Aplikaciju ,,Covid Assistant“ kreirao je tim iz Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ iz Podgorice,dok je autor aplikacije ,,Zakrpi.me“ ekipa Srednje stručne škole iz Nikšića.
Tri aplikacije timova iz podgoričke Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ izabrane su za najbolje. Radi se o aplikacijama ,,VRArt“, ,,New View“ i ,,Mislim na tebe“.
Pored smart telefona koji je obezbijeđen za sve članove tima i njihove mentore, pobjeda u ovoj fazi takmičenja omogućila im je i plasman u regionalno finale konkursa pod nazivom ,,Regionalni app izazov“, na kojem će nagrađeni učenici biti u prilici da se takmiče sa vršnjacima iz regiona.
– Kao kompanija koja podržava sektor obrazovanja, ponosni smo na ove mlade ljude koji su pokazali i kreativnost i timski duh, tokom par mjeseci rada na projektu. Utoliko više imajući u vidu vanredne epidemiološke okolnosti koje otežavaju komunikaciju i organizovanje vannastavnih aktivnosti. Naša kompanija će nastaviti da podržava inovativne ideje uz uvjerenje da je ulaganje u mlade ljude veoma važno za napredak čitavog društva. Kao lider u oblasti digitalizacije, trudimo se da motivišemo talentovane učenike da rade na sebi i da se uključe u digitalnu zajednicu jer je u tome najveći potencijal - rekla je prilikom uručenja nagrada vođa projekta iz M:tela Nadežda Sredanović.
Učenici predstavili aplikacije
Učenik Srednje stručne škole iz Nikšića Miloš Mumin naveo je da su učenici ove škole, koji izučavaju obrazovni program elektrotehničar za veb i mobilne aplikacije, uradili aplikaciju,,Zakrpi.me“, koja naročito u uslovima pandemije kovid-19 doprinosi lakšoj komunikaciji građana sa gradskomupravom u cilju poboljšanja uslova za normalan život i rad na području jedne lokalne zajednice.
– Bilo je zahtjevno, ali jako smo zadovoljni našim rezultatima. Preko te aplikacije građanin prijavljuje problem, a institucije za javnu imovinu reaguju tako što popravljaju greške – pojasnio je Mumin.
Učenica Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ Valentina Špirić saopštila je da su zbog pandemije imali čak i više vremena da se posvete razvoju aplikacije, jer je školski plan i program bio smanjen.
Prema njenim riječima, aplikacija ,,Covid Assistant“ pomaže ljudima u prevazilaženju trenutne situacije uzrokovane pandemijom virusa kovid-19.
– Ova aplikacija omogućava volontersku pomoć pri zakazivanju testova na kovid, a ukoliko ste zaraženii ne možete da izlazite iz kuće, tim volontera može zaraženoj osobi donijeti osnovne namirnice – dodala je Špirić.
Učenica Sara Hodžić iz Elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ navela je da se njena ekipa predstavila sa aplikacijom ,,Mislim na tebe“.
– Aplikacija služi da se u slučaju kada je baterija na mobilnom telefonskom aparatu skoro istrošena, šalje roditeljima lokacija gdje je njihovo dijete i poruka sa naznakom da je baterija pri kraju – objasnila je Hodžić i dodala da je njenom timu trebalo mjesec i po do dva da završe aplikaciju.
Vasilije Božarić iz Elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ je naveo da je njegov tim na takmičenju učestvovao sa aplikacijom ,,New View“.
– Ta aplikacija je namijenjena osobama sa poteškoćama sa vidom ili slijepim osobama. Aplikacija zvučnim signalom omogućava osobi da sazna na kojoj je razdaljini neki objekat od nje – rekao je Božarić.
Još jedan učenik Elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ Petar Jovanović naveo je da je njegov tima na konkursu učestvovao sa aplikacijom VRArt.
– VRArt je aplikacija koja u virtuelnom prostoru uz pomoć tehnologije virtuelne stvarnosti pokušava da približi na primjer turistima iskustvo boravka u muzeju, tokom pandemije kovid-19. U zadnje vrijeme zbog pandemije mnogi muzeji su zatvoreni pa neko ko želi da vidi postavku muzeja ili galerija može to lako da odradi pomoću naše aplikacije – kazao je Jovanović.
Ocjena mentorke
Profesorica Elektrotehničke škole ,,Vaso Aligrudić“ Danka Markuš, koja je i mentorka timova ove škole koji su učestvovali na m:tel app konkursu, saopštila je da je Elektrotehnička škola i ove godine pokazala da dominira kada su u pitanju aplikacije.
– Prijavili smo se sa šest aplikacija za mobilne uređaje. Svaka od tih aplikacija je na svoj način i prepoznata i kvalitetna i predstavlja praktični primjer i gotov proizvod. Svih šest aplikacija su nastale kao vid rješenja problema koji vide učenici. Oni su uočili probleme u društvu i ponudili rješenja, tako da svih šest aplikacija imaju društveno odgovornu namjeru – kazala je Markuš.
Ona je istakla da su u Elektrotehničkoj školi ponosni na svih šest aplikacija koje su predstavili.
– Svih šest ćemo, naravno, plasirati i potruditi se da zažive – poručila je Markuš.