Abiznis

Ekonomski analitičar Predrag Drecun za Portal Analitika

Mjere Vlade će relaksirati privrednike i građane, ali je potreban dugoročni plan oporavka

Ekonomski analitičar Predrag Drecun kazao je za Portal Analitika da podržava kratkoročne mjere ekonomskog oporavka koje je juče obznanio premijer Duško Marković, ali da treba definisati i paralelno sprovoditi mjere na srednji i dugi rok, tim prije što je potpuna nepoznanica koliko dugo će epidemija koronavirusa trajati.

Mjere Vlade će relaksirati privrednike i građane, ali je potreban dugoročni plan oporavka Foto: Portal Analitika
S.G.
S.G.Autor
Izvor

„Imamo suprotna mišljenja eksperata o rokovima trajanja epidemije, što otežava planiranje vezano za sredstva za oporavak od ekonomske krize. Može se desiti da, u slučaju produžetka krize, kratkoročne mjere ne budu dovoljne, a onda se mora posegnuti za novim kratkoročnim mjerama“, istakao je Drecun u izjavi za naš portal.

On je ocijenio da će mjere Vlade, koje između ostalog predviđaju subvencioniranje zarada zaposlenih u zatvorenim i ugroženim djelatnostima, kao i onima na plaćenom odsustvu i u karantinu ili izolaciji, dupliranje subvencija za struju ugroženim domaćinstvima i jednokratnu pomoć od 50 eura nezaposlenima, relaksirati privrednike i građane do kraja maja.

„To naravno ne znači da je problem riješen. Treba istovremeno raditi na dugoročnom planu oporavka kroz mjere supstitucije uvoza na bazi proizvodnje hrane, sa tendencijom da Crna Gora postane izvoznik u narednom petogodišnjem periodu. Posjedujemo nezagađenu zemlju i sve uslove za proizvodnju zdrave, organske hrane. Izvoz treba targetirati u okolne i zapadnoevropske zemlje. Organski krompir se neće prodavati po 15 centi za kilogram, već, sa oznakom da je organskog porijekla, može postići mnogostruku veću cijenu. U EU je uobičajeno da isti proizvod može da košta 50 centi ili pet eura, kao i da ovaj od pet eura ima tržište“, rekao je Drecun.

On je sugerisao da bi se, u cilju oporavka od aktuelne krize, mogla reafirmisati i zapostavljena djelatnost gajenja, sakupljanja i prerade ljekovitog bilja. 

„Izvoz eteričnih ulja je u porastu i trenutno se kreće na nivou od 50 miliona eura godišnje“, precizirao je Drecun.

Portal Analitika