U Crnogorskoj kinoteci u Podgorici u četvrtak, 8. maja, biće otvorenMOD FEST – Minority Open Days, jedini filmski festival u Crnoj Gori koji je u potpunosti posvećen promociji različitosti, kulturnih identiteta i priča manjinskih zajednica.
Drugo izdanje festivala, realizuje seuz podršku Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, a program donosi međunarodni izbor filmova iz Evrope, Azije i Bliskog istoka koji se bave temama identiteta, pripadnosti, borbe protiv diskriminacije i snage zajednice.
Festival se održava8. i 9. majausali “Gojko Kastratović” Crnogorske kinoteke, aulaz na sve programe je slobodan.
Crnogorska premijera otvara festival
Svečano otvaranje zakazano je začetvrtak u 20 časova, kada će biti prikazan dokumentarni film„Bekim Fehmiu“, u režijiValmira Tertinija(Albanija), koji kroz svjedočenja 22 sagovornika oslikava život i karijeru najpoznatijeg glumca s prostora bivše Jugoslavije.
Ovo prikazivanje bićecrnogorska premijera filma. Publika će iste večeri imati priliku da pogleda i kratki dokumentarni film„The Village of Ballet Dancers“, rediteljaFatih Direnaiz Turske, koji govori o ruralnoj zajednici u kojoj balet postaje neočekivani pokretač društvene promjene.
Nakon projekcija biće organizovankoktel i druženje sa gostima festivala.
Filmovi, panel diskusija i razmjena ideja
Drugog dana festivala, upetak, 9. maja, program počinje u10:30 časovaprikazivanjem šest kratkih filmova autora i autorki iz Španije, Nepala, Sirije, Turske, BiH i Indije.
Svi filmovi su titlovani na engleski jezik, kako bi bili dostupni širem festivalskom auditorijumu.
U12 časovaslijedi panel diskusija pod nazivom„Evropske vizije različitosti: Manjine, identitet i film“, koja će okupiti relevantne sagovornike iz institucija i zajednica. Govoriće: Emina Skenderović,Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, Fikret Ljuljanović, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava i Sabrija Vulić, predsjednik Savjeta Muslimana Crne Gore.
Panel ima za cilj da otvori prostor za razgovor o ulozi kulture i filma u osnaživanju manjinskih identiteta, kao i o mogućnostima institucionalne podrške i saradnje.
Festival će biti zatvoren prikazivanjem dugometražnog dokumentarca„Île-à-Vache“, španske rediteljkeRaquel Gómez-Rosado, koji govori o borbi lokalne zajednice na Haitiju protiv nasilnog gentrifikacijskog turističkog projekta.
Festival kao prostor dijaloga i kulturne razmjene
„MOD FEST je prostor gdje se prepliću umjetnost i društveni angažman, gdje manjinski glasovi dobijaju vidljivost i poštovanje. Ove godine donosi međunarodnu selekciju snažnih filmova koji govore univerzalnim jezikom borbe za dostojanstvo, pripadnost i identitet“, poručuju organizatori iz NVU Art 365.
Program festivala je otvoren za sve, asvi sadržaji su besplatni i dostupni javnosti.