Zakon je predložila vladajuća koalicija kako bi se, prema obrazloženju, kroz institut amnestije rasteretili zatvori i spriječilo unošenje virusa u njih.
Vlast je predložila da se osuđenici oslobode 10 odsto izrečene kazne osobe koje su na dan stupanja ovog zakona pravosnažno osuđene za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a nijesu počela izvršenje kazne zatvora.
Prijedlog propisuje i da se oslobađaju pet odsto izrečene kazne zatvora osobe koje su dva i više puta pravosnažno osuđene na bezuslovnu kaznu zatvora zbog izvršenja krivičnog djela.
- Osobama koje su na dan stupanja na snagu ovog zakona pravosnažno osuđene prvi put na kaznu zatvora od tri mjeseca za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a nijesu stupila na izdržavanje kazne, izrečena kazna zatvora zamjenjuje se uslovnom osudom, kazna zatvora uzima se kao utvrđena i istovremeno određuje da se ona neće izvršiti ako u roku od dvije godine osuđeni ne učini novo krivično djelo – predviđa prijedlog.
Propisuje se da osobama koje su prvi put osuđene na kaznu zatvora od tri do šest mjeseci za krivična djela propisana zakonima Crne Gore, a nijesu počele izdržavanje kazne, izrečena kazna uzima se kao utvrđena i istovremeno se određuje da će se ona izvršiti u prostorijama u kojima osuđeni stanuje.
Za osobe iz oba ova stava, a koje se nalaze na izdržavanju kazne, obustavlja se izvršenje kazne i preostali dio kazne zamjenjuje se uslovnom osudom. Kazna se neće izvršiti ako u roku od dvije godine osuđeni ne učini novo krivično djelo.
- Pandemija predstavlja vanredni izazov i za zatvorski sistem, gdje boravi veliki broj službenika i osoba lišenih slobode – navodi se u obrazloženju Prijedloga zakona i podsjeća da je preporuka vlastima u Evropi da u situaciji pandemije „više koriste alternative pritvoru, preinačenje kazni i raniji otpust“.
Predlagač ističe da se kao nužna mjera nameće da se kroz institut amnestije rasterete zatvori.