On je kazao da je 17 prijava podneseno Vrhovnom državnom tužilaštvu, 17 Upravi policije i 7 Agenciji za nacionalnu bezbjednost. Informacije, kako je naveo, obuhvataju 64 lica, od čega 42 fizička i 22 kompanije.
- Uprava radi po zahtjevima drzgih državnih organa, pa je u toku 2012. poslala 53 odgovora po njihovom zahtjevu a poslato je 60 dopuna odgovora. Putem međunarodne razmjene primili smo 23 a poslali 159 zahtjeva za provjeru podataka zbog sumnje da se radi o pranju novca, finansiranju terorizma i ostalim povezanim krivičnim djelima. Broj primljenih zahtjeva je gotovo upola manji nego prošle godine, što govori da su smanjeni pokušaji pranja novca u Crnoj Gori – rekao je Mitrović za Dan.
On je istakao da se za pranje novca najviše koriste of šor kompanije.
- Generalno govoreći of šor kompanije se najčešće koriste za pranje novca. Zbog toga iziskuju veći stepen pozornosti i u Upravi se za njih rade uvjek produbljene provjere, a sarađujemo i sa stranim finanasijeko – obavještajnim službama, jer su njihove informacije od ključne važnosti da bi se utvrdilo da li novac dolazi iz legalnih ili ilegalnih izvora – rekao je Mitrović.
On je kazao da of šor firme najčešće rade tako što novac sa računa u drugim zemljama prebacuju na račune u Crnoj Gori.
- Dio tog novca se koristi za ulaganja a dio se transferiše dalje. Transferi se često vrše drugim licima po osnovu ugovora o zajmovima, i dokumentaciono, sa formalne strane takvi ugovori često izgledaju regularno. Najveći problem sa kojim se Uprava sreće je nemogućnost utvrđivanja stvarnog vlasnika of šor firme – rekao je Mitrović.