Tadašnja Evropska zajednica tu je odluku donijela na sastanku šefova diplomatija, a razlog je bio strah od radijacije nakon nuklearne katastrofe u Černobilju.
Odluka se dominantno odnosila na poljoprivredne proizvode i meso iz naše ondašnje države. Usvojena je jednoglasno, no Italija je bila jedina država koja se tih dana protivila toj mjeri.
“Savezno izvršno vijeće je sa žaljenjem i zabrinutošću primilo odluku EZ o zabrani uvoza nekih poljoprivrednih proizvoda iz Jugoslavije, poslije nesreće koja se dogodila u Černobilju. Vlada Jugoslavije smatra ovu mjeru jednostranom i neosnovanom. Ona je u suprotnosti sa ugovorom o odnosima i saradnji između SFRJ i EZ”, navodili su tada iz SIV-a, a prenosio Tanjug.
Iz jugoslovenskih vlasti naročito su naglašavali kako su preduzimali stroge mjere kontrole i predostrožnosti nakon katastrofe u Černobilju, te da radijacija u našoj tadašnjoj državi nije bila ni približnog stepena da bi izazvala zabrinutost.
Tadašnja štampa naročito je problematizovala to što je transport hrane iz Grčke nesmetano išao ka ostatku EZ, i to jugoslovenskim putevima.
Pored Jugoslavije, ista je mjera važila i za hranu iz Rumunije, Bugarske, Mađarske, Čehoslovačke, Mađarske i Sovjetskog Saveza.
No, istovremeno, širom Evropske zajednice tih je dana bilo blokirano i povrće i voće koje je stizalo iz Italije.
Ipak, zabrana nije dugo potrajala. Pritisak jugoslovenske diplomatije, ali i privredne zajednice urodio je plodom i od 31. maja ovdašnji su proizvodi opet išli ka članicama tada dvanaestočlanog bloka.