Društvo

Predsjednik GRECO Marin Mrčela o ispunjavanju njihovih preporuka

Moć i mandat predsjednika sudova u Crnoj Gori ograničiti i u praksi

Na pitanje šta Crna Gora mora uraditi u pogledu ispunjavanju sugestija za borbu protiv korupcije u sudstvu, Mrčela ponavlja – izmjena Ustava, ističući da naša država neće biti ni prva ni posljednja zemlja koja će to morati da uradi

Moć i mandat predsjednika sudova u Crnoj Gori ograničiti i u praksi Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Izmjena Ustava i zakona kojima se ograničava mandat predsjednika sudova u skladu je sa našim preporukama, ali interpretacija nije. Cilj je bio ograničiti moć i broj mandata predsjednika sudova kako bi ne bili predugo u fotelji. Ako je to bio cilj, ako je to bila svrha, onda ona mora biti primijenjena u praksi – istakao je za Pobjedu predsjednik Grupe država za borbu protiv korupcije (GRECO) Marin Mrčela.

Čelnik ovog tijela Savjeta Evrope predstavio je na koferenciji za medije novi izvještaj GRECO koji se odnosi na ispunjavanje preporuka u zemljama članicama.

Naša država je u pogledu ispunjavanja preporuka na procentualnom nivou od 55 odsto (šest od 11 preporuka primijenjeno, dvije djelimično i tri neispunjene preporuke).

Sudstvo

Crna Gora je u februaru dobila određene kritike u pogledu ispunjavanja preporuka za borbu protiv korupcije u sudstvu. Eskperti GRECO izrazili su zabrinutost zbog reizbora predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenica za treći mandat, kao i novi mandat četiri predsjednika nižih sudova koji iza sebe imaju više od dva mandata. Tada su iz tijela Savjeta Evrope za antikorupciju kazali da će u budućem periodu pažljivo pratiti aktivnosti u ovom segmentu crnogorskog društva.

Na naše pitanje šta Crna Gora mora uraditi u pogledu ispunjavanju sugestija za borbu protiv korupcije u sudstvu Mrčela je ponovio – izmjena Ustava, ističući da naša država neće biti ni prva ni posljednja zemlja koja će to morati da uradi.

- Čekamo da vidimo izmjene Ustava, ali i izmjene u interpretaciji aktuelnog kako bi najviši zakonodavni akt bio u skladu sa preporukama GRECO-a, kao i u skladu sa ciljevima i svrhom izmjena Ustava – istakao je Mrčela.

Naglašava da je dio Ustava kojim se ograničava mandat predsjednika Vrhovnog suda u skladu sa preporukama Grupe država za borbu protiv korupcije, ali interpretacija tog propisa, kao i Zakona o Sudskom savjetu i sudijama nije.

- Ustav je nedavno mijenjan i ograničava mandat predsjednika suda na dva. I pored toga bilo je reizbora ze pet predsjednika sudova koji sada imaju tri mandata, neki i više. To je zahvaljujući veoma partikularnoj interpretaciji, te da će svaka druga interpretacija biti implementacija propisa retroaktivno. Retroaktivna primjena nije zabranjena, to je moguće, posebno kada imate na umu zbog čega je Ustav mijenjan. On je u skladu sa našim preporukama, ali interpretacija nije – kazao je Mrčela.

Podaci

Još jedna od kritika koju je GRECO uputio u februara je to što preporuka da u Sudskom savjetu ne bude predstavnika izvršne vlasti nije primijenjena.

- Crna Gora jedna je od država primjera gdje treba zabraniti bilo kakvu participaciju pripadnika izvršne vlasti u Sudskom savjetu – rekao je Mrčela.

Govoreći o izvještaju čelnik GRECO rekao je da analiza nije zasnovana na percepiji o korupciji u džavama članicama Savjeta Evrope, nego isključivo na brojkama ispunjenosti preporuka.

- Crna Gora je među državama sa najvećim procentom usklađenosti preporuka u oblasti parlamentarizma. Finska, Norveška i Velika Britanija primijenili su sve sugestije (100 odsto), Albanija i Švedsko nešto više od pola (po 60 odsto), a Crna Gora, Azerbejdžan, Bugarska i Latvija su ispunile pola preporuka koje su im upućene (po 50 odsto) – precizirano je u izvještaju.

Do početka ove godine Crna Gora ispunila je dvije od četiri preporuke, jednu je primijenila djelimično, a jednu nije.

- Do kraja decembra 2019. godine Irska je imala najveći procenat neispunjenih preporuka u oblasti sudstva, praćena Švajcarskom (75 odsto), Turskom (73 odsto), te Crnom Gorom, Austrijom, Francuskom i Grčkom (po 67 odsto) – navedeno je u izvještaju.

Od tri preporuka Crna Gora je ispunila jednu, a dvije nije.

- Crna Gora spada u grupu država koje su najviše usklađene sa preporukama GRECO u oblasti tužilaštva. Danska, Estonija, Finska, Njemačka, Irska, Malta, Holandija, Norveška, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija ispunili su po 100 odsto. Nešto manje usklađenosti ostvarili su Slovenija (89 odsto), Bugarska (83 odsto), dok su Island, Litvanija i Crna Gora ostvarili po 75 odsto – rekli su iz GRECO.

Do početka 2020. godine Crna Gora ispunila je tri preporuke, a jedna je primijenjena djelimično.

Portal Analitika