Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • MPNI neće tražiti odgovornost zbog nezakonitog štrajka; Božović: Žalićemo se i sudu u Strazburu ako bude potrebno

MPNI neće tražiti odgovornost zbog nezakonitog štrajka; Božović: Žalićemo se i sudu u Strazburu ako bude potrebno

Uputićemo žalbu Ustavnom sudu da ocijeni da li je uredba iz 2006. godine (koja zabranjuje pravo na štrajk) u skladu sa zakonom i da li je u suprotnosti sa Ustavom. Mislim da je u suprotnosti sa svim tekovinama ljudskih sloboda koje su sticali naši preci u posljednjih 100 godina. Njom je zabranjeno nastavnicima da mogu da štrajkuju – rekao je Božović

MPNI neće tražiti odgovornost zbog nezakonitog štrajka; Božović: Žalićemo se i sudu u Strazburu ako bude potrebno Foto: Dobrilo Malidžan/Pobjeda
PobjedaIzvor

Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović najavio je da će se prvo žaliti Višem sudu zbog prvostepene odluke da su organizovali trodnevni štrajk u školama i vrtićima mimo zakona, a onda i Ustavnom sudu, i sudu u Strazburu ako bude trebalo. Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija poručuju da je presuda – u skladu sa zakonom.

MPNI: Odluka o nezakonitosti štrajka još jedan dokaz da radimo isključivo u skladu sa zakonom
0
MPNI: Odluka o nezakonitosti štrajka još jedan dokaz…
22.04.2024 10:59


"Ovih dana ćemo se žaliti Višem sudu i Ustavnom da riješe predmet po hitnom postupku. Ako bude odgovor negativan, idemo do Strazbura. Uputićemo žalbu Ustavnom sudu da ocijeni da li je uredba iz 2006. godine (koja zabranjuje pravo na štrajk) u skladu sa zakonom i da li je u suprotnosti sa Ustavom. Mislim da je u suprotnosti sa svim tekovinama ljudskih sloboda koje su sticali naši preci u posljednjih 100 godina. Njom je zabranjeno nastavnicima da mogu da štrajkuju", rekao je Božović Pobjedi.

Iz Ministarstva, s druge strane, kažu da oni neće, niti bilo ko drugi, sprovoditi nikakve mjere i pokretati postupke utvrđivanja odgovornosti prosvjetnih radnika zbog učešća u nezakonitom štrajku. Ističu da su do sada uvijek radili i uvijek će raditi u korist, a ne na štetu bilo kog nastavnika.

"Odluka Osnovnog suda u Podgorici, kojom je potvrđeno ono na šta smo od samog početka upozoravali", da je nedavni štrajk u prosvjeti bio

Vlada je u veoma kratkom roku uspjela da riješi tadašnji pokušaj blokade obrazovnog sistema koji, nažalost, nije bio vođen istinskom borbom za bolji položaj svakog zaposlenog u prosvjeti, nego isključivo ličnim i političkim interesima predsjednika Sindikata. Vjerujemo da su danas toga svjesni i sami prosvjetni radnici, posebno nakon jutrošnjeg gostovanja u kojem je nastavio da obmanjuje članstvo Sindikata i prosvjetne radnike – saopšteno je iz Ministarstva.

Dodaju da su predstavnici Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, u saradnji sa kolegama iz Ministarstva finansija i Vlade, rješavanju problema u prosvjeti pristupili odgovorno, vremenski značajno prije trodnevne obustave nastave.

"Sastanci sa predstavnicima Sindikata prosvjete, ali i direktorima škola organizovani su u cilju predstavljanja zakonskog okvira kojim se definiše ovo pitanje, na šta su se pojedini predstavnici Sindikata potpuno oglušili, te su, u kontinuitetu obmanjivali i članstvo i sve zaposlene u prosvjeti dajući im potpuno pogrešne informacije o toku pregovora sa Vladom i resornim ministarstvom, kao i nezakonite instrukcije kada je u pitanju minimum procesa rada", rekli su iz Ministarstva.

Božović odbacuje te optužbe. Kaže da izjave ,,ne zaslužuju komentar“. Božović navodi da ga optužuju i da je politički instruiran, da je iza protesta politička pozadina.

"Nema to veze sa realnošću. Dajem telefon, mejl na vještačenje", kaže Božović.

Rekao je da su u februaru organizovali trodnevni štrajk kako bi odbranili svoje pravo iz Granskog kolektivnog ugovora, po kojem je trebalo da im se od januara uveća zarada deset odsto.

Predsjednik Sindikata je naveo da su u više navrata pokušavali sa Ministarstvom prosvjete da pronađu kompromis i da donesu novi akt o minimumu procesa rada, po kojem će moći da organizuju štrajk, ali da nijesu došli do dogovora, već se taj resor pozivao na aktuelnu uredbu iz 2006. koja im zabranjuje radikalna okupljanja.

Božović dodaje da je očekivao Osnovni sud da ,,šire“ sagleda situaciju, a ne da se poziva na ,,nedemokratsku uredbu iz 2006. godine koja sprečava prosvjetne radnike da štrajkuju makar i deset sekundi u toku dana“.

"Ta uredba nema pravno dejstvo još od 2015. godine. Istekao joj je rok. Očekivali smo da Osnovni sud kaže da je država svjesno kršila Zakon o štrajku i namjerno je opstruirala radnike i dovodi ih u situaciju da se ne donosi novi akt o minimumu procesa rada. Ovako je ispalo da su prosvjetni radnici ušli neozbiljno i neodgovorno u štrajk. Mi smo bili obespravljeni i tri mjeseca smo molili da nađemo kompromisno rješenje", rekao je Božović.

On kaže da ako vlasti misle da zaplaše prosvjetne radnike, da se varaju.

"To su samosvjesni ljudi koji ne dozvoljavaju da neko brutalno, drsko gazi njihova elementarna ljudska prava. Ako bude trebalo, ići ćemo do Strazbura", ponovio je Božović.

Dodao je da su štrajkom samo branili svoja prava da im zarada bude uvećana, te da su dobili samo ono što su već imali, odnosno da su pristali i da dobiju manje.

Prošle sedmice Osnovni sud donio je prvostepenu presudu da je Sindikat prosvjete Crne Gore nezakonito stupio u štrajk. U presudi u koju je tada Pobjeda imala uvid, navodi se da se usvaja tužba Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija protiv Sindikata prosvjete Crne Gore, zbog odluke o granskom štrajku koji je započeo 19. februara ove godine i trajao tri dana.

Sud je ocijenio i da je Sindikat donio akt o minimumu procesa rada, kojim su odlučili da nastavnici ne drže nastavu, te da je to učinio jednostrano, mimo Ministarstva prosvjete, nauka i inovacija."

"Dolazi se do zaključka da je isti donijet na način koji nije u skladu sa određenjem iz čl. 23 Zakona o štrajku, a što ga čini nezakonitim", smatra Osnovni sud.

Portal Analitika