Abiznis

Negativno i uslovno mišljenje DRI na završni račun Opštine Gusinje za prošlu godinu

Na rukovodna mjesta postavili volontere

Načelnik komunalne policije imenovan je nakon 30 mjeseci volontiranja, a sekretarki za opštu upravu i društvene djelatnosti je trebalo tri mjeseca volonterskog rada

Na rukovodna mjesta postavili volontere Foto: Opština Gusinje
PobjedaIzvor

Nemogućnost utvrđivanja tačnog iznosa neizmirenih obaveza te kršenje više zakona i drugih propisa, rezultirali su uslovnim mišljenjem Državne revizorske institucije (DRI) na prošlogodišnji finansijski izvještaj i negativnim na pravilnost poslovanja Opštine Gusinje kojom rukovodi Anela Čekić (DPS).

KRŠENJE ZAKONA

Kolegijum senatora Zorana Jelića i Branislava Radulovića utvrdio je da Opština Gusinje nije iskazala dugove na propisan način, te da je osim krovnog, kršila i zakone iz oblasti unutrašnje kontrole, komunalne policije, zapošljavanja, zarada, rada, državne imovine i javnih nabavki.

Izvještaj će dostaviti lokalnoj skupštini, Vladi, ministarstvima finansija i javne uprave, skupštinskom Odboru za ekonomiju, finansije i budžet i Zajednici opština, kao i VDT-u. Opština do kraja januara mora pripremiti plan aktivnosti, a za pola godine i izvijestiti DRI o realizaciji 29 preporuka.

Više visokorukovodnog kadra prošle godine je zaposleno bez potrebnog radnog iskustva, pa je načelnik komunalne policije imenovan mimo propisa, imajući u vidu da je 30 mjeseci volontirao. Tri mjeseca manje volonterskog staža opredijelilo je opštinu da imenuje sekretarku za opštu upravu i društvene djelatnosti.

Revizori su ukazali da se rukovodni kadar mora birati na osnovu javnog konkursa, te da ih ne mogu postavljati rješenjima o imenovanju.

Imajući u vidu da opis radnih mjesta ne odgovara pojedinim poslovima zaposlenih, revizori su naložili da se prilikom izrade sistematizacije utvrde kriterijumi u zavisnosti od složenosti poslova i način na koji će se obezbijediti njihovo efikasno obavljanje.

Propusta je bilo i tokom zapošljavanja, pa su revizori registrovali više ugovora o djelu za poslove iz nadležnosti lokalnih organa, te da prilikom zapošljavanja preko agencija nijesu dostavljali prijave za slobodna radna mjesta i zasnivanje radnog odnosa birou.

Opština nije formirala unutrašnju reviziju niti vodi elektronsku kadrovsku evidenciju. Nijesu interno riješena pitanja korišćenja mobilnih telefona i limita potrošnje, kao ni službenih vozila i potrošnje goriva.

Revizori su upozorili na poštovanje zakona o zaštititi i spašavanju, imajući u vidu da je njime predviđeno da prilikom prvog zaposlenja vatrogasac-spasilac ne može biti stariji od 25 godine te da svi imaju obavezu da prilikom zapošljavanja prilože izvještaj o psihofizičkim sposobnostima, čega u dokumentaciji nije bilo.

Ukazali su na obavezu periodične provjere sposobnosti i vođenja evidencije o aktivnostima službe za zaštitu i spašavanje.

Kvartalne izvještaje nijesu dostavljali Ministarstvu finansija, a finansijski su poslali sa zakašnjenjem.

Završni račun budžeta ne sadrži sve propisane izvještaje, a prekršen je zakon imajući u vidu da nije na vrijeme dostavljen MF, DRI-ju niti je postavljen na internet stranici Opštine.

PRINUDNA NAPLATA

Revizori su naložili da se sprovodi prinudna naplata poreskih obaveza, imajući u vidu da je od ukupnog zaduženja i tereta hipoteka vrijednosti 68,4 hiljade naplaćeno samo osam odsto, odnosno pet hiljada eura.

Data je preporuka da se počne sa upotrebom softvera kako bi se pojednostavio poreski postupak, olakšala komunikacija, snizili troškovi za poreske obveznike, ali i unaprijedila naplata prihoda. Elektronska evidencija postoji samo za porez na nepokretnosti, ali ne i za ostale prihode.

Utvrđeno je da se prilikom obračuna zarada ne poštuje interna procedura koja se odnosi na korišćenje evidencije prisustva i odsustva s posla.

Nepravilnosti je bilo prilikom obračuna naknada, pa su pojedinim licima angažovanim ugovorom o djelu na duži period isplaćivali bruto zarade i prikazivali kao da su u radnom odnosu. Zarade, porezi i doprinosi su prošle godine izmireni, ali su ostali neplaćeni porezi za odbornike i radna tijela.

Revizori su ukazali na obavezu uspostavljanja registra imovine i dostavljanja podataka državnom katastru u predviđenom roku. Opština je slabo planirala javne nabavke, jer je realizovano samo 35,9 odsto, odnosno 194,4 hiljade od planiranih 540,5 hiljada eura.

Finansije

Od planiranih 2,1 miliona eura prihoda, realizovano je 78 odsto odnosno 1,68 miliona eura. Od toga porezi, takse i naknade čine 298,5 hiljada eura, što je 37,4 odsto planiranog.

To, kako ocjenjuju revizori, ukazuje na slabosti u planiranju i naplati prihoda. Na plate je, za ukupno 54 zaposlenih, potrošeno 598,2 hiljade umjesto planiranih 818,6 hiljada.

Portal Analitika