Zdravlje

Ordinacija

Vučeljić: Mladeže na tijelu da pregleda dermatolog, promjene vode do malignog melanoma

Mladeži su benigne, dobroćudne promjene na koži. Karakteriše ih tamnija boja, preko ružičaste, do svijetlo-braon boje i mogu biti u ravni s kožom ili blago uzdignuti. Pojavljuju se usvim uzrastima i mogu biti različitih veličina – od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara, objašnjava za Portal Analitika dr Ivana Vučeljić.

Vučeljić: Mladeže na tijelu da pregleda dermatolog, promjene vode do malignog melanoma Foto: Portal Analitika
Zlatko Šebek
Zlatko ŠebekAutor
Portal AnalitikaIzvor

Prema njenim riječima, mladeži su u osnovi bezopasne promjene, ali u rijetkim slučajevima mogu postati maligne. Zato su, kako navodi, neophodni povremeni pregledi kod specijaliste dermatologa jer bi uočavanje promjena moglo da bude važan korak u dijagnozi malignog melanoma.

„Dermoskopija ili (pregled mladeža) je dijagnostička metoda kojom se vrlo lako, na neinvazivan način (bezbolno) vrši pregled mladeža i pigmentnih promjena na koži. Pregled se obavlja pomoću aparata dermoskopa, koji ima sopstveni izvor svjetla i staklo koje uveličava, tako da je moguće analizirati promjene koje se ne vide golim okom, što je veoma važno prilikom procjene potencijalno opasnih mladeža, gdje se dalje savjetuje njihovo uklanjanje. Koriste se ABCDE pravila kliničkog pregleda koja podrazumijevaju vizuelno (okom) uočavanje sljedećih karakteristika izgleda i osobina (ponašanja) mladeža:

A - asimetrija, mladež je nepravilnog oblika;

B - granica, mladež ima nepravilne ivice, nareckane prema okolnoj koži;

C - boja, mladež ima zone smanjene ili pojačane boje tj, pigmentacije;

D - dijametar, mladež je većeg promera od 6 mm;

E - elevacija, mladež se uvećava i raste u visinu ili površinski ka okolnoj koži – istakla je dr Vučeljić.

Prema njenim riječima, osobe s brojnim atipičnim mladežima imaju znatno veći rizik za razvoj melanoma, tako da je potrebno da odlaze na preglede kod dermatologa u redovnim vremenskim intervalima.

„U zavisnosti od indikacija i preporuka samog dermatologa za uklanjanje mladeža koriste se dvije metode: radiotalasna, koja je bezbjedna i bezbolna (koristi se lokalni anestetik) i toliko elegantna da pacijenti nemaju osjećaj da se podvrgavaju hirurškoj intervenciji što je od presudnog značaja za smanjenje stresa i osjećaj komfora pacijenta; hirurška metoda kojom se vrši elipsasta ekscizija u lokalnoj anesteziji s minimalnim rezom. Dubina i širina ekscizije zavisi prvenstveno od tipa mladeža, lokalizacije i da li se uklanja iz estetskih razloga ili se na mladežu uočavaju neke rizične promjene u strukturi, boji i obliku“, kazala je dr Vučeljić.

Ona navodi da je patihistološki pregled mladeža – odnosno pregled odstranjenog mladeža – obavezan, bez obzira kojom metodom se mladež uklanja i da li se uklanja iz estetskih ili zdravstvenih razloga

Kad je u pitanju prevencija, dr Vučeljić ističe da treba izbjegavati solarijum, ne izlagati se suncu intenzivno – pogotovu ljeti kad su visoke temperature – koristiti kreme sa zaštitnim UV faktorom većim od 30 (preporučuje se i tokom zimskih mjeseci na planini), i obavezan samopregled postojećih i novonastalih mladeža.

Portal Analitika