Društvo

MJESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE: Farmaceutkinja Sara Vukmir savjetuje kontrole i izmjenu načina života

Najvažnija je svijest o redovnom pregledu

Jednogodišnji pregled kod radiologa mora postati obaveza i neophodnost svake djevojke i žene preko 25 godina - kazala je Pobjedi Sara Vukmir, farmaceutkinja BENU apoteke.

Najvažnija je svijest o redovnom pregledu Foto: shutterstock
PobjedaIzvor

U ovom mjesecu tokom kog se podiže svijest o obolijevanju od raka dojke u cijelom svijetu, u Crnoj Gori su ženama obezbijeđeni pregledi u javnim zdravstvenim ustanovama, dok su se privatne ordinacije pridružile kampanji tako što su snizile cijene pregleda.

Od raka dojke u Crnoj Gori oboli oko 400 žena godišnje, a preko 100 umre. Na svjetskom nivou, kancer dojke je najčešći u ženskoj populaciji. Oko 1,67 miliona novih slučajeva dijagnostikuje se širom svijeta, a više od 500.000 žena umre od te bolesti svake godine.

Na vrijeme...

Ljekari preporučuju redovne preglede i samopreglede, jer se tako u najčešćem broju slučajeva i spasi život, ukliko se otkrije na vrijeme. Zbog toga je glavni prijedlog ljekara upravo to da žene ukolio primijete neke promjene ne čekaju već što prije zakažu konsultacije.

I farmaceutkinja Sara Vukmir je kazala da je pored svih mjera prevencije najvažnija svijest o redovnoj kontroli.

"Bilo da se žena nalazi u perimenopauzi, menopauzi ono što je važno jeste da ima svijest redovne kontrole kao najvažnijeg i najučinkovitijeg načina prevencije. Pored samopregleda na mjesečnom nivou za koji danas postoje razni načini edukacije, bilo da je to brošura, članak, video, jednogodišnji pregled dojke kod radiologa je obavezan", istakla je ona.

Farmaceutska industrija je razvila i ljekove koji preveniraju nastanak karcinoma.

"Oslanjajući se na smjernice American Cancer Society kod žena koje imaju rizik za nastanak karcinoma dojke postoji mogućnost razmatranja preventivnog uvođenja ljekova kao što su ,,tamoksifen“, ,,raloksifen“, ,,anastrazol“. Važno je naglasiti da se u ovakvim situacijama uvijek procjenjuje korist i rizik uvođenja terapije uz obavezno savjetovanje sa ljekarom. Žene koje u porodičnoj anamnezi imaju ovu indikaciju su svakako prvi izbor savjetovanja i redovne kontrole", kazala je Vukmir.

Ona je istakla da su ,,anastrazol“ i ,,tamoksifen“ registrovani u Crnoj Gori, s tim što je njihova primarna indikacija hormon pozitivni kancer dojke, kao osnovna ili dodatna terapija, ali ponavlja da su redovna kontrola i savjetovanje sa ljekarom prvi izbor.

Stres kao okidač

Brojne studije u svijetu su izdvojile stres kao jedan od rizika za nastanak kancera dojke, pored ostalih predispozicija. Promjena stila života koja podrazumijeva odvajanje vremena za sebe, šetnje na duže staze, trčanje, meditacije, u zavisnosti od potreba i ličnih afiniteta su jedan od prvih koraka. Osim toga, potrebno je voditi računa i o ishrani.

"Kada je zdrava ishrana u pitanju u skladu sa trenutnim stilom života kontrola svojih obroka koja zahtijeva planiranje istih kako bi se napravio balans u unošenju hranljivih namirnica je ključna", kazala je Vukmir.

Od svih prirodnih preparata, Vukmir izdvaja preparate na bazi soje.

"Kada su prirodni preparati u pitanju ono što se na osnovu prakse i istraživanja pokazalo kao korisnim u prevenciji kancera dojke su preparati na bazi soje. Ovdje je važno napraviti razliku između sojine hrane kao korisne i dijetetskih dodataka soje kao štetnih", savjetuje farmaceutkinja.

Ističe da je, kada već dođe do obolijevanja, podrška porodice najvažnija.

Prevencija i pomoć

Na pitanje koji su to dodaci koji mogu pomoći u sprečavanju nastanka ovog oboljenja, Vukmir savjetuje antioksidanse koji će pomoći u otklanjaju slobodnih radikala u organizmu. Preparati na bazi kvercetina, vitamina E.

Tokom hemioterapije ili zračenja, koji utiču na kompletnu sliku zdravstvenog stanja pacijentkinja, savjetuje jačanje imuniteta. Ipak i prilikom izbora suplemenata, pa makar oni bili prirodni, Vukmir ističe potrebu savjetovanja sa ljekarima i farmaceutima i da se ništa ne uzima na svoju ruku.

