Društvo

Lokalna transmisija toliko visoka da se moraju preduzeti mjere

Mugoša: Mjere donosimo na osnovu činjenica, najveći rizik restorani, kafići, vjerski obredi...

Najnovije istraživanje koje je objavljeno u Mortality weekly reportu, jasno i nedvosmisleno pokazuje da su najveći rizik restorani, kafići, barovi, vjerski obredi i tako dalje. Kazao sam preko 1000 puta da donosimo mjere na osnovu činjenica. Imali smo razumijevanja za privredu ali je lokalna transmisija toliko visoka da se sada moraju preduzeti mjere - ocijenio je Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje na današnjoj preskonferenciji.

Mugoša: Mjere donosimo na osnovu činjenica, najveći rizik restorani, kafići, vjerski obredi... Foto: YouTube Screenshot
Portal AnalitikaIzvor

''Crna Gora je unikum u svijetu gdje je bilo skoro četvrtina populacije na ulicama uz galamu, pjevanje, bez maski, bez distance i tako dalje. To je kao da u 15 dana u Njemačkoj na ulici bude 20 miliona. Šta bi se desilo? E to se sad kod nas dešava. Srećom i naporima koji se ulažu i velikim dijelom građanstva, uspijevamo da kontrolišemo. Naš zdravstveni sistem nije preopterećen, funkcioniše idalje. Ovo je ozbiljna transmisija ali mi se trudimo da je obuzdamo'', kazao je Mugoša.

Kako je dodao, neke opštine imaju izuzetno visok nivo lokalne transmisije koji se kreće 1200 kumulativne incidence za 14 dana.

''Na cijelom nivou Crne Gore moralu su se preduzeti neke mjere a prije toga smo zaista imali razumijevanja za našu privredu. Došlo je vrijeme kada moramo da preduzmemo neke mjere a ja sam pravo da vam kažem razumijevao i veće razumijevanje ugostitelja. Ovo je toliko uzelo maha da se ne poštuju mjere da su se ljudi počeli plašiti'', istakao je Mugoša.

Kako je dodao, najnovije istraživanje koje je objavljeno u Mortality weekly reportu, jasno i nedvosmisleno pokazuje da su najveći rizik restorani, kafići, barovi, vjerski obredi i tako dalje.

''Kazao sam preko 1000 puta da donosimo mjere na osnovu činjenica i da smo imali razumijevanja za sve što se dešavalo u Crnoj Gori i pokušavali u tom ambijentu da uradimo sve što smo mogli i sa time smo i radili. To pokazuje i nešto što je vrlo važno i vrlo bitno a to je da imamo nisku stopu umiranja. Dobro znam da su u pitanju zaposleni i njihove plate ali molim ugostitelje koji su uspjeli da zarade ponešto i u ovim uslovima, da i oni pomognu zaposlenima da se ovo prebrodi, zarad svih i da se vratimo u neku kolotečinu koja će biti sasvim normalna'', kazao je Mugoša.

On je rekao da se nisu tretirali tržni centri i ostali privredni objekti, jer imaju informacije da se u većini slučajeva poštuju mjere.

''Čuvamo i taj dio sistema, ali u restoranima, kafićima postoji visok rizik od širenja virusa. Ako budemo imali razumijevanja i budemo poštovali mjere, možemo očekivati za 15 dana pad broja oboljelih i popuštanje mjera'' naglasio je Mugoša.

Povodom početka školske godine Mugoša je saopštio da je održan niz razgovora sa predstavnicima Ministarstva prosvjete i riziku širenja zaraze među djecom.

''Svjesni smo rizika, ali smo svjesni da djeca od sredine marta ne idu u škole i da to može imati dalekosežne posljedice. Djeca će ići u škole kao kontrolisana mjesta i nas škola ne brine. Brine njihov put do škole i od škole. I to će biti prilika da roditelji iskažu odgovornost - da vode računa da djeca poštuju mjere i van školske nastave. Mnoga istraživanja takođe navode da je nivo transmisije u školama jako mali, tako da ćemo intezivno pratiti situaciju i ako dođe do pogoršanja stanja odmah ćemo reagovati'' rekao je Mugoša.

