučenju ili nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju“.

Bivši ministar je, shodno članu 22 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći, iskoristio diskreciono pravo i donio političku odluku suprotnu rješenju Višeg suda u Bijelom Polju od 27. oktobra, kojom je utvrđeno da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje Vuksanovića po molbi Ministarstva pravde Republike Kosovo.

Kneževićevo upozorenje

Prethodno je ministar Kovač, pozivajući se takođe na član 3. Evropske konvencije, donio odluku da ne dozvoli izručenje Momčila Vukotića (61), uhapšenog na osnovu potjernice NCB Interpola UNMIK u Crnoj Gori 25. septembra, čije je izručenje tražilo Kosovo zbog ratnih zločina počinjenih protiv civilnog stanovništva tokom sukoba 1999. godine.

“Odnos Srbije i Kosova, u smislu nedostatka direktne saradnje njihovih pravosuđa i narasle tenzije, koje kulminiraju, nešto su što ukazuje na sumnju da se radi o političkom progonu, a svakako se radi o licu starije dobi. Zaključeno je da bi izručenjem bio povrijeđen član 3 Konvencije, a osnov i ovlašćenje za odbijanje se crpi iz Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Evropskoj konvenciji o ekstradiciji”, obrazložili su odluku Kovača tada iz Ministarstva pravde.

Nakon Vukotićevog hapšenja jedan od lidera koalicije ZBCG i predsjednik Demokratske narodne partije, koja je sada u vlasti, Milan Knežević, pozvao je tehničku vladu Dritana Abazovića da ne učestvuje u hapšenju Srba i Crnogoraca raseljenih sa Kosova jer bi to „dodatno destabilizovalo ionako loše političke prilike u Crnoj Gori“.

Knežević, čiji je kolega iz koalicije ZBCG Andrija Mandić postao predsjednik Skupštine Crne Gore, pozvao je sve raseljene Srbe i Crnogorce koji se nalaze u Crnoj Gori da se jave njegovoj partiji, kako bi im bila pružena svaka vrsta pomoći i zaštite.

On je tada naveo da su na osnovu zahtjeva Prištine uhapšena dvojica raseljenih Srba u Crnoj Gori zbog navodnih ratnih zločina, poslije dvije i po decenije.

Hapšenja ovih osoba ocijenio je kao ,,teror nad srpskim narodom koji se pokušava proširiti i na Crnu Goru“.

Beriša još u pritvoru

Zanimljivo je da je 5. oktobra crnogorska policija uhapsila kosovskog državljanina Ilira Berišu (48), zbog sumnje da je 1999. godine počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva na Kosovu.

Kako je tada saopšteno iz Uprave policije, njega Interpol UNMIK potražuje zbog prisustva u krivičnom postupku.

Istražni sudija Višeg suda u Podgorici mu je odredio ekstradicioni pritvor koji je ograničen do odluke o izručenju osumnjičenog.

Kako je ranije objavio Radio Slobodna Evropa (RSE), Kosovo nema direktnu vezu sa Interpolom već komunikaciju vodi Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK) na osnovu Memoranduma o razumijevanju između Interpola i UNMIK-a iz 2002. godine, čiji je cilj razmjena informacija, naloga, međunarodnih istraga i krivičnih slučajeva.

Od završetka rata na Kosovu, oko 70 osoba je osuđeno za ratne zločine ispred domaćih i međunarodnih institucija.

Od 2000. do 2008. godine, ratne zločine na Kosovu je istraživala Misija Ujedinjenih nacija, dok je od 2008. godine za istrage ratnih zločina bila odgovorna Misija Evropske unije za vladavinu prava. Ova misija je 2018. godine dokumenta predala kosovskom tužilaštvu i lokalnim sudovima.

Portal Analitika