"Posebno bih istakla preparate za zaštitu jetre i bubrega jer veliki broj ljekova se iz organizma eliminiše ovim putevima i kao posljedicu može napraviti oštećenja. Ovdje je važno naglasiti da se pacijent prethodno posavjetuje sa svojim farmaceutom kako bi se sagledao detaljan sastav preparata i terapije koju pacijent koristi zbog mogućih interakcija. Interakcije između ljekova i suplemenata ili biljaka su česta pojava i ukoliko se na pravi način ne isprate mogu značajno da smanje efikasnost samog lijeka ili sa druge strane povećaju njegov efekat i dovedu do većeg broja neželjenih reakcija. Konsultacija sa ljekarom i farmaceutom je u ovim situacijama obavezna kako bi pacijent dobio najbolji mogući tretman", naglasila je ona.

Pored navedenog, korisni su i preparati na bazi beta glukana koji su se pokazali odličnim u dužoj i kontinuiranoj primjeni.

"Od vitamina bih istakla značaj kompleksa vitamina B i vitamina D. I ovdje je bitno napraviti razliku u doziranjima kada je u pitanju prevencija i terapija. Na tržištu postoje razni preparati sa ovim vitaminima u različitim dozama, uz savjetovanje se izaberu najadekvatniji za pacijenta", rekla je ona.

Suplementi ili prirodno?

Na pitanje Pobjede da objasni čestu dilemu o tome da vitamini i minerali uzeti kroz suplement nemaju istu vrijednost kao oni uzeti kroz hranu, Vukmir ističe da tu postoje dvije strane priče.

"Moje mišljenje je da se vitamini iz hrane bolje apsorbuju, odnosno brže nađu u organizmu ali se postavlja pitanje koncentracije. U farmaceutskim preparatima se nalaze mnogo veće koncentracije istih samim tim će količina apsorbovanog vitamina biti veća. Ovdje bih savjetovala pacijentima da prije upotrebe vitamina i minerala urade provjeru vitaminsko-mineralnog statusa koji je danas postao dostupan i u apotekama. Većina apoteka organizuje na mjesečnom nivou provjere stanja vitamina i minerala i na osnovu toga najbolje procijeniti potrebe pacijenta", savjetuje Vukmir.

Preporuke IJZCG

Preporuke su da svaka žena nakon 20. godine života, treba sama jednom mjesečno da uradi samopregled dojki, u periodu između 5-og i 10-og dana od početka menstrualnog ciklusa. Žene u menopauzi pregled izvode uvijek istog datuma u mjesecu. Mjesečnim samopregledom dojke upoznajete građu svojih dojki i na taj način možete da prepoznate svaku novu promjenu u njima, preporučuju iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Savjetuje se da ukoliko se tokom pregleda primijeti uvećanje dojke, koje ranije nije postojalo, čvorić, kvržica ili zadebljanje na bilo kom dijelu dojke, promijenjena boja i izgled kože dojke sa crvenilom, pojavom nabora, iscjedka iz bradavice (van perioda dojenja), promjenom izgleda bradavica koje postaju uvučene, čvor u pazušnoj jami… – nema potrebe za panikom, ali je potrebno savjetovanje sa izabranim doktorom.

Prema preporukama IJZCG osim redovnog samopregleda dojke, ultrazvučni pregled dojki je najčešće metoda izbora za pregled žena mlađih od 35 godina života. Pregled može trajati i do 30-ak minuta, a najbolje ga je obaviti po završetku menstrualnog ciklusa, kada su dojke manje bolne i napete, kod specijaliste radiologa koji je edukovan za tu vrstu pregleda.

Oni ističu da je mamografija izbor za pregled žena nakon 50. godine života kao i žena nakon 40. godine života sa prisutnim faktorima rizika za nastanak karcinoma dojke posebno kod žena sa pozitivnom porodičnom anamnezom karcinoma dojke kod bliskih srodnika.

U Crnoj Gori je u opštinama Podgorica, Cetinje, Danilovgrad i Kolašin uspostavljen organizovan i centralizovan program ranog otkrivanja raka dojke. Namijenjen je ženama starosti od 50-69 godina života. U skriningu se kao primarni test koristi digitalna mamografija.

Karcinom dojke je u velikom postotku izlječiv, posebno ako je otkriven na vrijeme. Većina promjena na dojci nije karcinom ali svaka promjena na dojci zahtijeva nužan i neodložan odlazak ljekaru.

Skrining

Ministarstvo zdravlja Crne Gore je saopštilo da je skrining karcinoma dojke izuzetno značajan s obzirom na to da prema podacima iz našeg registra za rak čak 46 odsto žena u vrijeme otkrivanja karcinoma dojke već ima udaljene metastaze, što je alarmantan podatak.

Ministarka dr Jelena Borovinić-Bojović je pozvala žene od 50 do 69 godina da se odazovu pozivu na ovaj skrining, jer rano otkrivanje karcinoma vodi ka uspješnijem liječenju, a time i produženju životnog vijeka i očuvanju kvaliteta života.

Zbog toga je za kraj oktobra najavila skrining karcinoma dojke koji će u cilju prevazilaženja nagomilanih problema biti izmijenjen u nekim procedurama. Tako će ovoga puta umjesto izabranih ljekara, pacijentkinje na mamografiju pozivati i ljekari KCCG koji će im zakazivati mamografiju, kako bi se ubrzao proces i rasteretili ljekari u domovima zdravlja dok traje pandemija.

Portal Analitika