Mugoša je saopštio i da 1. oktobra počinju da rade i predškosle ustanove, ali da će o tome javnost sjutra obavijestiti ministar prosvjete.

Komentarišući zabrinutost njegovog pomoćnika Senada Begića koji je rekao da zdravstveni sistem neće izdržati ako nastavi da raste broj oboljelih, Mugoša je rekao da je to opravdana bojazan epidemiologa.

''Nema tog epidemiologa u svijetu koji sprovodi mjere mimo onih koje mi primjenjujemo, mogu samo da budu blaže ili teže'' naglasio je Mugoša.

Direktor Doma zdravlja Podgorica Nebojša Kavarić kazao je da je hospitalizovano 311 pacijenata u Crnoj Gori. Kako je rekao, zaraženo je 36 zdravstvenih radnika u Kliničkom centru.

''U KCCG liječe se 52 kovid pacijenta, u Baru 31, Beranama 57, Nikšiću 63, bolnici u Brezoviku 48, u privatnoj bolnici "Kodra" tri pacijenta, Pljevljima 25, Bijelom Polju 30 Kovid pacijenata'' saopštio je on.

On je istakao da je posjedujemo 260 respiratora u bolnicama - 161 u KCCG, a ostatak se nalazi u drugim zdravstvenim ustanovama.

Prema njegovim riječima, od početka drugog talasa obrađareno je 27.820 pacijenata sumnjivih na koronavirus, od kojih je 3.500 hiljade upućeno na testiranje.

''Obavljeno je 2.500 kućnih posjeta i oko 8.000 drugih usluga'' rekao je Kavarić.

Na pitanje kakva je klinička slika pacijenata koji se liječe u kućnim uslovima, Kavarić je rekao da postoje i srednjeteški pacijenti.

''To su pacijenti koji imaju verifikavane promjene na plućima koje dozvoljavaju kućno liječenje. Pri pogoršanju kliničke slike pacijent se transportuje u kovid bolnicu, ili Internu i Infektivnu kliniku. Ukoliko dođe do stabilizacije, pacijent se vraća na kućno liječenje u sadejstvo ljekara uz sva tri nivoa zdarvstvene zaštite. Tako da pacijenti i u kućnom liječenju dobijaju sve propisano i od specijaliste i subspecijaliste'' saopštio je Kavarić.

Kvarić je saopštio da se dnevno obradi oko 200 uzoraka uzetih od djece na nivou cijele Crne Gore, od čega u Pdgorici oko 60.

''Nije pevelika transmisija u školama jer se radi o kontrolisanoj sredini. Ali sistem je spreman za eventualne izazove, ako se pojavi povećan broj inficiranih. Roditelji treba da pripreme djecu na nošenje maski'' rekao je Kavarić.

Na pitanje novinara o spajanju koronavirusa sa sezonskim gripom, Mugoša je rekao da će spajanje sezonskog gripa i koronavirusa povećati zahtjeve prema zdravstvenim radnicima i laboratorijama, ali da su spremni.

''Što se tiče i novog virusa i gripa mi imamo fenomelnu laboratoriju sa svim mogućim instrumentima i ljudima koji to mogu da rade. Opterećenje će biti izuzetno veliko, ali srećom testovi će se raditi i u Kliničkom centru KCCG. Pojavilo se nekoliko brzih testova koji imaju sigurnost PCR-a koji će, nadam se, biti dostupni na našem području, što će pomoći dase testiranje vrši i u kovid ambulantama. Postoji mogućnost i širenja laboratorija. Predviđeno je da jedan centar na jugu i sjeveru imaju PCR dijagnostiku i da se doda jedna mašina u Brezoviku koja će raditi PCR dijagnostiku'' rekao je Mugoša.


Portal Analitika